Kijk hoe versteend jouw buurt is HZ en UCR trekken in deel kantoor Delta ZEELAND 3 Zo'n 43 procent van de Zeeuwse tuinen is 'ver steend'. Dat is hoger dan het landelijk gemiddelde van 37 procent. Onder- zoeks- en adviesbureau Cobra Groeninzicht in Vi- anen heeft in kaart ge bracht in hoeverre tuin- percelen zijn betegeld of bebouwd. Dat heeft het gedaan door luchtfoto's te analyseren. De verstening loopt per gemeente zeer uiteen, van 9,5 procent in Wassenaar tot 66,2 procent in Almere. Er zijn 38 gemeenten waar meer dan de helft van het tuinoppervlak is ver steend, waaronder Vlis- singen (50,1 procent). Schouwen-Duiveland scoort van de Zeeuwse ge meenten het best met 39,4 procent. Ook de verschil len per wijk en dorp zijn groot. Sterk versteend zijn onder meer de binnenste den van Terneuzen (79,1 procent) en Vlissingen (70,3 procent). Ook andere wijken van de stad Ter- neuzen kennen weinig groen. Dat zou opvallend ge noeg ook voor kernen zo- als Lewedorp, Westka- pelle, Hansweert, Zonne- maire en Sint Philipsland gelden. Daar ligt de verste ning volgens het onder zoek boven de 60 procent. Jarren Verbeek van Co bra Groeninzicht sluit niet uit dat een deel van de uit schieters wordt veroor zaakt door de nabijheid van water of havengebie den, waardoor de kadas trale gegevens niet hele maal kloppen. ,,Dat kan zorgen voor een vertekend beeld." en het werd al snel duidelijk dat het met de waterafvoer niet goed zat. Onder deze huizen zit een dik klei- pakket, dat door de zware grond- verzetmachines tijdens de bouw was ingeklonken tot een ondoor dringbare laag. Het water bleef daar boven op staan. Ik kom uit de fruit teelt; dan zie je gelijk dat het niet goed zit. Alles wat ik geplant had, ging dood of sloeg niet aan. Uitein delijk heb ik alles uitgetrokken, met machines de kleilaag laten scheu ren en dit aangeplant." Hij wijst naar de tuin: grote, groene grasmat, omzoomd door fraaie borders met planten die weinig onderhoud no dig hebben. In de voortuin, een wa terpartij met grind eromheen, om zoomd door lavendel en bodembe dekkers. ,,Vier weken terug heb ik het laatste stukje ingeplant. Nu kan ik zeggen: ik heb een groene tuin waaraan ik weinig hoef te doen." worden bij Operatie Steenbreek be trokken met acties als 'Tegel eruit, plant erin', korting bij de aanschaf van regentonnen, het aanleggen van voorbeeldtuinen, promotie tij dens evenementen en het vergroe- nen van hele straten samen met buurtbewoners. Bestrating versterkt klimaatex tremen. De zon verwarmt de ste nen en zorgt lokaal voor hogere temperaturen: het hitte-eiland-ef- fect. Bij overvloedige regenval kan het water niet weg. Ook kan er geen waterbuffer gevormd worden in de grond, waar planten in droge tijden van kunnen profiteren. De concen tratie fijnstof neemt in een ver steende omgeving toe en tot slot: in een versteende omgeving kunnen (bodem)dieren niet leven. In alle provincies hebben ge meenten zich daarom bij Operatie Steenbreek aangesloten. Ook twee provincies (Overijssel en Noord Brabant) en drie waterschappen (in Friesland, Gelderland, Utrecht en Oost-Brabant) steunen het initia tief. Zeeland is, met alleen de ge meenten Veere en Goes, hekken sluiter. Groene provincie ,,Wij hebben contact gehad met Waterschap Scheldestromen", geeft Wout Veldstra aan. ,,Die hebben gezegd: wij gaan ons best doen. Tot nu toe heeft het niets opgeleverd. De gedachte is wellicht: wij zitten in een groene provincie, dat verhaal van versteende tuinen speelt in het landelijk gebied minder. Vrij recent is in Overijssel een onderzoek ge weest naar middelgrote dorpen. Daar bleek het effect van het 'hitte- eiland' net zo groot te zijn als in de stad." Op het platteland is de soor tenrijkdom toch al beperkt door uitgestrekte akkers met één be paalde teelt. Tuinen met gevari eerde tuinbeplanting zijn een wel kom toevluchtsoord voor egels, vlinders, (wilde) bijen, insecten, vogels en allerlei bodemdiertjes. Simon Smits heeft in de Klaver straat in Goes het ideale midden ge vonden: een groene, maar toch on derhoudsarme tuin. Twaalf jaar ge leden betrok hij de nieuwbouwwo ning. ,,Het was een heel nat najaar Het kantorencomplex is gekocht door een groep investeerders onder aanvoering van voormalig Room pot-directeur Henk van Koeve- ringe. Overigens blijft energiebe drijf PZEM er als huurder kantoor houden. De nieuwe eigenaren trek ken samen op met de HZ, de UCR en de gemeente Middelburg. Vol gens wethouder Chris Dekker (on derwijs) moet er een totaalplan voor de studentencampus komen. ,,UCR en HZ zullen moeten aange ven wat ze precies met dit gebied willen. Het pand zal ook verbouwd moeten worden." Hoger plan De gemeente Middelburg oppert al langer om het oude Delta-complex een onderwijsbestemming te ge ven. Dat dateert uit de tijd dat het grote energiebedrijf Delta moest worden ontmanteld. De koop door Van Koeveringe en de investeerders die hij meebrengt, opent de weg om er een heuse campus van te ma ken. De HZ is al gevestigd in het naastgelegen grondig verbouwde kantoor waar Provinciale Water staat was gevestigd. Ernaast komt het nieuwe Joint Research Center, waarin de HZ, UCR, Scalda en andere instellingen met bedrijven en overheden gaan samenwerken op het gebied van water, energie, zilte teelt en aqua- cultuur. Het JRC wordt een hypermodern onderzoekslaboratorium. Het vormt de eerste stap in de vorming van de Bèta Campus Zeeland, dat In principe kun je er ook studentenkamers in onderbrengen een netwerk moet worden van ken nisinstellingen, bedrijven en re- searchfaciliteiten om zo het tech nisch hoger en wetenschappelijk onderwijs en onderzoek naar een hoger plan te tillen. Daarbij is er een nauwe verbinding met de onder zoeksinstituten NIOZ en Wagenin- gen Marine Research in Yerseke. Dekker ziet de huidige ontwik keling dan ook als een belangrijke bouwsteen om een grote studen tencampus van de grond te tillen. ,,Wij zijn er ontzettend blij mee. Er ontstaat een bastion van hbo en wetenschappelijk onderwijs. Ik zou ook geen betere invulling voor deze kavel weten. Een woonbestemming is ook niet eenvoudig. Nee, dit is een perfect plan voor deze locatie." Of er in het voormalige Delta- Er onstaat een bastion van hbo en wetenschappelijk onderwijs kantoor ook studenten worden ge huisvest, is nog een vraag. Dekker: ,,We zijn bezig met een plan voor studentenflats aan de Kanaalweg. Als er in de toekomst meer woon ruimte voor studenten nodig is, kan het Delta-complex mogelijk aan vullende woonruimte bieden. In principe zou je er ook studentenka mers in onder kunnen brengen." zaterdag 12 oktober 2019 Rolf Bosboom Vlissingen Kijk op pzc.nl in hoe verre jouw plaats of wijk is versteend. 'vuulte': lekker praktisch Simon Smits in zijn groene, maar onderhouds arme tuin. Het leegstaande kantoor van energiebedrijf Delta aan de Poe- ledaelesingel in Middelburg wordt een onderwijsbolwerk van de HZ en University College Roosevelt (UCR). Frank Balkenende Middelburg -Chris Dekker, wethouder -Chris Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 31