Hoe goed is groente en fruit voor haar en huid? Moscow Nights Gezichtsverzorging met tomaten, maskers met avocado, shampoo met amandelmelk: zowat alles wat op ons bord ligt, zit tegenwoordig in beautyproducten. Dermatoloog Ilan Karavani over de zin en onzin van deze toevoegingen. vruchten worden zelden verwerkt' Avocado bevordert de elasticiteit van de huid 'Volledige Tomaat is een goede huidbeschermer Het voordeel Tvan PZC et lijkt erop alsof de terug- naar-de-natuur-beweging niet alleen school maakt in de Nederlandse keu kens, maar ook in de bad kamers. Geen ellenlange, onbegrijpe lijke ingrediëntenlijsten meer op cos- meticaverpakkingen; we houden van duidelijkheid en ingrediënten die we kennen. 'Natuurlijke cosmetica' en 'organic beauty' zijn dan ook populaire zoektermen op Google. Deze trend is ook de grote cosmeti camerken niet ontgaan. Ze lanceren steeds meer producten met natuur lijke ingrediënten; een tendens die dermatoloog Ilan Karavani toejuicht. ,,Het is positief dat consumenten be seffen dat fruit en groenten niet al leen goed zijn om op te eten, maar dat ze ook stoffen bevatten die je huid en haar kunnen verbeteren. In cosmetica worden echter zelden vol ledige vruchten of groenten ver werkt. Vaak gaat het enkel om extrac ten of de actieve bestanddelen van de plant. Als er 'met vijgen' op de ver pakking staat, gaat het niet om de complete vrucht maar om de werk zame stoffen uit de bladeren van de vijgenboom.'' Nieuw is de trend niet: we leggen komkommerschijfjes op de ogen om wallen weg te werken, smeren kokosolie in het haar om het te laten glanzen en verzorgen een vette huid met een banaanmasker. ,,Komkom- mer doet de wallen slinken. Het is een bekend middel om de huid te verhelderen", zegt Karavani. ,,Niet voor niets wordt komkommersap schoonheidswater genoemd: het is een goede bron van silica, wat bij draagt aan een stralende, levendige huid. Daarnaast bevat het veel water, waardoor je het ook puur op de huid kan gebruiken om wallen en kringen onder de ogen te ver minderen. In cosmetica wordt het vooral gebruikt om een geïrriteerde huid te kalme ren, zwellingen te minderen en de huid te koelen. Komkommersap of komkommersalades kunnen je huid doen stralen.'' Ook tomaten kan je puur gebrui ken. ,,Met het sap verwijder je dode huidcellen en vuil van de huid. En heb je last van overmatige talg- productie? Snijd een rijpe tomaat in tweeën en wrijf het vlezige deel op het gezicht, breng vervolgens tomatensap aan op de huid en laat het vijftien minuten intrekken zodat de poriën grondig worden ge reinigd. Dit kan je tot twee keer per dag doen om je huidconditie te ver beteren.'' Toch vindt Karavani het geen goed idee om met zomaar groente of fruit op je lichaam of gezicht te smeren. „Broccoli in een huidmasker kan ik van harte afraden. Je moet namelijk een bepaalde concentratie van de actieve bestanddelen uit die groente gebruiken om effect te behalen. Het is onmogelijk om dat thuis te verwe zenlijken. Bovendien zijn ook niet alle ingrediënten voor iedereen ge schikt. De werkzaamheid is onder meer afhankelijk van het huidtype, gevoeligheden en allergieën.'' Behalve 'juist' smeren blijft het volgens de dermatoloog belangrijk om je lichaam goed te voeden. ,,Los van wat je op je gezicht smeert: eet dagelijks groenten en fruit. ,,Ook wat door je mond gaat, heeft effect op de huid. Beschouw het smeren van or ganische producten dus louter als een aanvulling om een nóg mooiere huid te krijgen of huidproblemen van buitenaf aan te pakken.'' Bestel tickets op pzc.nl/moscow ZATERDAG 12 OKTOBER 2019 PC Smeer maar in je haar KRISTEL MAURIËN Kiehl's Avocado Nourishing Hydration Mask. Claim: rijk en romig avocadomasker dat de huid een vocht-boost geeft. Karavani: „Avocado is rijk aan vitamine A, B en D én essentiële vetzuren. Die laatste worden makkelijk opgenomen in de huid, voeden de huid, helpen de geïrriteerde huid te kalmeren en eczeem te behan delen. Ideaal voor droge huidjes! Avodaco-olie bevat veel chlorofyl, een antibacterieel onverzadigd vet, waardoor ze ook geschikt is voor de vette huid en de elasticiteit bevordert.'' Garancia Diabolique Tomate. Claim: goed voor een huid die 24 uur lang gehydrateerd is en gladder en mooier oogt. „Tomaten bevatten lycopeen. Deze stamcellen zijn uitstekende antioxidanten die de huid beschermen tegen zonnestralen én vervuiling. Daarnaast zijn de rode vruchten rijk aan vitamine C en A, waar door ze tal van huidproblemen kunnen aanpakken: van acne tot een doffe huid." ulABOLIQUE TOMATE GARANCIA Omdat je het verdient! Beroemde Russische composities vol passie en hartstocht Vol passie en hartstocht vertolkt de in Novosibirsk (Siberië) geboren sopraan Olga Zinovieva de mooiste aria's die door haar beroemde landgenoten werden gecomponeerd. Een indrukwekkend programma met een aantal composities die u bekend in de oren zullen klinken en sommige die u wellicht voor het eerst in uw leven hoort! Concertdata za 16 nov Stevenskerk Nijmegen 19.30 zo 17 nov Janskerk Utrecht 15.00 za 23 nov Laurenskerk Rotterdam 19.30 zo 24 nov Concertgebouw Amsterdam 14.15* Bestel nu tickets met 30% korting voor €49,9S "Exclusief €6,95 servicekosten per bestelling. ""Concertgebouw Amsterdam €5,- toeslag per Rang 1 ticket inclusief gereserveerde plaats, ontvangst en pauze drankje, selecteer online zelf jouw stoelen. AVOCADO NOL RISHIM; HYDRATION MASK E" Smoothes and Softens Skin II IWodot, ihn rich and kddicdvely crejmy ral <n£ ttS: - nBdmre Rjimdrnd «14 I Minion OU. Uns imuk luvcs skin fe«Hii| iwri*J »UckW« iPKMl.totty bwkifiJJkln.ouriiUi-k i- tin Nel Wt. 3-4 oz. -100 g

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 74