9 twee wethouders Richard de Mos en Rachid Gu- ernaoui. Vorige week dinsdag doorzochten rijks rechercheurs de woningen van de wethouders en de broers. Ze namen telefoons, computers en papieren in beslag, De Mos en Guernaoui wer den urenlang verhoord. Het OM zou de wethou ders daarvoor al maandenlang hebben afgeluis terd en verdenkt hen er nu onder meer van nachtvergunningen voor de Opera te hebben ge regeld, in ruil voor financiële steun. De Mos en Guernaoui zitten thuis, ze ontkenden eerder al iedere vorm van zelfverrijking, maar willen net als de ondernemers niet ingaan op vragen hierover. Lobby Ondertussen reconstrueren betrokkenen op het stadhuis en in de stad koortsachtig alle dossiers en lijntjes tussen Richard de Mos, Atilla A. en diens broer. Waarschijnlijk gaat de corruptiezaak om meer dan alleen de twee nachtvergunningen, stellen bronnen. Met de kennis van nu komt een lobby die De Mos eerder dit jaar voerde in een ander daglicht te staan. De wethouder pleitte in het stadhuis voor een nieuwe invulling van het gemeente- pand De Schilde. In dat oude Philipsgebouw zat tot vorig jaar een stadskas, maar die ging failliet. Nu is er veel leegstand. Afgelopen zomer nam De Mos namens het stadsbestuur dit dossier over van zijn collega-wethouder Liesbeth van Tongeren, zo valt te lezen in een kort briefje aan de gemeenteraad van 16 juli. ,,De Mos heeft dat toen hard geclaimd, ja'', weet een goed inge voerde bron. Maar waarom? Als wethouder economie zoekt De Mos al langer naar geschikte bedrijfslocaties, daaraan is een schreeuwend tekort in de stad. Voor De Schilde had De Mos ook wel een mooi idee: er konden arbeidsmigranten worden ge huisvest, zijn bevriende ondernemer A. had daar plannen voor, melden omwonenden aan deze krant. Een ingewijde bevestigt dat: ,,Ik weet dat Richard de ambitie had om dat met Atilla te doen.'' Meer dan een 'plannetje' is het niet ge worden, verdacht was het destijds evenmin. Maar dat geldt ook voor de vergunningen, schetst de bron: ,,Op het stadhuis kan het zuiver en correct gaan, maar als daarnaast op een an dere manier een geldstroom loopt naar de partij of de persoon zien we dat hier niet.'' Justitie wil niet zeggen of De Schilde onderdeel uitmaakt van het corruptie-onderzoek, wel zegt een woordvoerder van het Landelijk Parket dat er naar meer wordt gekeken dan alleen naar de (nacht)vergunningen. Belangen Groep de Mos ijvert al langer voor de belangen van deze ondernemersvriend. Als Richard de Mos nog niet op de wethoudersstoel zit, dient hij als raadslid in 2017 een motie in voor de - inmid dels verdachte - nachtvergunning. Ook stelt hij in de jaren daarvoor raadsvragen over een par- keerterras voor eetcafé Augustus, een pand dat tot 2017 in bezit is van A. Die verkocht het daarna aan een ondernemer die eveneens op de lijst van Groep de Mos staat: Oktay Soysal. Maar als het nieuwe college met Groep de Mos krap een maand in functie is, komt er een nieuwe aan vraag binnen van het café: verzocht wordt om naast Soysal ook Atilla A. toe te voegen als lei dinggevende van het etablissement. Een beleidsadviseur gaat daar namens burge meester Pauline Krikke mee akkoord, blijkt uit vergunningsdossiers die de gemeente op ver- De Sligro gaf wat, bakkers deden mee, er traden allerlei artiesten op. Zouden wij hen allemaal matsen dan? zoek van deze krant heeft verstrekt. Afgelopen zomer verleent de gemeente nog eens een ver gunning om twee gokautomaten in het café te plaatsen. De vergunningen, raadsvragen en moties zijn niet automatisch illegaal of verdacht, maar sinds vorige week krabben bestuurders en ambtena ren zich wel achter de oren. ,,Groep de Mos had heel veel van die ondernemers waarvoor ze dan ging lopen, het hoort bij hun partijcultuur'', zegt een stadhuisbron. De partij is groot geworden door dichtbij de burgers en bedrijven te staan. Tal van kleine be drijven sponsoren de partij, De Mos noemt hen met naam en toenaam in moties of raadsvragen. 'Ombudspolitiek' is het etiket dat partijpromi nenten daarop inmiddels graag plakken. Oud partijvoorzitter Henk van Schepen: ,,Je mag toch opkomen voor ondernemers? Wat is dit nou voor gekkigheid. En dat we vaker bij de Opera zitten als partij is toch niet vreemd? Als je ruimte nodig hebt, kijk je toch eerst naar be vriende ondernemers? Atilla is goedkoper, voor iedereen.'' Overdreven Dat de broers als eerste een aanvraag voor een nachtvergunning konden aanvragen in april - het collegeplan daarvoor was koud een paar uur uit - is ook niet verdacht, vindt Van Schepen, nog altijd bestuurslid van Groep de Mos. ,,Zijn vrouw is raadslid'', wijst hij op A.'s broer. ,,Dat is dan toch niet zo gek? Kijk: ondernemers done ren aan ons omdat wij al goede dingen doen, niet andersom. Tot vorig jaar zag ik als voorzitter de papieren en ik kan je zeggen; de bedragen die Atilla en diens broer doneren, worden schrome lijk overdreven, ik herinner me dat er ooit eens 500 euro is gestort.'' Maar giften in natura - het ter beschikking stellen van congresruimtes of het financieren van fondsenwervingsdiners - tellen net zo goed mee, zeggen critici. Neem het gratis kerstdiner voor bijna 800 arme Hagenaars, afgelopen jaar voor de tweede maal in de Opera. Groep de Mos was medeorganisator van het sympathieke eten tje, het zalencentrum bood de ruimte, Haagse ondernemers deden een duit in het zakje. Op video's van het feest is te zien hoe Groep de Mos-raadsleden in polonaise door de zaal schui felen terwijl een Haagse volkszanger Leef van Dré Hazes zingt. Van Schepen: ,,De Sligro gaf wat, bakkers deden mee, er traden allerlei arties ten op. Zouden wij hen allemaal matsen dan?'' Vriendenfactuur Daarbij is Atilla A. voor veel meer mensen vrien delijk, stelt Leen van Popering van een van de vier marktverenigingen van de Haagse Markt. Onlangs hielden de clubs een discussieavond over een Haags Rekenkamer-onderzoek naar de tarieven op de markt. Plaats van handeling: za lencentrum Opera. Hoewel een van de aanwezi gen de indruk kreeg dat Groep de Mos had be middeld, klopt dat volgens de marktman niet: ,,Ik ken Atilla ook heel goed.'' Wat de avond ge kost heeft? ,,Eeehm, daar komen nog rekeningen van, er komt wel een vriendenfactuur. Dat heeft hij altijd voor ons gedaan.'' CU/SGP-raadslid Pieter Grinwis breekt zich net als veel andere politici in het stadhuis het hoofd over de affaire. ,,Dat Richard zijn politieke imperium heeft kunnen bouwen met hulp van lokale ondernemers is duidelijk. Maar of hij doelbewust over de rand is gegaan, weet ik niet. Ik vrees eerder dat het zijn opvatting over inte griteit is. Richard heeft misschien wel de moraal van een marktkoopman, van voor wat hoort wat, van ritselen en regelen. Prima voor een markt koopman, maar dat strookt niet met de hoge lat die de wetgever kent voor een wethouder.'' donderdag 10 oktober 2019 -Henk van Schepen, oud-partijvoorzitter Kijk op de site bij /video Uitleg over de House of Cards-achtige affaire in Den Haag. Atilla A. (r) is verdachte in de corruptiezaak, evenals zijn broer. foto leo van der velde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9