rc f Nouini aangeslagen door mislukte reis naar Zeeland 9 AFRIKAANSE LOPERS KUSTMARATHON Duizend euro lag een week geleden klaar in Zoutelande voor de winnaar van de Kustmarathon. De Marokkaanse atleet Redouan Nouini wilde wel een poging wagen en had er een uren lange reis vanuit Frankrijk voor over. £|j a Toen in Burgh-Haam- stede het startschot klonk, was de 30-jarige Nouini nergens te be kennen. Zijn manager liet weten dat de atleet in het plaatsje Zeeland was beland, on der de rook van Nijmegen. Lande lijke media pikten het bericht massaal op. In de dagen na de marathon wordt steeds meer aan het verhaal getwijfeld, ook door de organisatie. ,,Je begint toch aan een broodje aap-verhaal te denken", vertelt Chris Simons, voorzitter van de Kustmarathon. Ook bij hem schoot deze week nog steeds de vraag door zijn hoofd waarom een Ma rokkaan die nog nooit in Neder land is geweest een wedstrijd tus sen Burgh-Haamstede en Zoute- lande zou willen lopen. Daar gaat een voorgeschiedenis aan vooraf. Uitnodiging Elk jaar krijgt de organisatie van de Kustmarathon tussen de vijf en tien e-mails van managers waarin ze een 'topatleet' aanbieden, vaak van Afrikaanse komaf. Ze vragen in eerste instantie om een wild card. Soms gaan ze nog een stap verder en willen ze naast het start nummer ook nog startgeld, een vliegticket en hotelovernachting. Maar het belangrijkste is een schriftelijke bevestiging, liefst een brief waarin staat dat de atleet is 'uitgenodigd' om mee te doen. Die brief is cruciaal om een visum te kunnen aanvragen en dus Ne derland - eventueel via een ander Europees land - binnen te komen. Daar wringt meteen ook de schoen. Niet alle atleten die een visum aanvragen om een wed strijd te lopen in Nederland heb ben ook de intentie om daadwer kelijk mee te doen. Ze misbruiken organisaties. Volgens Bert Pessink, een auto riteit in de Nederlandse atletiek, bestaan er genoeg voorbeelden van geïnviteerde lopers die niet komen opdagen. Hij speakert bij s de grootste wedstrijden van Ne derland zoals de Zevenheuvelen- loop en Dam-tot-Dam-loop en schrijft voor Runnersweb. ,,Verha- len van atleten die alleen op een visum uit zijn, bestaan volop", zegt hij. ,,Met een uitnodiging van de organisatie de grens overgaan, daar komt het op neer." Een goed voorbeeld is de Lim burgse Mergelland Marathon van jaren geleden, aldus Pessink. Daar Ze zoeken soms alleen maar startgelden en mogelijkheden om Europa binnen te komen werd een heel arsenaal aan snelle atleten aangeboden uit Noord- Afrika. De organisatie werkte mee LOSING THE WAY aan een visum-aanvraag, maar de atleten verschenen niet aan de start. Elf snelle Marokkanen De vraag is met welke bedoeling Redouan Nouini, die gezien werd als potentiële winnaar, vorige week naar Nederland kwam. We leggen daarvoor eerst contact met een atletiekvereniging in Gelder land. Die kondigde begin dit jaar de komst van elf snelle Marok- kaanse atleten aan voor hun jaar lijkse crosswedstrijd. Onder hen, jawel: Redouan Nouini. Maar net als in Burgh-Haamstede schitterde de Marokkaan in Winterswijk door afwezigheid. Net als zijn tien landgenoten trouwens. Hassane Elkhiali, manager van Nouini, zegt dat er in januari pro blemen waren met de visumaan- vragen waardoor de atleten niet in actie konden komen. ,,Afgelopen weekend was een andere situatie", sing the way'. Janse ziet het mail tje echter pas 's avonds omdat ze op dat moment zelf al in het startvak staat om de marathon te lopen. Chris Simons hoort pas vlak voor de start over de afwe zigheid van de Marokkaanse top atleet. Als de 1700 lopers zijn vertrokken in Burgh-Haamstede, probeert de zwaar teleurgestelde Redouan Nouini in Nijmegen zijn terugreis te regelen naar Frank rijk. Hij koopt een ticket voor de Flixbus, die om 15.55 uur via Ant- vertelt hij. ,,Redouan reisde voor het eerst naar Nederland en ging richting de plaats Zeeland, vlakbij Nijmegen. Hij raakte daar de weg kwijt. Het is niet makkelijk in een onbekend land de weg te vinden." Een foto, gemaakt voor het sta tion van Nijmegen, bewijst vol gens Elkhiali dat Nouini op de ver keerde plek was. De makelaar laat ook een busticket zien waarmee zijn atleet terugreisde naar Frank rijk. Elkhiali: ,,De Kustmarathon is bekend onder Marokkaanse lopers. Hij zag deze wedstrijd echt als nieuwe uitdaging en wilde heel graag meedoen." Vergissing De vergissing van Nouini werd landelijk nieuws. „Daardoor weet ik waar je het over hebt", zegt Wil- lemien Veldman, woordvoerster van het ministerie van Buiten landse Zaken. ,,Als het om een Schengen-land gaat, zijn de regels overal gelijk. Of je nu op familie bezoek gaat of aan een wedstrijd mee gaat doen maakt niet uit. Je moet motiveren waarom je een vi sum nodig hebt. Kun je dan een uitnodiging overleggen, kan dat helpen." Bert Pessink geeft tot slot nog een tip mee aan de Kustmarathon: ,,Je geeft een wildcard af en weet verder niks. Maak betere afspraken en kijk of je echt met een goede makelaar te maken hebt, want ze zoeken soms alleen maar startgel- den en mogelijkheden om Europa binnen te komen." zaterdag 12 oktober 2019 GO 'Soms zijn ze alleen op visum uit' Eldridge Pentury en Maurice Steketee Burgh-Haamstede 1 BOeWBGSBeVSSTHH«*> 05 oH». 15:55 zaterdag FU ïBUS #10578714" Nijmegen (Centraal Station. Tunnelweg) Links: Redouan Nouini. Antwerpen (Koningin Astridplein) FOTO PRIVECOLLECTIE uirti Redouan i tsere* 800 rtthuno Gratis zttpl - Bert Pessink, speaker Het busticket waarmee Redouan Nouini vanuit Nijmegen terug reisde naar Frankrijk. Rechts: een foto die Nouini maakte van het station in Nijmegen. Zaterdag 5 oktober, 11.30 uur. Het is een halfuur voor de start van de Kustmarathon. We komen aan in de sporthal in Burgh- Haamstede en gaan op zoek naar Nouini. Bij de organisatie heeft hij zich nog niet gemeld, zijn startnummer ligt nog onaange roerd bij het secretariaat. Om 11.42 uur komt er een mailtje binnen bij Morien Janse, die de mailbox van het evenement be heert. Het bericht is van Nouini's manager, die meldt: 'Athlete lo werpen naar Lille rijdt. De Marok kaan is helemaal van slag. Zijn eerste kennismaking met Neder land is uitgelopen op een decep tie. Geen 1000 euro prijzengeld rijker, wel een paar honderd euro aan reiskosten armer. ,,Of Re- douan volgend jaar wel meedoet aan de Kustmarathon kan ik nu niet zeggen", laat Hassane Elkhi- ali weten. ,,Hij is erg aangeslagen door wat er nu gebeurd is." Vol gende week keert Nouini terug naar Marrakech. Rechts: de kopgroep in de Kust- marathon met de latere winnaar Tim Pleijte in het midden. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37