Maak je niet te druk Suikerbietenteler moet plantresten vernietigen Hijsschip OOS kiest bijna het ruime sop Champagne 16 ZEELAND Taalmaatjes helpen nieuw komers met het leren van de Nederlandse taal. Maar vooral ook om zich thuis te voelen. Scalda is daarom op zoek naar vrijwilligers voor het project. 'We kunnen er nog zo'n vijftig gebruiken.' HULP BIJ INBURGERING SCALDA Commentaar De Arbo Unie slaat alarm. Steeds meer werkenden lijden aan stress en overbelasting. Sinds 2012 is sprake van een forse stijging van beroepsziekten die onder de noe mer burn-out en overspannenheid zijn geregistreerd. Het be treft 2000 meldingen per jaar. Dat is 42 procent van alle be roepsziekten. Daarbij valt op dat er de laatste jaren steeds meer vrouwelijke werknemers met stress en een burn-out zich bij de huis- en bedrijfsarts melden. Een keiharde verklaring is er niet, maar het kan komen doordat vrouwen naast hun baan ook veel zorgtaken verrichten. TNO riep de burn-out al eerder uit tot beroepsziekte num mer één in ons land, omdat 1,2 miljoen werkenden met ver moeidheidsklachten kampen. Werk is door digitalisering steeds ingewikkelder en sneller geworden. Ook reorganisaties, werk druk en ontbrekende erkenning voor prestaties spelen een rol. Het doemscenario: over tien jaar zou een kwart van werkend Nederland minder kunnen werken. Dat is slecht nieuws nu de arbeidsmarkt erg krap is. Alle hersens en handen zijn nodig. Zeker in Zeeland, waar werkgevers steeds moeilijker mensen kunnen vinden. Gelukkig investeren werkgevers in menselijk kapitaal door hun werknemers meer zelfstandigheid, een luis terend oor, een loopbaanstrategie, een prettige werkomgeving én flexibele werktijden te bieden. Voor de werknemer geldt bovenal: bewaak de balans tussen werk en privé. Stress ben je ook zelf, maak je dus niet te druk. Werk is door digitalisering steeds ingewikkelder en sneller geworden Dat advies komt van het IRS, het onderzoeks- en kenniscentrum voor de suikerbietenteelt. De verge- lingsziekte in de suikerbieten steekt weer de kop op. Jarenlang hadden de Zeeuwse telers er min der last van, maar doordat een spe ciale zaadcoating van het zaaigoed door de Europese Unie is verboden, kunnen insecten weer meer schade aanrichten. Eind december ging een algeheel verbod in op het ge bruik van neonicotinoïden in de buitenlucht. Dat is het werkzame ALMANAK bestanddeel in een speciale zaad- coating die de bietenplanten be schermt tegen allerlei insecten. De gevolgen van het verbod zijn dit seizoen zichtbaar op de Zeeuwse akkers. Luizen veroorza ken de vergelingsziekte, die de bie- tenplant verzwakt of doodt. Daar- Luizen veroorzaken de vergelingsziekte, die de bietenplant verzwakt of doodt door daalt de suikeropbrengst fors. De alternatieve gewasbescher mingsmiddelen die akkerbouwers door het neonicotinoïdenverbod noodgedwongen inzetten, halen weinig uit. Alles wees erop dat die Krab- bendijkenaar de muziekquiz in het hotel zou gaan winnen. De prijs, een fles champagne, stond al naar hem te lonken. Het ant woord op de vraag mocht alleen worden gegeven door degene die naar voren rende en als eer ste op een kruk plaatsnam. Bij Tip? redactie@pzc.nl de laatste vraag en met nog maar één tegenstander, leek het ap peltje-eitje. De jongeman stoof naar de stoel. Jammer dat hij hal verwege vol in de ankers moest voor een kleuter die dansend het gangpad overstak. ,,Kinderen maken meer kapot dan je lief is'', bromde de verliezer. Man mishandeld op De Veste Finish ZLM-tour was duurder De finish van een etappe van de ZLM-Tour in Hein- kenszand in juni is duur der uitgevallen dan eer der was gemeld. Dat blijkt uit een brief van het college aan raadslid Le- vien de Putter (D66). Die had vragen gesteld over de kosten en kreeg toen te horen dat de ge meente 15.000 euro kwijt was. Nu blijkt dat dit slechts het bedrag is dat aan de ZLM-tour is be taald om finishplaats te mogen zijn. Daar bo venop is nog 21.000 euro uitgegeven voor de orga nisatie rondom de finish, zoals maatregelen voor verkeer en veiligheid. MIDDELBURG Zakkenroller op heterdaad betrapt Terneuzen instens één keer per week spreken Gerrit Braakman (66) uit Philippine en Je rome Kitangilwa (22) uit Congo af in de bibliotheek in Terneuzen. ,,Heb je je huiswerk gemaakt?", vraagt Gerrit. Jerome lacht breeduit. „Natuurlijk!" Uit zijn rugtas komen twee stencils met oefeningen: vandaag staan het aanwijzend voornaamwoord en het betrekkelijk voornaamwoord op het programma. Gerrit en Jerome zijn taalmaatjes. Nederlands spreken, daar draait het om tijdens hun ontmoetingen. Je rome kwam een jaar en vier maan den geleden naar Nederland. Hij sprak de taal niet. Hij volgt een in- burgeringscursus en heeft Neder landse les. ,,Maar ik heb hier te wei nig vrienden om het Nederlands echt goed te leren. Ik spreek het te weinig." Via het taalmaatjesproject van Scalda kwam Jerome in contact met Gerrit. Hijhelpt zijn pupil met grammatica, maar geeft hem vooral zelfvertrouwen. ,,Toen ik Jerome leerde kennen, was hij erg verlegen. Hij praatte niet veel. Ik heb tegen hem gezegd dat hij niet te veel na moest denken. Daarna was het ijs snel gebroken." Na een jaar oefenen hoeft Jerome tijdens het gesprek niet één keer over te schakelen op het Engels. ,,Ik was in het begin bang om fouten te maken. Ik dacht dat Gerrit zou gaan lachen. De taal was gewoon te moeilijk voor me: de zinsopbouw, de werkwoorden... En al die woorden die meerdere be tekenissen hebben", legt Jerome uit. ,,Gerrit heeft me echt geholpen om mezelf te ontwikkelen. Ik ben zo blij dat ik nu Nederlands kan spreken als ik naar de winkel ga." Gerrit haalt op zijn beurt veel voldoening uit het contact met Je rome. ,,Ik vind het leuk om les te ge- Ik ben zo blij dat ik nu Nederlands kan spreken als ik naar de winkel ga ven, en om met mensen om te gaan. Het liefst werk ik met jonge men sen, omdat zij erg gemotiveerd zijn. Ze willen iets bereiken. Het is ook leerzaam. Ik ben veel te weten ge komen over de cultuur van Jerome. En ik leer de Nederlandse taal zelf ook beter. Ik ben helemaal geen Neerlandicus, dus ik moet me echt verdiepen in de stof om het Jerome goed te leren. We hebben veel de- SEROOSKERKE Nog even en twee nieuwe enorme hijs- en ac commodatieschepen van het Se- rooskerkse offshorebedrijf OOS International kiezen het ruime sop. Vrijdag werden de motoren van de OOS Walcheren opgestart. Het zusterschip OOS Serooskerke is op een haar na klaar. OOS verwacht dat de Seroos- kerke begin volgend jaar in de vaart komt. De OOS Walcheren volgt iets later. De twee kolossen kosten tegen een miljard euro. Ze vormen een combinatie van va rend hotel en hijsschip. Aan boord kunnen 750 medewerkers worden gehuisvest. Beide plat forms bezitten twee enorme hijs kranen die 4400 ton kunnen til len. De twee hijs- en accommoda tieplatforms zijn gebouwd in de havenstad Haimen City op de Ji- angsu-werf van China Merchants Industry Holdings, de kapitaal krachtige partner van het Seroos- kerkse bedrijf. Grootste kraanschip Het offshorebedrijf wil op ter mijn ook nog het grootste kraan schip ter wereld in de vaart bren gen: de 100.000 ton wegende OOS Zeelandia. De twee kranen op deze boot kunnen 24.000 ton tillen ofwel 28 keer de Wester- scheldeferry. maandag 14 oktober 2019 II Suikerbietentelers moeten res ten van bieten van het land af voeren en vernietigen. Zo kun nen ze voorkomen dat het ver- gelingsvirus steeds harder toe slaat. Frank Balkenende Colijnsplaat RILLAND Een 49-jarige man uit Ril land is woensdag ge wond geraakt bij een mishandeling op De Veste in Rilland. Dat heeft de politie gisteren be kendgemaakt. Er wordt nog gezocht naar getui gen. Volgens het slachtoffer, dat aangifte deed van mishandeling, was er een getuige: een oudere dame. De politie is daarom op zoek naar de vrouw, die woensdagmid dag tussen 13.00 en 13.30 uur op De Veste liep. Ook eventuele an dere getuigen doen er goed aan zich te melden bij de politie. KAPELLE Een 17-jarige jongen uit Utrecht is zaterdag avond aangehouden nadat getuigen zagen dat hij een portemonnee stal in een café aan de Vlasmarkt in Middel burg. De jongen was aan het rommelen in de jas van een cafébezoeker en liep daarna de deur uit. Getuigen waarschuw den de eigenaar van de jas, waarna bleek dat de portemonnee was ver dwenen. De eigenaar is de 17-jarige jongen ach terna gelopen en heeft de zakkenroller aange houden totdat de politie ter plaatse kwam. Meer dan Cornelleke Blok - Jerome Kitangilwa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 16