Voor Nederland valt er veel te halen bij nieuwe grootmacht Koning Willem-Alexander en koningin Maxima reizen morgen naar India voor een staatsbezoek van vijf dagen. Weten we wel meer van dat land dan Gandhi, Bollywood, curry en heilige koeien? Een spoedcursus in zeven delen aan de hand van oud-ambassadeur Fons Stoelinga. Wij hebben India harder nodig dan India ons 15 enigd Koninkrijk werd Ierland ook bezocht) is de naderende brexit ook voor deze reis een be langrijke motivatie. ,,Vóór het re ferendum over de brexit was Lon den dé plek waar Indiase bedrij ven zich in Europa vestigden'', stelt Fons Stoelinga (67), Neder landse ambassadeur te New Delhi tussen 2012 en 2018. ,,Maar met alle onzekerheid is het aantal In diase bedrijven dat zich na dat re ferendum in Nederland heeft ge vestigd, verdubbeld.'' Afgelopen week bracht de net gepensioneerde topdiplomaat een boek uit over zijn laatste stand plaats, getiteld India - Land van de toekomst. Naar verwachting is India China over tien jaar gepasseerd als land met de meeste inwoners ter wereld en toch kennen we het nauwelijks. Stoelinga: ,,De Indiërs praten altijd over Incredible India, ik zei altijd tegen ze: jullie zijn Invisible India, onzichtbaar India. Het is de grootste democratie ter wereld. De premier van India wordt door ruim 700 miljoen mensen gekozen, die van China door zeven personen: de leden van het partijbureau.'' De Indiërs vinden het volgens Stoelinga heel belangrijk dat ons koningspaar met zo'n forse dele gatie naar hun land komt. Het omvangrijke bezoek moet ook ge zien worden als bestendiging van goede banden tussen Den Haag In de eerste les schuilt direct de verklaring waarom koning Wil- lem-Alexander en koningin MSxima lang (vijf dagen) India doorkruisen op hun staatsbezoek. Ter vergelijking: vorig jaar rond deze tijd was het staatsbezoek bij koningin Elizabeth in Groot-Brit- tannië in twee dagen gepiept. En niet voor niets reist ook een ste vige regeringsdelegatie mee naar Azië. Minister Blok (Buitenlandse Zaken) wijkt als gewoonlijk niet van de zijde van het koningspaar, daarnaast voeren zijn collega-mi nisters Kaag (Buitenlandse Han del en Ontwikkelingssamenwer king), Bruins (Medische Zorg en Sport) en staatssecretaris Keijzer (Economische Zaken en Klimaat) een grote Nederlandse handelsde legatie aan. Niet eerder sinds de troonswis seling in 2013 ging Willem- Alexander zo nadrukkelijk als ko ning-koopman op staatsbezoek, naar een land dat een gemiddelde economische groei van 7 procent per jaar kent en bijzonder belang rijk is in met name de techsector. En net als bij de twee afgelopen staatsbezoeken (behalve het Ver- GO ZATERDAG 12 OKTOBER 2019 Een robot bedient gasten in een restaurant in Bangalore. Het apparaat kan klanten herkennen met gebruik van een irisscan. foto afp Arm India reïncarneert in superstaat JEROEN SCHMALE LEES VERDER OP PAGINA 16

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 63