c* TO! rac5»5s?fi i Actievoerders willen hogere vergoeding voor door staat betaalde raadsman '«oV*. Va,c <y. V J0 .V m* A a *1 m GOES Ravennia Huijssen, Jenthe Nieuwenhuijse en Fenne de Jonge zijn zo onder de indruk dat ze nog even niet naar de camera kijken, maar naar Jill Schirnhofer blijven staren. Het was druk gisteren bij Het Paard van Troje in Goes. Een rij met kinderen en hun ouders stond tot een eind buiten de boekhandel. En dat allemaal voor een knuffel, selfie en handtekening van Jill. De actrice, presentatrice, schrijfster en knutseldiva genoot zelf ook met volle teugen. „Je voelt je net een rockster. Dit verveelt echt nooit." Cornelleke Blok Vlissingen Landelijk heeft 85 procent van de strafrechtadvocaten zich aange meld, liet de Raad voor de Rechts bijstand vorige week weten. De deelname van de Zeeuwse advoca ten is ongeveer net zo groot, schat advocaat Rivka Davidse van advo catenkantoor Qudos (Middelburg en Terneuzen). Zij inventariseerde de stakingsbereidheid onder de on geveer dertig Zeeuwse strafrecht- advocaten. ,,De advocaten die niet meedoen, zijn principieel tegen staken of kunnen de inkomsten niet missen." Een verdachte die aangehouden wordt, krijgt een piketadvocaat toe gewezen. Die worden door de over heid betaald. De advocaten willen dat er meer geld komt voor sociale advocatuur. Minister Sander Dek ker is van plan de gesubsidieerde rechtsbijstand te hervormen, maar hij trekt er geen extra geld voor uit. De vergoedingen die de advoca ten krijgen, zijn onder de maat. Da vidse: ,,Of je nu tien of vijftig uur aan een zaak werkt: de vergoeding blijft hetzelfde. Vooral in complexe zaken waarbij veel getuigen ge hoord moeten worden, of waar aan vullende rapporten met bijbeho- rende zittingen nodig zijn, is de vergoeding te laag. Je moet er veel tijd in steken om een goed resultaat te halen voor de klant." Soms vraag je je af: moeten we dit soort zaken nog wel doen? Claudine Kouijzer, advocaat bij Kalle Advocatuur in Middelburg, vult aan: ,,De vergoedingen staan al zo lang op hetzelfde niveau. In het gros van de gevallen staat de tijd die je aan een zaak besteedt, niet in ver- houding tot de vergoedingen die we krijgen. Je krijgt één bedrag, of je nu bij één of bij drie verhoren zit. En er gaat ook veel tijd zitten in alle dingen eromheen: denk aan contact met het thuisfront van de ver dachte. Soms vraag je je af: moeten we dit soort zaken nog wel doen?" Er zijn kantoren in Zeeland die overwegen te stoppen met straf rechtzaken, weet Davidse. ,,Als dat gebeurt, komt een grote groep mensen zonder rechtsbijstand te zitten. Ik heb nog nooit een zaak ge weigerd omdat die niet genoeg geld oplevert. Maar met deze vergoedin gen gaat het die kant wel op." Het werk neerleggen is een uiter ste poging om minister Sander Dekker op andere gedachten te brengen. ,,Het druist tegen al onze principes in om te gaan staken, maar juist daarom moeten we het doen", zegt advocate Cindy Koole van advocatenkantoor Olie De Jonge in Goes. Zij is ook voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Jeugdrechtadvocaten. „Januari is een drukke periode: na de jaarwisseling worden veel men sen opgepakt. We laten de mensen in een politiecel stikken, terwijl we juist advocaat geworden zijn om mensen te helpen. Ik hoop dat het niet nodig is, en dat Sander Dekker over de brug komt. Het hele stelsel moet herzien worden. Als het zo doorgaat, gaan we allemaal failliet. Dan heeft een zwerver die aange houden wordt geen advocaat meer. Dat raakt aan de kern van de recht staat." 1% I maandag 14 oktober 2019 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl is net een rockster Ook Zeeuwse advocaten staken Het overgrote deel van de Zeeuwse strafrechtadvocaten doet begin januari mee aan een landelijke stakingsactie. De ad vocaten draaien gedurende twee weken geen piketdiensten. -Claudine Kouijzer, advocaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15