II 7 TUINCENTRA KERSTSFEER Ze worden steeds belangrijker voor tuincentra: kerstshows. Elk jaar lijken ze groter en uitbundiger. „Mensen willen hun huis na de zomer steeds eerder warm en gezellig aankleden. Dus komen ze bij ons.'' Honderd miljoen euro omzet Kerst is voor ons inmiddels net zo belangrijk geworden als het voorjaar, de periode dat er veel groen wordt verkocht. Bezoekers komen hier niet voor een uurtje mis een belangrijke plaats in. ,,Elk jaar wordt het meer, mensen verlan gen dat ook. Kerst is voor ons inmid dels net zo belangrijk geworden als het voorjaar, de periode dat er veel groen wordt gekocht. Bezoekers ko men hier niet voor een uurtje. Je kunt met je gezin een dagje Efteling doen, maar je kunt ook naar het tuincen trum.'' Droogh gaat dit jaar voor de titel Beste Kerstshow van Nederland. ,,Het zou een mooie bekroning zijn.'' Ze heeft stevige concurrentie, onder meer van tuincentrum Leurs uit Venlo. Leurs won vorig jaar - samen met Intratuin Duiven - de felbe geerde titel. ,,Onze kerstshow gaat al op 28 september open, we zijn de eerste van Nederland. Ook de groot ste trouwens'', vertelt Peggy Leurs. Het tuincentrum trekt jaarlijks 1,2 miljoen bezoekers, waarvan een half miljoen speciaal voor de kerstshow komen. ,,De eerste dag dat we open waren stonden hier achtduizend be zoekers op de stoep.'' Winterbarbecue Drie jaar geleden breidde Leurs fors uit om kerst de ruimte te geven. ,,In de crisistijd gingen mensen minder op vakantie en niet zo vaak uit eten. Ze hadden behoefte om het thuis ge zelliger te maken. Zeker vanaf het na jaar willen we sfeer in huis brengen. Het verklaart grotendeels het succes van de kerstafdelingen. Nu het eco nomisch beter gaat, is die behoefte niet verdwenen. Sterker, mensen vinden hun veilige thuisplek steeds belangrijker. Qua versieren mag het zelfs allemaal wat uitbundiger. Maar ook duurzaamheid speelt een be langrijke rol. Veel materiaal is van hout of herbruikbaar." Volgens haar gaat het bij hun show niet alleen om kerstgerelateerde producten. Er is in deze tijd ook veel vraag naar kaarsen, kandelaars of winterbarbecues. Die kun je ook op de kerstafdeling vin den.'' Peggy Leurs vindt dat het woord tuincentrum niet langer de la ding dekt. ,,We zijn een dagje uit ge worden.'' f h s dat alles?'' Twee vrouwen kijken beteuterd naar de I megaletters 'Merry X-mas' die in de entreehal van In- tratuin Zevenhuizen staan opgesteld. ,,Ze staan hier bekend om hun mooie kerstshow, maar dit valt een beetje tegen.'' De twee moeten nog even geduld hebben, want de hal wordt de komende dagen verder aan gekleed. ,,De letters zijn pas het begin. Als ze over een week terugkomen, ziet het er heel anders uit. Op 19 oktober gaat de kerstshow open. Dan zie je bewegende teddyberen, rijk ver sierde kerstbomen en heel veel an dere kerstversieringen'', aldus Su zanne Droogh. Ze is de hoofdstylist van het tuincentrum, daarnaast is Droogh verbonden aan het inkoop team van Intratuin Nederland en be paalt ze mede welke kerstartikelen er in de 52 vestigingen te koop zijn. De 31-jarige Droogh is het hele jaar bezig met kerst, maar tijdens de laat ste week vóór de opening van de grote kerstshow is het spitsuur voor de dochter van Aad Droogh, mede oprichter van Intratuin. ,,We zijn bijna 24 uur met de inrichting van de kerstafdelingen bezig. Zeker veertig procent van ons winkeloppervlak is vanaf volgende week gevuld met kerstitems.'' Schuddebollen Ze komt nog even terug op de teleur stelling bij de twee vrouwen die net de winkel binnenstapten. ,,Hun op merking geeft een ontwikkeling aan. Wij beginnen al jarenlang in dezelfde periode -in september- aan de op bouw van de kerstshow. Van veel klanten kregen we dan de opmer king: 'Huh, nu al? De zomer is nog maar net voorbij!' Nu is het omge draaid en horen we vooral: 'Is de show nóg niet begonnen?' Mensen gaan eerder op pad voor hun kerstin kopen.'' Droogh heeft als lid van het lande lijke inkoopteam van Intratuin in vloed op wat we dit jaar in onze kerstboom hangen en hoe we ons huis verder in kerstsfeer brengen. ,,Zaterdag vertrek ik naar India om te kijken naar de trends voor volgend jaar. Soms vind ik het wel spannend of een bepaald artikel het goed gaat doen. Zo liggen er voor deze kerst veel unicorns (eenhoorns, red.) in de winkels, die hebben we vorig jaar al uitgezocht. Unicorns zijn nog steeds populair, maar de grootste hype is voorbij.'' De nieuwe trend van kerst 2019 zijn notenkrakers (uit hout ge sneden soldaatjes) en schuddebollen. In het magazijn wordt de laatste hand gelegd aan een superschudde- bol. De houten onderkant wordt ge verfd, de enorme bol van kunststof staat klaar om één te worden met het houten gevaarte. ,,Je kunt erin, dus ik denk dat er veel foto's van worden gemaakt.'' Intratuin Nederland hanteert dit jaar vier hoofdthema's, geheel vol gens de heersende mode, Engelstalig: golden glow, mystic nature, shades of glamour en winter picnic. „Eigenlijk kan alles. Van een traditionele kerst inrichting met veel rood en goud tot kerstbomen die zijn volgehangen met luipaarden of tijgers. Er is meer vraag naar uitbundige artikelen. Zo hebben we kerstballen in de vorm van nijlpaarden op een hometrainer of een krokodil in een trouwjurk.'' De familie Droogh opende in 2012 de deuren van Intratuin Zevenhui zen. Al vanaf het begin neemt Kerst- WEDSTRIJD zaterdag 12 oktober 2019 -Suzanne Droogh, stylist M Suzanne Droogh duikt, hoewel het nog maar net herfst is, alvast in de kerstsfeer. foto frank de roo Kijk op de site bij /video Dit tuincentrum in Ter Aar is ook al in kerstsfeer gehuld In oktober begint de kerst al Sanne Schelfaut Zevenhuizen/Venlo Om het kerstgevoel te stimuleren, orga niseert Tuinbranche Nederland in samen werking met het vak blad Tuinzaken ieder jaar de verkiezing voor de Beste Kerst show. Op 4 decem ber worden de win naars bekendge maakt. Uit cijfers van de GfK Tuinmonitor blijkt dat de omzet uit verkoop van kerstbo men en overige kerst artikelen vorig jaar op 98,8 miljoen euro lag. Ruim 43 procent van deze artikelen wordt via tuincentra ver kocht. De verkoop van kerstbomen steeg vorig jaar met 20 procent ten op zichte van 2017. Ook van andere kerstspul len steeg de omzet: plus 6 procent. Tuincentrum Leurs uit Venlo won vorig jaar de titel Beste Kerstshow. fotos petra lenssen L'aaa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7