ZEELAND GEBOEKT Leuntje en Merien het hele jaar door Filosoof Renée van Riessen signeert De avond valt vroeg in Terneuzen ZEELAND 21 Zoutelande heet de nieuwste literaire thriller van Linda van Rijn. Drama aan de Zeeuwse Rivièra. Linda van Rijn is gespecialiseerd in vakantiethrillers. De titels zeggen al genoeg: Costa Brava, Bestemming Bo naire, Villa Toscane. In al die heerlijke oorden gebeuren vervolgens de vre selijkste dingen. Als nieuwe plaats delict koos ze voor Zoutelande. ,,Onder andere door het nummer van Bl0f over deze plaats", laat ze per mail weten. Een telefonisch interview hield ze af. De inhoud van de hit had verder geen invloed op het verhaal: ,,Een oud strandhuis was zeker een geweldige setting voor een thriller geweest, maar ik heb gekozen voor een strandpaviljoen." Afgelo pen voorjaar, meldt ze, is ze in Zoutelande ge weest ,,om research te doen voor mijn boek, dat waren een paar heerlijke dagen." Bestsellerslijst Zoutelande staat meteen hoog op de bestsel lerslijst. De aantrekkingskracht zit niet alleen in de plaatsnaam, maar zeker ook in de schrij versnaam Linda van Rijn. Maar wie zou dat ei genlijk zijn? Internet tovert een fris vrouwen gezicht tevoorschijn, en je leest dat Linda van Rijn in 1974 te Harmelen geboren zou zijn. Ze zou op Curasao wonen, en daarom niet be schikbaar zijn voor optredens. Onder een an dere naam, Sandrine Jolie, schrijft ze literaire thrillers met een erotisch tintje. De titels val len dan wat zwoeler uit, Soixante Neuf en Stille Nacht, en ook de auteursfoto lijkt aan het genre aangepast. Mmm, misschien verschuilt zich achter het gezicht en de naam wel heel iemand anders. Zelfs een man is niet uitgesloten, wie weet een man met onfrisse baard en onfrisse ge dachten. Zeker is alleen dat we hem of haar kunnen uitroepen tot Zeeuwse schrijver, al leen al door de band met Zoutelande. De plaats van de vakanties uit mijn kinderjaren, net als voor het stel vriendinnen uit deze thriller, Eline, Lydia en Sascha. De zomers te Zoutelande zijn zo goed bevallen dat ze er elk jaar een reünie organiseren. Eline kijkt ook deze keer uit naar de week in september: 'Naar tijd met haar vriendinnen, naar uren bijklet sen, zwemmen, wijn drinken op het strand. Dankzij de vakanties uit haar jeugd stond Zee- land voor haar nog altijd symbool voor ont spanning.' Handig is dat Lydia, samen met haar echtge noot Gert, een succesvolle strandtent drijft, Het Zout geheten. Verder is er nogal weinig zout in de roman, en ook nogal weinig Zoute- lands decor. Het is een badplaats van dertien uit een dozijn geworden, zonder het speel goedkerkje, zonder het duinpad met de zand blauwtjes, zonder alle heerlijke kleuren en geuren uit de herinnering, uit die van mij ten minste. Onbestemd Al even onbestemd blijven de personages. Waarom boeien televisiethrillers als Vera en Midsomer Murders of Inspector Morse en Endea vour? Omdat de hoofdpersonen karakters wor den, met memorabele merkwaardigheden. Wat in het Zoutelande a la Linda van Rijn vooral tiert, is de misdaad. Rechercheur van dienst Suzanne de Nooijer heeft er haar han den vol aan. Maar ze blijft een schim, niet ie mand die je zult onthouden, ze staat net als de andere figuren helemaal in dienst van het ver haal. Een ingenieus verhaal, dat moet gezegd, met de voor een goede thriller vereiste verrassende draai, alsof de eb die je meent te zien plotse ling in vloed omslaat. En wanneer je achteraf alles nog eens narekent, klopt de som exact. Eerst is er een lijk 'ter hoogte van de paalhoof den', lichte argwaan. Enkele maanden later verdrinkt opnieuw een vrouw, groot alarm. Meteen erna wordt een man die een connectie met hen had vermoord gevon den in een plaatselijk hotel, 'een typische bar man met te veel babbels'. Het deert de ware Zoutelande-fans allemaal niet, fans zoals ik en zoals hoofdpersoon Eline, nét aan een do delijke messteek ont komen: 'Ze wilde te rug naar Zoutelande, de zee zien, de wind voelen.' LINDA VAN RIJN Leuntje en Merien hebben het maar druk deze week. Het door tekenaar Jan Wil lem Hament in het leven geroe pen boerenechtpaar blijkt opeens kinderen te hebben. Een tweeling, zo zien we in het pas verschenen boekje Met Daan en Anna op stap in Zeeland. De ouders zelf figureren als vanouds op de naar hen ge noemde jaarkalender voor 2020. Die ligt nu ook in de winkel (13,95 euro). Elke maand biedt een tekening van Leuntje en Me- rien, gecombineerd met een in het Bevelands geschreven vers van Engel Reinhoudt.Boer en boerinnetje volgen de seizoenen op de voet. Zo luidt maart: 'Maerte roert vanouds z'n staert. 'Wat dienk jie d'r van Merien?'/ 'Laet 'n mae stilletjes roere Leune, mae op 't ende zit het fernien.' Op de tekening zien we dat Merien zijn hoed en zijn vrouw goed moet vasthouden, zo hard waait het. De laatste prent, december, kunnen alle twijfe lende VVD'ers boven hun bed hangen: 'K gae een óóp vuurwerk kópe Leu.' 'Merien, dae bin ik vreêd vee te gen. Aol dat ge knal en dat gevaer, oud het mae bie sterreregen.' Filosoof en dichter Renée van Riessen signeert haar boek Van zichzelf bevrijd za terdag 19 oktober in boekhandel de Drvkkery in Middelburg. Ze doet dat van 14.00 tot 15.00 uur, voorafgaand aan haar lezing in het Filosofisch Café in het Zeeuws Museum. Renée van Riessen onderzoekt het denken van de Frans-joodse filosoof Emmanuel Levinas (1906-1995). Het gaat daarbij vooral om zijn ideeën over nabij heid en naastenliefde, de bevrij dende kracht van relaties. Van Riessen gaat in haar boek ook in op het werk van hedendaagse denkers als Heidegger, Ricoeur Zeeuwse schrijvers Het plein ruikt naar Schelde en schouderkarbonade.' Die openingszin had ik graag zelf verzonnen, maar de be denker is Frank van Pamelen, in 1965 geboren in Terneuzen. Over deze stad gaat het ook in de aange haalde zin, afkomstig uit de roman De Vliegende Hollander (2018). Hoofdpersoon Huizinga arriveert via de Westerscheldetunnel en stelt vanwege de etenslucht vast: 'Halfzes, de avond valt vroeg in Terneuzen.' Van Pamelen is niet alleen geni aal in openingszinnen, hij is be dreven in allerlei genres. De laatste jaren legt hij zich vooral toe op li teraire thrillers, en bij hem zijn dat literaire thril- O Iers in het kwadraat. Ze zijn literair vanwege de jvHtuMer j stijl, en dat bedoel ik niet ter afschrik king. Hij schrijft juist steevast spits en spottend. Maar ook het onderwerp van de romans is literair. Zijn vorige literaire thriller, waarin we worden meegenomen naar Amsterdam, heette De wraak van Vondel. Die titel van het in 2015 verschenen boek, met de naam van de beroemde dichter, zegt het al. De rol van speurneus speelt steeds de hooggeleerde Olivier Huizinga, telg uit een befaamde familie, 'de gelauwerde historicus Johan Huizinga' was zijn over grootvader. De schrijver weeft op deze manier, en niet alleen op deze manier, met merkbaar plezier een onontwarbare kluwen van feit en fictie. De titel De Vliegende Hollander verwijst naar de 'Terneuzense' ro man The Phantom Ship, een werk uit 1839 van Frederick Marryat. Een Vlaamse collega met wie Huizinga in Terneuzen had afge sproken, blijkt vermoord. Biedt Marryats boek de sleutel? On danks al die oude literatuur zorgt Frank van Pamelen, zeer ver trouwd met de omgeving, voor een actueel decor. Waarom zijn er zoveel Franse nummerborden in Terneuzen? 'Waar zeehaven, daar drugs. Hier is het elke donderdag Witte Donderdag'. Overal zijn er levensechte details over streek en stad, zoveel dat het gecompli ceerde verhaal soms bijzaak lijkt. Terneuzen, zo weet hij als Zeeuws-Vlaming, 'is net even meer Zeeuws dan Vlaams'. Frank van Pamelen is niet alleen een Zeeuwse prozaïst, hij is ook een Zeeuwse poëet. Die kant van hem bestuderen we een volgende keer. en Derrida en legt verbanden met kunstenaars als Natalia Ginzburg en Barnett Newman. Ze vraagt zich af of nabijheid een ander woord is voor naasten liefde. De schrijfster doceert godsdienstfilosofie aan de Pro testants Theologische Universi teit Groningen en is bijzonder hoogleraar aan - de Universiteit p Leiden. Eerder p publiceerde zij het Oratio-es- say De ziel op nieuw. maandag 14 oktober 2019 GO Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Op het strand van Zoutelande Mario Molegraaf Linda van Rijn. foto uitgeverij marmer Linda van Rijn: Zou telande. Literaire thriller - Uitgeverij Marmer, 260 pa gina's, 15 euro. ZOUTELANDE W VTLLSM HiwfNTS KALEaPffd 202O. FRANK VAN PAMtlEN Mario Molegraaf Renée van Riessen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21