j/ Zeeland is geen Calimero meer ZEELAND 17 ZOEKT VRIJWILLIGERS zelfde interesses: Jerome houdt ook van geschiedenis, politiek en arche ologie. Als we aan het praten zijn, dan pakken we vaak een boek uit de bibliotheek om iets op te zoeken." Behalve een taalmaatje is Gerrit ook een mentor voor Jerome. Hij helpt hem op weg om een toekomst op te bouwen in Nederland. ,,Hij vindt het leuk om hard te lopen: toen heb ik hem in contact gebracht met de atletiekvereniging. We heb ben ook heel veel gesproken over welke opleiding het best bij hem past." Jerome doet eind dit jaar staatsexamen Nederlands als tweede taal. ,,Ik wil daarna graag een ICT-opleiding gaan volgen. Ik hoop dat ik later iets terug kan ge ven aan Nederland, omdat dit land mij ook geholpen heeft." Op zoek Mbo-school Scalda is hard op zoek naar nieuwe taalmaatjes in Zee land. ,,We kunnen nog zo'n vijftig taalmaatjes gebruiken", zegt Frank Smits, coördinator Taalmaatjes Zeeland. Taalmaatjes worden ge koppeld aan mensen die bezig zijn met een inburgeringscursus. ,,Ge- middeld besteden taalmaatjes één of twee uren per week aan een acti viteit met de studenten", legt Smits uit. ,,Scalda probeert een match te maken op basis van interesses en woonlocatie. Het is de bedoeling dat ze activiteiten ondernemen die te maken hebben met taal: wande len, koffie drinken, koken, maar ze kunnen ook meegaan naar een af spraak in het gemeentehuis." Voor de nieuwkomers zijn taal- maatjes vaak een houvast in Ne derland, weet Smits. Het contact zorgt ervoor dat ze zich sneller thuis voelen in de samenleving. ,,Studenten zitten vaak in een soci aal isolement. Thuis is de voertaal vaak de taal van het land waar ze vandaan komen. Ze hebben te wei nig contact met de omgeving om de taal echt te leren spreken. Als er een klik is, dan hebben ze er allebei wat aan. We organiseren twee keer per jaar een bijeenkomst voor taal maatjes. Daarin horen we vaak dat zij zoveel geleerd hebben van de mensen. Ze begrijpen hun proble men beter. Ze zien het echt als een verrijking." Als het gaat om innovatie en econo mische groei moet de regio de spin in het web zijn. Dat zegt Otto Raspe, hoofd RaboResearch Nederland, in een net verschenen essay. Innovatie moet van onderop - lees: uit de regio - komen en aansluiten bij lokale vraagstukken. Raspe vindt dat het kabinet zich meer moet richten op de innovatieve potenties van de re gio waarbinnen provincie, gemeen ten, onderwijs en bedrijfsleven sa men bouwen aan de 'innovatieve samenleving'. Dat is de weg naar duurzame groei van de welvaart, denkt Raspe. Vorige kabinetten pompten vooral geld in wat gold als de drie trekpaarden van de economie: de haven van Rotterdam, vliegveld Schiphol en Brainport Eindhoven, het Silicon Valley van Nederland. Drie jaar geleden stelde het Planbu reau voor Leefomgeving vast dat door de zware nadruk op de steden het platteland achterop dreigt te ra ken. Onterecht eigenlijk, want hoe wel nog steeds economische draai- schijven, zijn de drie niet meer de trekpaarden van weleer. De Rotter damse haven bijvoorbeeld draagt Vorige kabinetten pompten vooral geld in wat gold als de drie trekpaarden van de economie nog maar drie procent bij aan het bruto nationaal product. Een kwart eeuw geleden was dat nog zes pro cent. Inmiddels is er wel wat veranderd. De commissie Balkenende zorgde dat er meer geld naar Zeeland kwam om de regionale economie te ver sterken. Den Haag introduceerde het fenomeen 'regiodeal', waardoor er in 2018 rond de 100 miljoen euro op de plank kwam (35 miljoen van het Rijk en 60 uit de regio zelf) om grote projecten te bekostigen. Zee land hoopt nog eens 10 miljoen euro van de volgende tranche te oogsten. Tegelijkertijd zijn er voor de noodzakelijke energietransitie, duurzame logistiek, innovatie in de voedselproductie- en verwerking en slim industrieel onderhoud plat forms ontwikkeld waarin overheid, onderwijs en bedrijfsleven hun krachten bundelen. Zeeland is op deze onderwerpen dan ook geen Calimero meer. Vlissingen heeft zich ontpopt tot de springplank voor de bouw van windparken op zee. De landbouw richt zich op smart far ming. De logistiek loopt voorop met een proef voor zelfrijdende vracht- Vlissingen heeft zich ontpopt tot de springplank voor de bouw van wind- parken op zee wagens. En de fossiele industrie in centraal Zeeland werkt aan een plan om op termijn over te schakelen op een klimaatneutrale brandstof: groene waterstof. Rijksoverheid, steek geld in deze regionale innova ties, is de boodschap van Raspe. maandag 14 oktober 2019 alleen taalmaatjes Gerrit Braakman (links) helpt Jerome Kitangilwa onder meer met het leren van de Nederlandse taal. foto boaz timmermans Scalda organiseert trainingen voor taalmaatjes in samenwer king met Stichting Lezen en schrijven. Mensen die interesse hebben om taalmaatje te worden, kunnen informatie inwinnen of zich aanmelden via e-mailadres: taalmaatjes@scalda.nl. Nog niet zo lang geleden hing de plattelandsregio er een beetje bij in het economisch beleid van Den Haag. Maar het tij is gekeerd. Het kabinet kijkt in zijn nationale in novatiebeleid steeds meer naar de kracht en opgaven van de regio. Dat is goed nieuws voor een niet al te rijke provincie als Zeeland. Frank Balkenende Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17