M ORBI kleurt kunstig buiten de lijntjes 20 ZEELAND Karen Keukelaar geeft trainingen in het herkennen van suïcidale gedachten Aan haar keukentafel in Kattendijke heeft Keukelaar (58) jarenlang als vrijwilliger bij de crisislijn gesproken en gechat met men sen die vaak in opperste wanhoop verke ren. Nu geeft ze als consultant trainingen bij instellingen en organisaties door het hele land. Dit om het onderwerp te norma liseren en bij te dragen aan het terugdrin gen van het aantal zelfdodingen. Taboesfeer Elke dag maken in Nederland vijf mensen een einde aan hun leven. In Zeeland waren dat er 52 in 2018. ,,Dat is één zelfdoding per week. Dat is gezien het inwoneraantal veel", erkent Keukelaar. ,,We kunnen niet verklaren waar dat door komt. Het zijn veelal persoonlijke omstandigheden die ie mand tot zo'n daad aanzetten." Toch was het hoge Zeeuwse zelfdodingscijfer wel een belangrijke reden voor 113 Zelfmoord preventie om juist hier te starten met een project om zelfdoding uit de taboesfeer te halen. En dat kan alleen door erover te praten. Keukelaar: ,,Het onderwerp bespreken helpt. Iemand die met suïcidale gedachten worstelt, moet weten dat die gevoelens er mogen zijn. Dat doe je als gesprekspartner door directe vragen te stellen en niet te oordelen." ,,Vraag niet: 'Heb je al hulp?' Er wordt ook niet van j e verwacht dat je met een op lossing komt, maar dat je eerst luistert en vervolgens samen kijkt welke hulp nodig is. Natuurlijk is dat niet makkelijk, maar het is zo belangrijk." Gatekeepers Keukelaar verzorgt trainingen en work shops om mensen in hun werk, zoge noemde 'gatekeepers', te helpen de signa len van iemand met suïcidale gedachten te herkennen en het gesprek aan te gaan. Zij en haar collega's trainen onder meer politieagenten, zorgprofessionals, incasso medewerkers en mentoren op scholen. Er 0900-0113 Juiste nummer gaat ook speciale aandacht uit naar zoge noemde erfbetreders: mensen die regel matig bij boeren over de vloer komen. In Zeeland waren er 52 zelfdodingen in 2018 - dat is één per week. Dat is veel gezien het inwoneraantal Het effect van de campagne op het aantal zelfmoorden is lastig te meten, maar Keu- kelaar is tevreden over de belangstelling voor de trainingen. ,,Als de gatekeepers ook in hun privéle- ven over hun ervaringen praten, halen we het onderwerp uit de taboesfeer. En als een buurvrouw, vriend of collega vervolgens iemand die klem zit aanspreekt en helpt de juiste hulp te vinden, zal dat het aantal suï cides terugdringen." In Porgy en Bess Terneuzen verzorgde ORBI gisteren een apart optreden. Het was een feestje voor jazzliefhebbers en voor hen die buiten de klassieke lijntjes willen kleuren. ORBI staat voor Oscillating Re venge of the Background Instru ments. Het doel is de instrumen ten op de voorgrond te plaatsen en de dienende (achtergrond)taak te laten vergeten. De vier muzikan ten Bram van Sambeek (fagot), Rick Stotijn (contrabas), Sven Fi- gee (hammondorgel) en Martijn Korff (slagwerk) noemen zich een nieuwe kamermuziekhardrock- band. Klassiek geschoolde en door de muzikale wol geverfde musici die op klassieke instrumenten uit pakken met een baanbrekend pro gramma. Het knappe van de inter pretaties van bekende klassieke, rock-, blues- en popnummers is dat de instrumenten regelmatig een partij spelen die voor een an der instrument is geschreven, zo als een virtuoze gitaarsolo ge speeld door hammondorgel. Bach is de componist die nooit verveelt en zijn muziek wordt ge bruikt voor vele, wisselende doel einden. Sven Figee begon met de achtste Prelude van Bach en maakte er een goed arrangement van met behulp van elektronische versterking en galmgeluiden. De overstap naar Metallica was Bach met een sterke beat. Het ham mondorgel was het steunende midden en had als voordeel dat het instrument verschillende registers heeft, waardoor heel wat effecten kunnen worden verkregen. Des te boeiender was de inbreng van de fagottist die alle versieringen en effecten met zijn adem moet doen. Ook de contrabassist maakte in druk in zijn solowerk uit 2011 met verschillende strijktechnieken. Het was aangenaam je onder te dompelen in de grondharmonie gebracht door akkoorden van het orgel, lange getrokken tonen van de contrabas, het pulserende ritme van het slagwerk met daarboven de speelse melodie van de fagot, soms humoristisch, met frivool la chende toontjes onderbroken door vlijmscherpe tonen die lang na zinderden. De Prelude uit het Wolhtempe- rierte Klavier van Bach, door Gou nod gebruikt als begeleiding bij het Ave Maria, kreeg een aparte vertolking. In het barokke werk met variaties kwamen alle instru menten aan bod in een solo. De een al virtuozer dan de ander. Het was als een tekening die werd in gekleurd met steeds andere tinten. Na de pauze was Uprising te ho ren van Muse en daarna speelde fagottist Bram van Sambeek een solo met geweldige effecten. Het was boeiend te horen dat in Procla mation van Pink Floyd, met een zacht intro door xylofoon, de mu ziek zo bewerkt werd dat het in een andere vorm werd gegoten en met een ander kleurtje opnieuw tot leven kwam. In het laatste werk Octavarium (van Dream Theater) speelde de contrabas een nostalgische melodie met veel tril lers en glissandi. Daarna begon de muziektrein opnieuw te rijden en flitste een steeds wisselend land schap vol kleuren voorbij. Het was duidelijk dat musici en publiek ge noten. maandag 14 oktober 2019 'Maak zelfdoding bespreekbaar' 'Denk je aan zelfdoding?' of 'Wat maakt het leven zo moeilijk voor jou?' Het zijn vragen die je gerust aan je buurvrouw, collega of maatje van de voetbalclub kunt stellen als je merkt dat het niet goed met ze gaat, vindt Karen Keuke laar van 113 Zelfmoordpreventie. Wendy de Jong Kattendijke Dat de crisislijn hard nodig is, bleek vorige maand toen een meisje zelfmoord pleegde nadat ze een paar keer tevergeefs 113 had gebeld. Keu kelaar vindt het ver schrikkelijk dat zoiets gebeurd is, juist omdat 113-Zelf- moordpreventie er zo op gebrand is overal het juiste nummer bij te vermelden. Boven dien probeert de in stelling het nummer 113 al jaren in handen te krijgen, maar dat blijkt niet gemakkelijk door allerlei Euro pese regelgeving. Karen Keukelaar in haar woning in Kattendijke. foto ernesta verburg -Karen Keukelaar Heb jij hulp nodig? Denk jij aan zelfdo ding? Bel 0900-0113 of chat via 113.nl. Jeanette Vergouwen RECENSIE Festival van Zeeuwsch-Vlaande- ren - Werken van klassiek tot en met heden: Van Bach tot en met Pink Floyd. Door ORBI. Gehoord zondag 13 oktober in Porgy en Bess in Terneuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 20