Campers moeten voor overnachten betalen Oude Kunstroute leidt nu naar Kunst op Zolder 7 GILDE KAMPIOENEN Ambachtelijke brouwers en wijn en likeurbereiders kunnen gebroederlijk terecht bij bier-, wijn en likeurgilde Ambrasserie. Scholieren herdenken 75 jaar bevrijding Eens per maand komen ze samen om van eikaars brouwsels te leren én te proeven. Met resultaat, want het gilde levert kampioenen af. Proost! Het gilde werd in 1986 opgericht door de personeelsvereniging van De Sterre in Clinge. Momenteel is Ambrasserie het enige gilde voor bereiders van geestrijk vocht in de streek en telt het bijna vijftig leden uit Zeeuws-Vlaanderen en zelfs België. Veel meer worden het er voorlopig niet, vanwege de leden stop: ,,We vinden het heel belang rijk dat iedereen hier elkaar kent en zich thuisvoelt", zegt voorzitter Jan Heijnen (70). Bij de maandelijkse bijeenkomst in hun clubhuis, Malpertuus in Clinge, geeft iedereen elkaar bij binnenkomst een hand en ieder een heeft een taak. Heijnen: ,,De een zet de koffie, de ander zet de tafels klaar, weer een ander heeft stokbrood en kaasjes meegeno men." Wie het gilde wil verster ken, komt op een wachtlijst. Géén mannenclubje Ambrasserie is geen mannen- clubje. Acht dames brouwen, ma ken en bereiden fanatiek mee. Soms is een echtpaar sSmen van de partij. ,,Hij kweekt het fruit en ik maak er likeur van. Mooi ver deeld toch?", zegt Lia van Kessel (48) uit Kloosterzande, die met echtgenoot Sjaak een fruitbedrijf heeft. Op hun kersenlikeur is Lia het meest trots. Ze verkopen die in het kraampje bij hun bedrijf. Op de agenda van Ambrasserie staan excursies, lezingen, cursus sen, proeverijen en keuringen, maar ook de reguliere gildenavond is allerminst saai. Eerst zit ieder een bij elkaar en worden de zake lijke beslommeringen besproken, daarna scheiden de wegen. De bierbrouwers maken hun eigen hoek aan de ene kant van het zaaltje in Malpertuus, de likeurbe- reiders en wijnmakers zitten sa men aan de andere kant. De kof fiekopjes en koekjes maken plaats voor spuugemmertjes (de 'de pots'), flesjes water, stokbrood, kaasjes en natuurlijk de ambach telijk gemaakte dranken die ter keuring aan de rest van de leden Acht kilo frambozen op vijftien liter bier. Een commerciële brouwer kan dat nooit doen wordt aangeboden. En dat keuren gaat streng. Heijnen: „Iedereen geeft een eerlijke mening. Is iets niet lekker, dan wordt dat ook ge zegd." Het gaat aan de hand van vaste lijsten. Kleur, geur, smaak, presen tatie - komt een drank er glansrijk doorheen, dan kan die worden in gebracht in kampioenschappen. En de maker mag dan ook officieel het schort van het gilde dragen. Bij Ambrasserie verstaan ze hun ambacht, want onder de leden zit ten al heel wat prijswinnaars. Zo werd Bas van Sikkelerus op de Open Bergse Bierbrouw kampi oenschappen onlangs de grote winnaar met zijn framboise lam- bic (naam: 'Frambasje'). Het ge heim? ,,Acht kilo frambozen op vijftien liter bier. Dat kan een commerciële brouwer nooit doen." Ook zijn maat Marco de Vries viel in de prijzen met zijn quadrupel en Johan de Kort gooide hoge ogen in meerdere catego rieën. Een eigen kenmerkend re cept heeft Ambrasserie niet, maar typisch voor het gilde? De Vries: ,,Wij kijken niet op een procentje meer of minder!" BIERVLIET Morgen staat Bier vliet stil bij de bevrijding 75 jaar geleden door Canadese soldaten, waarbij een belangrijke rol is weggelegd voor bovenbouw leerlingen van basisschool Het Geuzennest. De activiteiten beginnen om 09.00 uur. De scholieren praten in de Protestantse kerk met ou deren die de bevrijding in 1944 hebben meegemaakt. Daar is ook een expositie met foto's uit die tijd te bezichtigen. Om 11.30 uur volgt een korte plechtigheid bij de plaquette met de namen van 42 oorlogs slachtoffers op de hoek Maarle- veldstraat-Markt. BRESKENS Dertig kunste naars laten werk zien op een zolder van achthonderd vier kante meter. Lions Club Zos- tera houdt de eerste editie van Kunst op Zolder. ,,Tot een aantal jaren gele den was er in Breskens een kunstroute", zegt Caroline Buijsse van de organisatie. ,,Wij willen dit met een expo sitie terug oppakken." Patrick Dierings van de campingwin kel in Breskens stelt hiervoor zijn bovenverdieping beschik baar. Kunstenaars kunnen hun werk laten zien op 30 novem ber en 1 december. Alles mag, van schilderijen en beeld houwwerken tot hoeden en sieraden. Zowel beroeps- als amateurkunstenaars zijn wel kom. Er is ruimte voor dertig kunstenaars. Er is ook een ter ras waar versnaperingen wor den verkocht. De expositie is beide dagen geopend tussen 10.00 en 16.00 uur. Exposanten betalen voor deelname, de opbrengst van eventuele verkopen is voor henzelf. Meer info of aanmel den voor Kunst op Zolder kan tot 18 oktober via kunstop zolder@outlook.com of bij Ca roline Buijsse, 06 5378 0628. Het Hulster college van burge meester en wethouders antwoordt dat op vragen van oppositiepartij HulstPlus. De camperplaats ligt aan de rand van de vestingstad, inge klemd tussen het centrum en het winkelgebied aan het Stations plein. Camperaars staan er nu gratis en zijn zeer te spreken over het Ha venfort, vooral vanwege de ligging. Maar kritiek is er echter ook. Zo zijn er geen toiletten en douches. Toeristen doen daarom soms hun behoefte in de bosjes, erkent de ge meente. Die werkt nu aan een plan voor nieuwe camperplaatsen. Met toilet ten, douches en een stortplaats voor het chemisch toilet. De parkeervak ken worden ook breder. Toch zal ook het vernieuwde Havenfort re delijk sober zijn, om zo oneerlijke concurrentie met private camper plaatsen in de buurt te voorkomen. Verder gaan camperaars betalen voor hun overnachting. De opleve ring wordt in 2021 verwacht. donderdag 10 oktober 2019 VL 'Wij kijken dus niet op een procentje' Sheila van Doorsselaer Clinge - Bas van Sikkelerus, brouwer Camperaars kunnen nu nog gra tis overnachten aan het Haven fort in Hulst, maar dat gaat ver anderen. Na een grondige herin richting van de camperplaats, moeten ze gaan betalen. Hoe veel is nog onduidelijk. Bob Maes Hulst f J53.-y.il tl Het biergilde van Ambrasserie, met zittend op de voorgrond Marco de Vries, Bas van Sikkelerus en Johan de Kort, winnaars van het kam pioenschap bierbrouwen onlangs in Bergen op Zoom. foto camile schelstrate

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 62