Verwondering Nieuwdorp weer geteisterd door vliegen Boeren gaan praten in plaats van protesteren 2 MARLEEN BLOMMAERT Column Het meest opvallende nieuws afgelopen week kwam uit het noorden. Er was koud een besluit gevallen over de aanpak van het teveel aan stikstof daar in Friesland of het werd alweer terug gedraaid na protest van boeren. Met een paar trekkers kun je een boel bereiken, zo blijkt maar weer. De bewuste boeren zullen blij geweest zijn. Maar het valt nog te bezien of dat duurzaam blij is. toegeven dat je fout zat en liefst ook zo snel mogelijk, maar een over heid die de ene dag een besluit neemt en het de volgende dag bij het eerste protest tenietdoet, maakt op mij een lichtelijk nerveuze en ondoordachte indruk. Er zijn maar twee smaken. Of het is een juist be sluit dat pijnlijk kan zijn, maar dan blijf je erachter staan; of het is een dom besluit en dan had je het niet moeten nemen. Dit was een knap staaltje bestuurlijk onvermogen. het debat steeds feller. Zo wordt het RIVM 'corrupt' genoemd. Heet hoofdigheid alom en op dat toneel is er altijd plaats voor types die er garen bij menen te kunnen spin nen. Ze springen op de wagen, of de trekker in dit geval, en kunnen dan weer even aan de broodnodige aandacht komen. Zo ook in dit ge val. Plots is daar weer Henk Ble ker. In een andere krant sprak hij: „Advies van de politiek moet je wantrouwen" en ,,we hebben ons vergist" en „verantwoordelijk zijn de Kamerleden Koopmans en Sam son geweest". Wanneer hij wordt geconfronteerd met het feit dat hij zelf staatssecretaris van Landbouw was en dus verantwoordelijk voor de PAS, zegt hij dat hij één van de genen in een stoet van verantwoor delijken was. politici een slechte naam bezorgt. Ongegeneerd oproepen tot wan trouwen. Bij mooi weer de credits opeisen en bij slecht weer vooral naar anderen wijzen en de verant woordelijkheid afschuiven. Ondertussen wordt de toon van het debat steeds feller DE STELLING Vandaag: Er wordt niet genoeg gedaan om zelfdoding bespreekbaar te maken. Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters Man opgepakt voor schoppen agent Dealer gepakt met drugs en veel cash BRESKENS Brand in woning zorgcentrum Zeventig reacties kwamen binnen via de Facebookgroep van Nieuw- dorp. De Schippersweg, de Prinses Christinastraat, de Prinses Beatrix- straat en nog enkele straten zijn ge troffen door een invasie van vliegen. Wage: ,,Het is vrijdag begonnen. Het zijn er enorm veel. Ik loop de hele tijd te meppen. Gelukkig vliegen ze alleen rond en gaan ze niet op je ar men, benen en hoofd zitten." Esther Sprenger uit de Beatrixstraat meldt al 120 vliegen naar de eeuwige jacht velden te hebben gestuurd. Onderzoek Nieuwdorp kampt al zeker tien jaar met overlast door vliegen. De bron is nooit gevonden. Het Kennis- en Ad viescentrum Dierplagen (KAD) deed op verzoek van de gemeente Borsele vorig jaar onderzoek. Daar uit bleek dat de haard van de plaag niet de vlakbij gelegen stortplaats van Indaver is. Ook bedrijven in de omtrek konden niet als bron worden geïdentificeerd. De dienst sluit niet uit dat de problemen gezocht moe ten worden in een optelsom van kleinere bronnen, zoals rottend af val en mesthopen van hobbydieren. Bij het milieumeldpunt van de Regionale Uitvoeringsdienst Zee land (RUD) zijn uit Nieuwdorp tien klachten binnengekomen over vlie- genoverlast. Volgens een woord voerder van de RUD is ook dit keer de stortplaats niet de boosdoener. ,,We hebben er poolshoogte geno men en daar wordt momenteel niet gewerkt. Ook ligt er niets open. Dat kan dus de bron niet zijn." De woordvoerder vermoedt dat het jaargetijde een rol speelt. ,,Vliegen houden zich op in afvoerkanalen. Zodra de verwarming aangaat, wil len ze ineens naar binnen. Het is erg vervelend voor inwoners die nu plotseling veel vliegen in huis heb ben." Vliegenzak De RUD verwijst Nieuwdorpenaren door naar de gemeente Borsele. Daar kunnen ze bestrijdingsmiddelen halen, zoals een speciale vliegenzak. Maar inwoners vinden dat niet altijd een probaat wapen, omdat die ook weer stank veroorzaakt. De ge meente adviseerde dorpelingen eer der al composthopen af te dekken, etensresten onder kookapparatuur te verwijderen en uitwerpselen van huisdieren op te ruimen. Overigens is Nieuwdorp niet de enige plaats met een vliegenpro- bleem. Ook het Limburgse Elsloo ging jarenlang gebukt onder vlie- genzwermen. Daar bleek een afval verwerker/bouwbedrijf een belang rijke haard van de plaag te zijn. MIDDELBURG Bestuurders van landbouworganisatie ZLTO hou den vandaag spoedoverleg met de provincie over het stikstofpro bleem. Waar in andere provincies boe ren bij de provinciehuizen zullen protesteren, kiest de ZLTO voor di plomatie. Voorzitter Wim Bens en vice-voorzitter Joris Baecke voeren overleg met commissaris van de koning Han Polman en de gedepu teerden Dick van der Velde en Anita Pijpelink. Volgens Baecke zijn twee dingen belangrijk in de stikstofaanpak: meer metingen naar stikstofbelas ting én maatwerk voor de Zeeuwse landbouw. ,,De provincie heeft oor en oog voor de Zeeuwse boeren. We moeten samen naar oplossin gen zoeken." Het kabinet wil de stikstofdruk op natuurgebieden terugdringen, onder meer door veehouders vrij willig uit te kopen. In Zeeland is de situatie anders dan in Brabant. De veehouderij is relatief klein, terwijl die volgens Baecke moet groeien om voldoende organische mest te produceren voor de door land bouwminister Carola Schouten ge wenste kringlooplandbouw. Daar naast telt de provincie veel natuur en waait veel stikstof uit Vlaande ren naar Zeeland. 3 dagen top beoordeeld hotel bij Den Haag en Scheveningen maandag 14 oktober 2019 Ik ben een groot voorstander van Ondertussen wordt de toon van Het is volgens mij dit gedrag dat 'Het noorden kwijt zijn' krijgt zo een nieuwe dimensie. Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik heb liever tegels dan planten in mijn tuin 1990 reacties RESIO ZÜ1ÏS HEEFT t>EZE WEEK HERFSTVAKANTIE RESIO MIÖ&EN EN -NOORO V0U3ENÖE WEEK eos wasjöeun® -app... BERGEN OP ZOOM Een 41-jarige man uit Sta- venisse is in de nacht van zaterdag op zondag op gepakt voor mishande ling van een agent in Ber gen op Zoom. De man zit nog vast. De politie kreeg rond 01.00 uur een melding van een grote vechtpartij, waarbij een persoon ge wond raakte. Agenten wisten twee mogelijke vechtersbazen in de kraag te vatten en vroe gen naar hun papieren. De man uit Stavenisse bemoeide zich met de gang van zaken en toen een van de agenten hem daarop wilde aanhouden, trapte hij tegen diens schouder. Het slachtoffer raakte gewond en kan daardoor voorlopig niet werken, meldt de politie op haar website. GOES Een 27-jarige man uit Dor drecht is in de nacht van zaterdag op zondag aan gehouden nadat agenten hadden gezien dat hij drugs dealde vanuit zijn auto op de Anthony Fok kerstraat in Goes. De politie vond in de kle ding van de man acht ver pakkingen harddrugs en 1200 euro aan contant geld. Om welke drugs het precies gaat, moet nog worden vastgesteld. Er waren al eerder signa len binnengekomen dat de auto van de verdachte mogelijk met drugshandel te maken had. Dat was voor agenten aanleiding de man te controleren. In een appartement van woonzorgcomplex Hooge Platen in Bres- kens heeft gisteroch tend rond 09.15 uur korte tijd brand gewoed. De woning werd geëva cueerd. Niemand is ge wond geraakt of heeft rook ingeademd. Het vuur was na aankomst van de brandweer snel onder controle. De brandweer heeft het ge bouw geventileerd. Alle bewoners zijn inmiddels weer terug. Opnieuw zucht Nieuwdorp onder een vliegenplaag. Op so ciale media regent het klachten. ,,Het zag vrijdag ineens zwart van de vliegen in huis. In een paar uur tijd heb ik er zeker vijf tig doodgemept", zegt bewoon ster Savanna Wage van de Schippersweg. Frank Balkenende Nieuwdorp Golden Tullp Zoetermeer - Den Haag V 2 overnachtingen incl. ontbijtbuffet V 1 x 3-gangendiner t.w.v. 29,50 p.p. V Gelegen op ca. 10 min. van Den Haag V Beoordeling Zoover: 8,8! V Tip! Uitwaaien in Scheveningen hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 2