Schutter Halle filmde doodschieten slachtoffers 7 AFSPRAAK VRIJWILLIG VERTREK 481000 32251§-j= A58A22^ 3. 19592-^ Bij zijn vertrek kon politiechef Bernard Welten een deels door de politie gefinancierde woning zo voordelig overnemen dat hij 138.000 euro winst maakte. De politie zit met het verlies. De arbeidsvoorwaarden van topverdiener Welten (64) blijken nog goudgerander dan bekend. Het draait om Weltens vrijstaande villa in Warmond, die hij afgelopen maandag heeft ver kocht. Een deel van die villa was ja renlang eigendom van de politie. Bij zijn vertrek kon Welten dat deel on der gunstige voorwaarden overne men, blijkt uit kadastergegevens. De politie moet het vastgoed afboeken met 157.000 euro verlies. Bij zijn aantreden als politiecom missaris in Amsterdam in 2004, sleepte Bernard Welten niet al leen een topsalaris in de wacht. De uit Groningen vertrekkende politie- baas bedong ook dat de politie een 37/100ste deel van zijn woning kocht, omdat woningen in het westen duurder zijn. Dat kostte de politie destijds 481.000 euro. Elk jaar werd bovendien meebetaald aan kosten als onder houd. Toen Welten in 2017 afspraken maakte over een vrijwillig vertrek bij de politie - na jaren van kritiek op zijn salaris van bijna 260.000 euro - maakte hij gebruik van een optie om het door de politie gefi nancierde deel van zijn woning te kopen. Dat werd onder de normale marktprijs getaxeerd, omdat de zogeheten 'waarde bewoond' werd berekend. Bewoonde huizen zijn bij verkoop doorgaans een stuk minder waard dan onbewoonde huizen. Maar omdat Welten zelf de bewoner van de villa was, kon hij amper twee jaar later wel de marktprijs hanteren. Dat leverde hem ruim 150.000 euro winst op. Met aftrek van bepaalde kosten houdt hij daar ruim 138.000 euro aan over, blijkt uit berekeningen van deze krant. Het maakt de vertrekregeling van Welten nog lucratiever. In 2018 had den agenten al kritiek omdat hij 15.000 euro kreeg ter compensatie van gederfd pensioen. Ook vonden ze het onterecht dat Welten nog drie jaar werd ingehuurd voor goedbe taalde adviezen. Kamerleden vinden dat Welten met de deal over zijn huis onnodig is Ik kan mij niet voorstellen daterook maar één agent te vinden is die dit begrijpt bevoordeeld en eisen opheldering van justitieminister Grapperhaus. ,,De heer Welten heeft een lange ge schiedenis van exorbitante vergoe dingen en torenhoge vertrekregelin- gen. Nu lijkt het erop dat hem ook met deze woning een heel gunstige regeling is gegeven'', zegt SP-Ka- merlid Ronald van Raak. ,,Er zijn grote tekorten bij de politie, maar de politietop lijkt heel goed voor zich zelf te hebben gezorgd.'' Ook PVV-Kamerlid Lilian Helder keurt de deal met Welten af. ,,Als dit klopt, is het een constructie die niet juist is en ook niet past bij de her haaldelijk gedane belofte dat vergoe dingen rechtmatig en transparant zijn. Ik kan mij niet voorstellen dat er ook maar één agent te vinden is die dit begrijpt.'' Volgens Bernard Welten zelf is er niets onoorbaars aan de regeling. Hij ontkent met klem via zijn woning een gouden handdruk te hebben ge kregen. „Integendeel. We hebben dit juist zo transparant mogelijk ge daan. Er zijn een taxateur, een make laar en een notaris aan te pas geko men. Opener kon het niet.'' De verdachte is volgens het Duitse weekblad Der Spiegel de 27-jarige Stephan B. uit de deelstaat Saksen- Anhalt. De twintiger maakte met een helmcamera een 36 minuten durende video, waarin te zien is hoe hij een voorbijgangster dood schiet in de buurt van het joodse gebedshuis en een klant in een dö- nerzaak in de buurt. De video, die hij op Twitter en een populaire ga- mingsite plaatste maar al snel werd verwijderd, bevat duidelijke ver wijzingen naar een antisemitisch en extreemrechts motief, verklaren bronnen dichtbij het onderzoek te genover de media. Zo scheldt hij herhaaldelijk tegen 'Joden' en 'Ka naken' (Duitsers met wortels in Turkse, Arabische of Zuid-Euro- pese landen). Volgens de Duitse minister van Binnenlandse Zaken Horst See- hofer handelde de dader waar schijnlijk uit extreemrechtse mo tieven. ,,Naar de inschatting van de hoofdaanklager zijn er voldoende aanknopingspunten'', aldus de mi nister. B. is volgens Der Spiegel geen be kende van de politie. Die arres teerde hem gistermiddag in een taxi die vlakbij de snelweg A9 Ber- lijn-München gedwongen werd te stoppen. Dat gebeurde in de wijk Wiedersdorf van Landsberg, een stad zo'n 17 kilometer ten oosten van Halle. Daarbij werd ook ge schoten. De Duitse politie bevestigde gis teravond dat de gearresteerde per soon de vermeende schutter is van de schietpartijen in Halle maar gaf geen initialen vrij. De verdachte was volgens een woordvoerder ge wond en werd behandeld aan zijn verwondingen. Volgens de Frankfurter Allge- meine Zeitung gaat het om een schotwond in de hals die B. zichzelf zou hebben toegebracht. De veilig heidsautoriteiten vermoeden dat hij vóór zijn arrestatie zelfmoord wilde plegen. De politie ging aanvankelijk uit van meerdere daders die in ver schillende voertuigen zouden zijn gevlucht na de schietpartijen in Halle. Daarbij vielen omstreeks het middaguur twee doden en twee zwaargewonden. Het ging in beide gevallen om een man en een vrouw. De gewonde slachtoffers zijn inmiddels geopereerd. Een van hen had een schotwond, zo ver klaarde een woordvoerster. Inmiddels zijn er steeds meer aanwijzingen dat Stephan B. alleen handelde, melden Duitse media. donderdag 10 oktober 2019 Verkoop 'politiehuis' levert Welten vet douceurtje op e 138.000,- Koen Voskuil Warmond -Lilian Helder, PVV-Kamerlid De villa in Warmond. Een man heeft in de Duitse stad Halle twee mensen doodge schoten bij een dönerzaak en een synagoge. De man filmde zijn daad en maakte antisemiti sche en extreemrechtse verwij zingen, zo melden Duitse media. Caspar Naber Halle De schutter in de Duitse stad Halle schiet twee mensen dood. FOTO REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7