£-3 Iedere dinsdagavond te zien op pzc.nl/magikvantafel NIEUWS 19 INTERVIEW ALICJA GESCINSKA De Pools-Belgische filosofe Alicja Gescinska zat bijna in het Europees parlement. En o, wat had ze het graag gedaan: „Denkers moeten hun verantwoordelijkheid nemen." Al geldt dat eigenlijk voor alle burgers, vindt ze. Nodig 28 vrienden uit en probeer af te spreken wat je gaat doen Brussel De telefoon gaat. Het is Guy Verhofstadt. Of nee, eigenlijk zijn broer Dirk, die meldt dat Guy haar zo snel mogelijk wil spreken. Als Alicja Gescinska zich de volgende dag meldt bij de promi nente Belgische liberaal/ex-pre mier/Europarlementariër thuis heeft ze haar jas nog niet uit of het ligt op tafel: of ze mee wil doen aan de Euro pese verkiezingen. De jonge filosofe (38), ernstig overdonderd, mag er een paar dagen over nadenken. Ze besluit uiteindelijk van ja, want ze vindt dat er veel te weinig filoso fen, schrijvers of kunstenaars in het Europees parlement zitten en de zij lijn is niet de meest verheven plek om te vertoeven. ,,Het is cruciaal om als denker politieke verantwoorde lijkheid op je te nemen'', vindt ze. ,,Afzijdigheid is geen optie.'' Dat was eerder. Het is nu oktober en we weten dat het niet is gelukt. De Vlaamse liberalen kregen bij de ver kiezingen in mei maar twee zetels, dus Gescinska viel met haar derde plek op de lijst net buiten de boot. Maar ze is wel een ervaring en tal van nieuwe inzichten rijker. Over zich zelf, over de politiek, de maatschappij en de stemmer, de kiezer, de burger. Ze schreef er een boek over: Intussen komen mensen om. Eerst maar eens de campagne, het flyeren, het werven; zoiets had ze nog nooit gedaan. En het was geen onverdeeld genoegen. Vooral het cy nisme trof haar onaangenaam. ,,Wat doet het ertoe?'' kreeg ze te horen. ,,Het maakt toch niks uit! Je kunt als individuele politicus niks verande ren, het is de partij die alles bepaalt.'' Sommige mensen, zelfs enthousiaste lezers van haar boeken, vonden haar ineens 'vuil en besmeurd'. ,,Je wordt niet altijd even vrolijk van de interac tie met je medemens.'' Gemakzucht De kritiek raakt haar, omdat ze ervan overtuigd is dat je als burger en als politicus wel degelijk een verschil kunt maken. ,,Er is geen enkele reden om weg te draaien'', zegt ze. ,,Het is een leugen die je jezelf vertelt. Het is gemakzucht, dat is altijd zo geweest. Jezelf niet verantwoordelijk voelen is gemakzucht. Het is makkelijk om naar anderen te kijken.'' Haar punt is: zie jezelf niet als een speelbal. Klaag niet dat Europa zo ver weg is. ,,Je staat er middenin!'' Of dat het allemaal zo ingewikkeld is, lang duurt en niet transparant is. ,,Nodig maar eens 28 vrienden uit en probeer af te spreken wat je vanavond gaat doen. Veel succes. Quantumfysica is ook ingewikkeld. Maar niemand zegt dat we dat niet moeten doen. En stel trouwens dat alles binnen een week geregeld was. Dat zou pas gevaarlijk zijn. Natuurlijk kunnen sommige dingen sneller, maar die ingewik keldheid is een deugd. Het betekent dat we rekening houden met elkaar.'' En natuurlijk doet het ertoe of je stemt! ,,Het gewicht van jouw stem is net zo groot als dat van iemand an ders, hoe belangrijk diegene ook is. Op wie je vervolgens stemt, is een complexe afweging, elke keer weer. Er zijn mensen die bijvoorbeeld zeg gen dat ze onvoorwaardelijk socialist of liberaal zijn. Dat is akelig. Ik vind zwevende kiezers juist goed. Die denken elke keer opnieuw na. En een beetje nadenken over je stem is echt niet te veel gevraagd. Die ene stem, die ligt op jouw schouders, wees je daarvan bewust. Die is niet alleen be langrijk voor jezelf, maar ook voor anderen. Want we zijn de ander wel iets verschuldigd. Dat vergeten we vaak. We zijn geworden zoals we nu zijn door andere mensen.'' Als je je eenmaal bewust bent van je kracht als kiezer, redeneert Ge scinska, waarom zou je dan ook de volgende stap niet zetten? Dat geldt voor iedereen, dus ook voor een filo soof. Ze had er zich enorm op ver heugd haar rol te spelen in het Euro pees Parlement. „Ik was vol ener gie, ik had de wil, en ik ben er van overtuigd dat ik ook heel goed was geweest. Er zijn dos siers die echt een filosoof nodig hebben: kunstmatige intelli gentie, bijvoorbeeld. Dat gaat over onze vrijheden. Waar gaat het naartoe met die vrijheden? Sommige zaken moeten voort durend geïnterpreteerd wor den. Dat is wat filosofen doen." Ook op de debatten had ze zich verheugd. Face to face iets tegen iemand zeggen, elkaar ter verant woording roepen, vragen stellen. „Gaan we wel akkoord met de logica van de brexit bijvoorbeeld?" Teleurgesteld En nu? Nu is ze toch teleurgesteld, maar ook weer niet te. ,,Ik hoop dat we allemaal een beetje teleurgesteld zijn. Er zit weinig nieuw bloed in het Europarlement. En het is nooit een goede zaak als de uitersten winnen.'' In de maanden na de verkiezingen schreef ze haar boek, voor de mensen die haar stap niet begrepen (en dat waren er nogal wat). Ze gaat door met schrijven, ook over politiek. Het is zoals de titel van haar boek, naar een gedicht van Nobelprijswinnares Wislawa Szymborska: intussen ko men mensen om. Je kunt dus niet niks doen, vindt ze. vrijdag 11 oktober 2019 PC 'Niets doen is gewoon gemakzucht' Mark van Assen - Alicja Gescinska, filosofe Alicja Gescinska (Warschau, 1981) is filosofe, schrijfster en tv-maakster. Ze schreef onder meer De verovering van de vrijheid en Een soort van liefde. In 2020 schrijft ze het essay voor De Maand van de Filosofie. Haar boek Intussen komen mensen om is eergisteren verschenen. E

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19