'Omslagstelsel is geen alternatief' AFM: geen aflossing is maar klein probleem E 21 Trump praat met Liu He ÈÊÊm mmm Sweder van Wijnbergen, hoogleraar economie aan de Universiteit van Amsterdam ziet de problemen, maar volgens hem is er geen beter alternatief voor het huidige systeem. ,,Het systeem doet het niet zo slecht. Het zit nu even tegen, maar over het alge meen doen pensioenfond sen het niet slecht. Ze zijn goed uit de vergrijzingspro- blematiek gekomen.'' ,,Ja, de lage rente is wel een probleem. Wat je ziet is dat het ene fonds het beter doet dan het andere. Fondsen die hun renterisico hebben afgedekt, doen het goed. Maar een groot fonds als ABP bijvoorbeeld dacht dat het de rente kon voorspel len en heeft misgegokt.'' ,,Je loopt rendement mis. Maar er is meer. Bij een om slagstelsel bouw je een on gedekte aanspraak op. Je moet maar hopen dat er straks nog voldoende be taald kan worden als jij aan de beurt bent. De pensi oenvermogens zijn een groot onderpand voor de toekomstige pensioenen. Je vraagt dus aan mensen om dat onderpand op te geven voor iets waarvoor geen dekking is. Ik zie niet in dat Jevraagt mensen om hun onderpand op te geven De huishoudens met een aflos- singsvrije hypotheek hebben nog tien tot vijftien jaar de tijd om orde op zaken te stellen, blijkt uit een studie van de Autoriteit Fi nanciële Markten (AFM) naar ge varen op de hypotheekmarkt. De afgelopen jaren hebben diverse instanties, waaronder De Neder- landsche Bank, hypotheekadvi seurs en de Vereniging Eigen Huis, nadrukkelijk gewaarschuwd voor de gevaren van een aflossingsvrije hypotheek. De soep lijkt uiteinde lijk - mede door de recente prijs stijgingen op de huizenmarkt - veel minder heet te worden gege ten dan hij wordt opgediend. Het neemt niet weg dat een aflos- singsvrije hypotheek, in tegenstel ling tot de naam, wél moet wor den afgelost na dertig jaar. Herfi nancieren is niet altijd mogelijk. Veel huiseigenaren zijn gepensio neerd als de hypotheek afloopt en na pensionering is het inkomen vaak lager. De vraag is of ze dan nog een even hoge hypotheek kunnen krijgen. De enige optie die dan nog rest is verkoop van het huis om daarmee de hypotheek af te betalen. Uit het onderzoek van de AFM blijkt dat bij de huidige huizenprijzen 1,9 procent van de mensen met een restschuld ach terblijft. Als de prijzen jaarlijks 2 procent stijgen, heeft nog maar 0,4 procent van de mensen een rest schuld bij verkoop. Het probleem is derhalve niet acuut. De meeste aflossingsvrije hypotheken lopen nog tien tot vijftien jaar. Dat geeft huiseigenaren voldoende tijd om extra af te lossen of op een andere manier vermogen op te bouwen, aldus de AFM. ■'"V,1 i1!*! '7'777 7 „Als je naar een om slagstelsel gaat, groeien de pensioenen mee met de economi sche groei. Maar je belegt niet meer en loop dus dat rendement mis. En de rendementen op de beleggingen zijn meestal hoger dan de economi sche groei. Al leen in sommige crisisjaren zie je slechtere ren dementen bij de pensioen fondsen.'' Die lage rente zet toch de bijl aan de wortel van het systeem? Sparen voor het pensioen is dan toch niet langer verstandig? ,,Dat is een misvatting. Dan gaat het om de Aaron-con- ditie. Maar je moet niet naar de rente kijken. Pensi oenfondsen beleggen ook in aandelen en bijvoorbeeld vastgoed. De rendementen op beleggingen zijn hoger dan de rente op staatslenin gen en hoger dan de eco nomische groei." mensen dat willen. Een an der punt is dat de pensioen premies flink hoger moeten worden bij een omslagstel sel. Anders moet je jaar na jaar geld uit de huidige pensioenpot halen om de tekorten te dekken. Dat leidt tot een massale ontei gening van de pensioen fondsen.'' vrijdag 11 oktober 2019 GO De premies stijgen en de pensioenen worden min der. Is het huidige sys teem houdbaar? De lage rentes moeten u toch zorgen baren? - Sweder van Wijnbergen Enkele tienduizenden huishou dens komen mogelijk in de pro blemen door hun aflossingsvrije hypotheek. De problemen zijn overzichtelijk en zeker niet acuut. Peet Vogels Amsterdam WASHINGTON De Ameri kaanse president Donald Trump ontmoet vandaag de Chinese vicepremier Liu He in het Witte Huis. De twee zullen over het slepende handels conflict tussen China en de VS praten. Dat meldde Trump in een tweet. 'Een grote dag van onderhandelingen met China. Zij willen een deal slui ten, maar wil ik dat wel?', schrijft hij op Twitter. De Chinese vicepremier had gisteren al een eerste overleg met de Amerikaanse minister van Financiën Steven Mnu- chin en handelsgezant Robert Lighthizer. jijijij jjl'ii |m|Ii 7 11 Een omslag stelsel maakt de pensioe nen dus duurder? Martin ten Cate ziet veel meer voordelen in een omslagstelsel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21