WHO: gevaarlijke opmars van mazelen Rechtszaak om openheid over F-16's Historisch ruimte-ommetje maakte hem tot Sovjetheld 9 Aleksej Leonov 1934-2019 Op een congres waarschuwde WHO-directeur Kate O'Brien gis teren dat de wereld ,,een alarme rende stijging van de mazelen in alle regionen" te wachten staat. ,,De impact van die uitbraken zijn ver woestend", aldus O'Brien, die on dermeer waarschuwde voor meer sterfgevallen. De mazelen is een van de meest besmettelijke ziekten. Volgens de laatste WHO-gege- vens was het aantal gevallen van mazelen in het eerste kwartaal van dit jaar gestegen met 300 procent ten opzichte van vorig jaar. De stij ging is al enkele jaren aan de gang. Er bestaat geen antivirusbehan deling tegen de mazelen, maar de ziekte kan worden voorkomen met twee inentingen. De grote meer derheid van de besmettingen komt voor bij mensen die geen of te wei- nig inentingen hebben gekregen. Uitbraken van de ziekte zorgen voor tienduizenden zieken en dui zenden doden in landen als Congo, Madagascar, de Filipijnen, Soedan, Thailand en Oekraïne, aldus de WHO. Een 'alarmerende situatie', aldus Alejandro Cravioto van de Wereldgezondheidsorganisatie. Volgens Craviato is 86 procent van de wereld met een eerste dosis te gen mazelen ingeënt. Slechts 70 procent heeft de tweede inenting gekregen. ,,Een van de grootste oor zaken van dit probleem", stelt hij. Ook het kabinet-Rutte maakt zich zorgen over een lage vaccina tiegraad. Het kabinet werkt aan een vaccinatieplicht in de kinderop- vang, zo werd deze week bekend. Een commissie adviseerde ook om te bepalen wanneer de vaccinatie graad onder de kritische grens be landt, dus wanneer er te veel onge vaccineerde mensen zijn. Volgens een bron moet alles eerst nog worden uitgezocht voordat er een 'zorgvuldige afweging' kan worden gemaakt. Het besluit om een prikplicht in te voeren, is nog niet gevallen. Overigens begon de Noord-Hol landse kinderopvang Berend Botje afgelopen zomer al met het wegstu ren van niet-gevaccineerde kinde ren. Het ging daarbij om negen van de drieduizend kinderen. Coalitiepartij D66 pleit al langer voor een inentingsplicht voor kin deropvangcentra als de vaccinatie graad in Nederland onder de 90 procent zakt. Het aantal ouders dat hun kinderen laat inenten via het rijksvaccinatieprogramma is vorig jaar niet verder gedaald. Bij vaccina ties tegen difterie, kinkhoest, teta nus en polio en de bmr-vaccinatie (bof, mazelen en rode hond) lagen de gemiddelde percentages ruim boven de 90 procent, bleek deze zo mer. INFORMATIEVERZOEK De Russische kosmonaut Aleksej Leonov, de eerste mens die ooit een ruimtewandeling maakte, is overleden. Hij werd 85 jaar oud. Leonov was een piloot van de luchtmacht van de Sov jet-Unie. In maart 1965 gingen hij en een collega de ruimte in. Daar ging hij naar buiten, waarna hij als eerste mens de aarde volledig onder zich door zag trekken. Hij kon Europa zien en de grens tussen dag en nacht. ,,Je kunt het gewoon niet bevatten. Alleen daar kun je de grootsheid voelen, de enorme omvang van al les om ons heen", zei hij later. Toen hij weer naar binnen wilde, ontdekte hij dat in het luchtledige zijn ruimtepak was uitgezet: hij paste niet meer door het gat. Hij opende snel een klep, waardoor wat lucht naar buiten kon. Dat was net genoeg om weer naar binnen te komen. De hele wandeling duurde 12 minuten. Ook de terugkeer in de dampkring mislukte bijna. De capsule ha- perde en kwam terecht in een af gelegen bos in Siberië, tussen wol ven en bronstige beren. Pas een dag later, bij temperaturen ver on der vriespunt, konden Leonov en zijn reisgenoot 9 kilometer lang laufen naar de dichtstbijzijnde open plek om te worden gered. Leonov werd door deze missie een nationale held. Hij bezorgde zijn land een overwinning in de ruimterace tegen de VS, aarts vijand tijdens de Koude Oorlog. Op 15 juli 1975 ging Leonov weer de ruimte in, en weer was het een bijzondere vlucht. Het was de eer ste keer dat de VS en de Sovjet Unie samen een ruimtemissie uit voerden. De VS lanceerden een Apollo met drie mensen aan boord, de Sovjet-Unie stuurde een Sojoez met Leonov en een collega. In een baan rond de aarde werden de twee vaartuigen aan elkaar ge koppeld. Leonov opende het luik en schudde zijn Amerikaanse col lega de hand, de eerste internatio nale handdruk in de ruimte. zaterdag 12 oktober 2019 GO A Links: een van de Neder landse F-16's die werden ingezet in de strijd tegen IS. Met de klok mee: Ebtehal Yosef na de aanval; Yosef nu, met kunstbeen; Mohammed Ahmed. foto's anp en privé-collectie De mazelen zijn bezig met een wereldwijde comeback vanwege 'gevaarlijke gaten' in de vaccina tiegraad. ,,Een alarmerende situ atie", stelt de Wereldgezond heidsorganisatie WHO. Koen Voskuil Rotterdam/Genève 71 86 procent van de wereldbevol king kreeg de eerste inenting tegen de mazelen. Slechts 70 procent haalde de tweede prik. Het Nederlandse ministerie van Defensie geeft toe dat op 26 januari 2015 met Ne derlandse F-16's is gebom bardeerd in Irak, maar ont kent dat dit op de plek was waar Mohammed en Ebtehal zwaargewond raakten en hun dierbaren verloren. Daar neemt advocaat Liesbeth Zegveld van de twee slacht offers geen genoegen mee. Raymond Boere Volgens Zegveld staat vast dat er op 26 januari vijf aanvallen zijn geweest door de coalitie onder leiding van de VS. Bij twee bombardementen zijn twee auto's uitgeschakeld. ,,Dat zou dus heel goed de zaak van mijn cliënten kunnen zijn.'' Of Nederland een van deze twee bombardementen heeft uitgevoerd of wie het anders wel was, wil Defensie niet zeg gen. Immoreel, vindt Zegveld. ,,Je kunt deze mensen niet met lege handen laten staan. We zijn niet op zoek naar namen van piloten, maar willen alleen weten wat er is gebeurd en wie daarvoor verantwoordelijk is. Die informatie kun je wat ons betreft prima geven zonder operationele belangen te scha den.'' A Liesbeth Zegveld. FOTO ANP De eerste internationale ruimtehanddruk. Rechts: Leonov. foto afp Den Haag Zegveld heeft een rechter in geschakeld om meer openheid af te dwingen. Die doet dins dag uitspraak. Het onderzoekscollectief Air- wars, dat het aantal werkelijke burgerslachtoffers in kaart probeert te brengen, toonde volgens Zegveld eerder al aan dat er grote afwijkingen kun nen zijn tussen waar bom men daadwerkelijk vallen en de locatie die piloten opgeven in hun rappor ten. Die afwijking loopt soms zelfs op tot 100 ki lometer. Dat de plek niet overeenkomt, zegt vol gens haar dus niet zo veel. „We moeten inzoo men op de bombarde menten zelf."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9