snack Het Holland Heineken House gaat op in het TeamNL Tokyo Center ECONOMIE 13 HEMA Bierbrouwer doet een stapje terug AAN HET WERK omdenken kun dat de mevrouw Ultimatum cacaoboer 'Minder personeel bij Hema' Vanochtend was het weer zover: ik had ruzie met mijn computer. Ik probeerde een Powerpoint te exporteren, maar dat lukte met geen mogelijkheid. Foutcodes, alge heel falen en verplichte updates: voor ik het wist was ik tien minuten verder zonder enige merkbare progressie, behalve dat ik me moest inhouden om mijn laptop niet met kracht in de prullenbak te deponeren. De vaste lezers van deze column weten: technostress (de stress die wordt veroorzaakt door apparaten die niet doen wat je wil of juist doen wat je niet wil) is een van mijn grootste rode knoppen. Toch is er ook een andere mogelijkheid dan in woede ontsteken, wanneer een machine niet doet wat hij zou moeten doen. De Cana dese schrijver Douglas Coupland introdu ceerde in zijn roman Player One de term Time Snack. Hij bedoelde hiermee, vrij vertaald: de vaak irritante momenten van halfvrije tijd die door computers worden gecreëerd wanneer ze stoppen met werken om een bestand op te slaan of om een update te zoeken. Je zou deze momenten kunnen zien als een onnodige en ergerlijke onderbreking van je workflow. Maar met enig omdenken kun je ze ook beschouwen als een snack voor je brein - een moment waarop je even helemaal niets hoeft behalve wachten en waarop jij je gedachten de vrije loop kunt laten. Hé, wat heerlijk, een time snack! De rij bij de kassa die tóch niet de snel- Met enig ste blijkt te zijn om- voor je 3,85 euro in je wachten op gepaste munten uit techniek haar portemonnee besch0uwen aan het °pdiepen is. beschouwen Dat stoplicht dat net als een snack voor je neus op rood V00r je brein - springt omdat de gene voor je zo lang- een moment zaam optrok. Je part waarop je eVen ner die net voor ver- niets hoeft «km*™™» toiletteren. De trein die 'nog even een andere trein voor moet laten gaan'. Het leven zit er vol mee - een tapasbar vol time snacks. Ik stel het me tot doel: de volgende keer dat mijn telefoon of laptop weer eens om de een of andere vage reden dienst weigert haal ik diep adem, tel tot tien en probeer de onderbre king te zien voor wat het is: een klein moment aan ongestructureerde tijd waarin ik even niets moet. En laten we wel wezen, het is dat óf het apparaat in woede tegen de muur. Deze oplos sing lijkt me beter voor mijn stressniveau (en ook beter voor mijn beurs). Het HHH begon in 1992 bescheiden op een gehuurde clipper in de haven van Barcelona, maar groeide al snel uit tot dé ontmoetingsplek voor tienduizenden Nederlandse sport- fans. De talloze Nederlandse sport- successen vergrootten de status ver der: de huldigingen van olympiërs waaronder Pieter van den Hoogen- band, Ireen Wüst, Marianne Vos en Dorian van Rijsselberghe in het Holland Heineken House staan in het geheugen gegrift. Ook buiten landse fans het HHH te vinden. Komende olympische spelen in Tokio gaat de opzet op de schop. Terwijl het HHH iedere spelen ver der uit zijn jasje groeide - er is een Olympische club, een speciale atle- tenruimte, een koninklijke lounge, een ruimte voor ambassadeperso neel - bleef Heineken financieel verantwoordelijk. ,,Dat vonden wij onlogisch'', zegt Hans-Erik Tuijt, sponsorbaas van Heineken. ,,Als Heineken moeten we ons concen treren op de huldigingen en het bouwen van een mooi feestje. Dat past het beste bij ons.'' NOC*NSF toonde begrip voor die wens, zegt NOC*NSF directeur Ge rard Dielessen. ,,We raakten in ge sprek en daaruit rolt nu een totaal andering 'best spannend'. ,,Als NOC*NSF zijn wij voortaan primair financieel verantwoordelijk.'' Het Holland Heineken House blijft ondertussen gewoon bestaan, maar gaat als belangrijk onderdeel op in het grotere TeamNL Tokyo Center. ,,Het zal alleen open zijn tij dens de olympische spelen zelf', zegt Tuijt. Heineken beklemtoont ondertussen dat het de bierbrouwer niet te doen is om een lagere spon- sorbijdrage. Tuijt: ,,Wij willen niet van het Holland Heineken House af. In Tokio komt alweer de vijftiende versie. Wat ons betreft volgen er nog vele.'' Ideale accomodatie De locatie is inmiddels bekend. ,,We hebben een onderkomen in de Baai van Tokio gevonden'', vertelt Die- lessen. ,,De huurcontracten worden komende dagen definitief gete kend.'' Aanvankelijk werd gedacht aan een drijvend paviljoen, dat 100 procent duurzaam en circulair zou zijn, maar die plannen bleken te ambitieus. ,,We doen het nu op land'', zegt sportbestuurder Dieles- sen. Hij spreekt van een ideale ac commodatie. ,,Het ligt op een kilo meter van het atletendorp, dichtbij voor de sporters.'' Ook voor fans is de locatie uitstekend bereikbaar, een metrostation ligt voor de deur. In het nieuwe Holland Heineken House passen straks maximaal 1500 sportliefhebbers, Heineken en NOC*NSF rekenen op circa 1000 bezoekers per avond. Een kaartje kost 15 euro en zal vooraf te bestel len zijn. ,,Zo weten fans die naar Ja pan afreizen zeker dat ze naar bin nen kunnen'', stelt Tuijt. maandag 14 oktober 2019 GHANA Chocoladepro ducenten moe ten kiezen: of ze moeten cacao- boeren in West- Afrika meer be talen, of ze kun nen hun choco lade niet meer verkopen als duurzaam. Branchevereni gingen in Ivoor kust en Ghana, hebben een ulti matum gesteld om een salaris te krijgen dat past bij het label 'duurzaam' en 'boervriendelijk'. AMSTERDAM In juli en augus tus heeft Hema minder perso neel laten wer ken om de loon kosten te druk ken, aldus dag blad Trouw na eigen onder zoek. De krant citeert uit een e-mail aan ruim vijftig filiaalma nagers. Hema zou na de over name door Mar cel Boekhoorn nog steeds kampen met veel schulden. GO Als je erop let, zijn time snacks overal. Thijs Launspach is psycholoog en stress expert. Hij schreef hierover het boek Fokking Druk (2018) en Werken met millennials (2019). Gerard Dielessen (l) van het NOC*NSF en Hans Erik Tuijt (r) van Heineken. foto koen verheijden Papendal Een impressie van het HHH in Tokio. Het Holland Heineken House (HHH) wordt komende olympi sche spelen uitgebouwd tot een compleet Holland paviljoen met de naam TeamNL Tokyo Center, waar het Nederlandse bedrijfsle ven zich in Japan kan presente ren. NOC*NSF neemt de exploi tatie over van bierbrouwer Hei- neken, dat zich nadrukkelijk op de huldigingen van olympiërs wil concentreren. David Bremmer vernieuwde opzet uit.'' Komende zomer verrijst er een nieuw groot Nederland-paviljoen met de naam TeamNL Tokyo Center. Dat landen- huis opent al op 1 juni 2020, ruim voor aanvang van de spelen. ,,De eerste vier tot vijf weken organise ren we een TeamNL Expo, waar Ne derlandse bedrijven zich in Japan kunnen presenteren." NOC*NSF is momenteel in gesprek met Rijks dienst RVO, dat Nederlandse han delsmissies naar het buitenland or ganiseert. Dielessen noemt de ver t In het nieuwe HHH passen straks maximaal 1500 sportliefhebbers Psycholoog Thijs Launspach bindt de strijd aan met beroepsziekte nr. 1: burn-out. Elke maandag geeft hij hier zijn kijk op stress op het werk. Vandaag: de collega die het beter weet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13