Een knap irritant klusje 3.. m u is £P!CT5TUS DE FILOSOOF Klusvrouw Hieke Grootendorst DE GPS HET MODEL DE VROEGE LEERPARTNER 11 V TOEW zet aan tot denken Hieke Grootendorst geeft elke week klustips en een inkijkje in haar leven als klusvrouw. Vandaag: glasvezelbehangen. is raadgever-adviseur Voordeel geeft het goede voorbeeld Streep vindt: vroeg begonnen, is half gewonnen Lijmen Snijden Patroon ILLUSTRATIES ANNE STALINSKI De filosoof stelt zijn kroost moeilijke vragen over uiteenlopende onderwerpen en problemen. Zo leert je kind zelf na te denken, ontwikkelt het een wereldbeeld en gaat het zelfverzekerd richting de toekomst, luidt de verklaring. FOTO EN ILLUSTRATIES TJITSKE SLUIS Deze rol is er een die elke ouder ongetwijfeld op zich neemt, bewust of onbewust: hij deelt goede raad. Door advies te verlenen over bepaalde taken of levenslessen te delen, ontwikkelt je kind levenswijsheid en verwerft het inzichten die het zijn hele leven mee neemt. 4 Afgelopen zomer was het bloedheet en stond ik gehuld in een shirt met lange mouwen, handschoenen en een mond kapje in een woonkamer. Moest ik iets saneren? Werkte ik met een gevaarlijk goedje? Nee, ik had een leuke, maar irri tante klus: glasvezelbehangen. De vezels uit het behang kunnen behoorlijk irriteren. Vooral je huid en soms ook je ogen en luchtwegen. Aangezien deze rollen behang maar liefst een meter breed waren, ontkwam ik er niet aan om meer dan alleen mijn handen te gebruiken. Zeker in lastige hoeken ben ik altijd blij dat ik heel lange armen heb. De eerste keer nam ik het niet zo nauw met de bescherming, ik kon me niet voorstellen dat het spul echt zo irritant kon zijn. Gelukkig was het resultaat mooi. Glasvezelbehang is zeer geschikt als muren niet zo mooi zijn. Scheuren, kleine gaatjes en andere oneffenheden? Daar zie je straks niets meer van. Het behang is gemaakt van verweven en geperste glasvezels in plaats van papier. Heel stevig en duurzaam. Daarom zie je het zo vaak in openbare ruimten. Zelf het goede voorbeeld geven als ouder is een vaak gehoorde opvoedtip. Ook vol gens The Formula is het een belangrijke rol voor meester- ouders om kinderen te laten uitgroeien tot succesvolle vol wassenen. Een kind kopieert het gedrag van zijn 'model'. Doe dus zelf wat je wilt dat je kind doet. Hoe bepaal je waar je begint? Het is belangrijk dat je slim uitkomt in hoeken en bij ramen of deuren, zodat je er geen strookje van een centimeter bij hoeft te plakken. Ik zet om de meter een potloodstreepje en kijk dan hoe ik uitkom. Kies op basis daarvan de plek waar je begint. De redactie van Zo werkt samen met de specialisten van AutoTrack, HardwareInfo, Independer, Intermediair, Koken&Eten, Nationale Vacaturebank, New Scientist en Tweakers. Dat je kinderen van jongs af aan moet stimuleren met educatief speelgoed, bewe ging, muziek en voorlezen is bekend. Meesterouders gaan een stapje verder: ze willen bijvoorbeeld dat hun kind al in de kleuterklas leert lezen of vioolspelen. Dat leidt tot het early-lead effect: kinderen die in de kleuterklas al een talent hebben ontwikkeld, krijgen meer positieve aandacht van leerkrachten, wat hun zelfvertrouwen opkrikt. Knip de banen van tevoren op maat, zo'n 15 centimeter langer dan de hoogte van de muur. Teken een loodlijn en plak daar de eerste baan. Smeer per baan de muur in met glasvezellijm; die is ontzet tend dik en heeft een grote kleefkracht. Smeer lijmstroken van iets meer dan een meter. Gebruik een scherp mes om de randen te snijden. Het behang is zo sterk dat je er anders niet doorheen komt. Dan laten drogen, eventueel naden kitten en over schilderen. O ja, bijna vergeten te noe men: vergeet je bedekkende kleding, handschoenen en mondkapje niet! Kies een patroon uit: visgraat, ruit, er is van alles verkrijgbaar. Omdat de rollen breed zijn, heb je er vaak maar een paar nodig. Verwijder eventueel oud behang strijk de muur voor als deze een zuigende of poederende ondergrond heeft. Haal de elektriciteit eraf en schroef alle afdekplaatjes los.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 83