Cathy Kotoun stopt met Keet in de Kerk II 7 TESTDAG ROLSTOELTOEGANKELIJKHEID Een tocht in een rolstoel door winkelstraten is één groot avontuur. Zo bleek woensdag tijdens de Ongehinderd Testdag, in hartje Zierikzee. Bij het Kruidvat kun je het pinautomaat naar je toe trekken, zodat het schermpje ook vanuit een rolstoel goed te lezen is. Bij de Hema kan dat niet, maar daar is weer een ruim toilet voor minder- validen. ,,Zelfs de spiegel hangt hier laag", merkt Kris van der Werve (38) uit Noordgouwe op. Zelf komt ze niet vaak in Zierik- zee, omdat het er - Kris heeft een heupafwijking en last van hyper mobiliteit - te hobbelig voor haar is. Speciaal voor de Ongehinderd Testdag slikte ze een pijnstiller, zo dat ze toch mee op stap kan: ,,Om- dat ik het belangrijk vind dat de Ongehinderd app gevuld wordt. Hoe voller die app is, hoe waarde voller voor mensen die 'm gebrui ken." Kris is altijd superpositief en niet van het type dat bij tegenval lers teleurgesteld in een hoekje gaat zitten. ,,Maar je wilt ook niet altijd iedereen te hulp moeten roe pen om ergens binnen te kunnen. Dat is echt niet leuk." De Ongehinderd app kan daar iets aan doen. Door heel het land zijn mensen met allerlei soorten beperkingen gisteren de hort op gegaan om leuke plekken op te zoeken en die, met een korte be oordeling, aan de Ongehinderd app toe te voegen. Vanuit een positieve insteek, licht Inge Groeneveld van Stichting Ongehinderd toe. ,,Want natuurlijk is het heel belangrijk kritisch te kijken, te registreren wat niet toegankelijk is en zaken te verbeteren. Maar het is ook be langrijk te weten waar je wél te recht kunt: hotels en restaurants, of welk dagje uit goed te doen is en waar de toiletten te vinden zijn." Dat laatste blijkt in Zierikzee een hele opgave. Kris, haar moeder Gerda en wethouder Ankie Smit sjouwen de binnenstad door op zoek naar een toegankelijk toilet in een horecagelegenheid. Zodat je 's avonds, als de Hema gesloten is, er gens uit eten kunt gaan zonder je plas op te moeten houden. Zes keer achter elkaar vangen de testers bot. En er zijn meer hindernissen, con stateren testers Harry Thijsse en Reint Laan van het Platform voor mensen met een beperking Schou- wen-Duiveland De parkeerterrei nen in Zierikzee liggen voor men sen die niet goed ter been zijn te Het is belangrijk dat mensen zelfstandig kunnen deelnemen aan de samenleving ver weg, het ontbreekt op cruciale plekken aan invalideparkeerplaat sen en auto's zijn in hartje stad maar eventjes per dag welkom. Laan: ,,Als je het over toegankelijk heid hebt, moet je eerst iets aan de straten doen." De gemeente Schouwen-Duive- land wil met Stichting Ongehin derd 'stapje voor stapje' toewerken naar een samenleving waar nie mand wordt uitgesloten. De stich ting levert (technische) keurmees ters en ergotherapeuten waarmee onder meer dorpshuizen onder de loep worden genomen. Het Schou- wen-Duivelandse Platform voor mensen met een beperking zorgt voor ervaringsdeskundigheid. ,,Het is enorm belangrijk dat men sen zelfstandig kunnen deelnemen aan de samenleving. Anders word je buitengesloten, met alle proble men die daar weer uit voortko men", zegt Smit. Ook voor haar is het tripje met Kris van der Werve een eye-ope ner. ,,We willen het allemaal wel, maar er is heel veel onbewust niet goed geregeld. Daarom helpt het ook om dit soort dingen te doen." Kotoun wordt 23 oktober in de vertrouwde Nieuwe Kerk in Zierikzee getrakteerd op een speciale voorstelling, die in het teken staat van haar afscheid. Na het bekend worden van haar vertrek is het verdere programma omgegooid. In de overige drie afleveringen staat de zoek tocht naar een 'nieuwe Keet' als thema cen traal. ,,Er zijn meerdere kandidaten die deze posi tie willen bemachtigen. Zij gaan met elkaar de strijd aan in musiceren, zingen, presenteren, improviseren en muziekkennis", vertelt Van der Veer over de inhoud van het aangepaste programma. De kinderen worden daarbij ac- Er zijn meerdere kandidaten die deze positie willen bemachtigen tief betrokken en krijgen zo spelenderwijs muzikale kennis mee. De zoektocht naar de nieuwe Keet wordt ge leid door wisselende interim-presentatoren. Ze worden beoordeeld voor diverse vakjury's. Aan het eind van dit seizoen wordt bekend ge maakt wie de opvolger is van Cathy Kotoun. donderdag 10 oktober 2019 SD Zo is Zierikzee één groot avontuur Esme Soesman Zierikzee - Ankie Smit, wethouder Kijk op de site bij /video Hoe rolstoelvriendelijk is Zierikzee eigenlijk? Bij aanvang van de quiz in 2017 over de Russische componist Modest Moes- sorgski stelt 'museumdirecteur' Hans Erberink zich voor aan de kinderen en aan presentatrice Cathy Kotoun. foto dirkjan gjeltema Presentator en mede-initiatiefneemster Cathy Kotoun stopt na 15 jaar met de kin derconcertserie Keet in de Kerk. Door ander werk kan ze zich niet meer voor de volle honderd procent op de voorbereiding van de diverse afleveringen storten, laat bedenker Mar van der Veer weten. Marcel Modde Zierikzee - Mar van der Veer Kris van der Werve uit Noordgouwe kan de Hema makkelijk in en uit. Met dank aan de stickers op de stoep, die mensen ervan weerhoudt de boel met fietsen te blokkeren. Links haar moeder Gerda van der Werve. foto dirk jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 58