UIT THUIS 3 Verwarring over vriendelijke draak Cabaret van Annick Boer Jonge muzikanten in kerk van Noordgouwe 2014 mee zijn gestart. Bewust hebben we Meneer Monster ge creëerd om zelf de touwtjes in handen te hebben." De drie op richters spelen zelf de hoofdrol len in de nieuwste voorstellingen en zijn daarnaast alle drie artis tiek leider van het collectief. ,,Als een show succesvol is werken we nieuwe acteurs in en vervolgen zij onze tour, terwijl wij ons op de nieuwe productie richten." De heren zijn bedenkers van een format dat anders is dan doorsnee kindertheater. ,,We vliegen er altijd met gestrekt been in." Van de Ven wil ermee zeggen dat de theatermakers niet doen aan betutteling van de jongste bezoekers, ze maken lie ver 'stoer theater'. En met succes. Met De Waanzinnige Boomhut van 13 verdiepingen won het col lectief in 2018 de Zapp Theater prijs en een Zilveren Krekel. Meneer Monster is uitgegroeid tot een begrip op het gebied van kindertheater, al wil Van de Ven benadrukken dat de voorstellin gen zeker niet alleen voor kinde ren zijn. „Wij maken expliciet theater voor iedereen. Een kind komt nooit alleen, die neemt al tijd iemand mee. Het is raar wanneer je de helft van je pu bliek negeert. Als ouders moeten wachten totdat de show voorbij is, doe je iets verkeerd." De be langrijkste uitdaging is dan ook om verschillende doelgroepen aan te spreken. ,,Onze voorstel lingen kenmerken zich door meerdere lagen. Het is visueel, voor de allerkleinsten valt er van alles te zien. De iets grotere kin deren kunnen lachen om de grote lading slapstick. Ook voor de oudste basisschoolkin deren zijn het gave voorstellingen met veel effecten en voor de volwassenen zit het vol met verrassende grap pen. Ik spreek achteraf soms voetbalvaders die op een zondag zijn meegesleurd naar theater. Met een chagrijnig gezicht ko men ze binnen, liever waren ze voetbal gaan kijken. Vaak gaan die mannen juist met de groot ste lach naar buiten." De meeste theatervoorstellin gen van Meester Monster zijn gebaseerd op een kinderboek. Waarom die boeken? ,,Onze eerste voorstelling ging over een kleine mol die wil weten wie er op zijn kop gepoept heeft, een bestaand stuk dat we herschre ven hebben. Dat sloeg zo aan dat we zochten naar een soortgelijk boek. We kwamen uit bij De Gruffalo. Een jaar later wilden we alle drie graag een boek van Roald Dahl op de planken bren gen. We kozen voor De Fantasti sche Meneer Vos. Een producent uit Australië klopte daarna bij ons aan of we De Waanzinnige Boomhut wilden spelen. Ook die hebben we bewerkt tot een echte Meneer-Monsterproductie." Waar zo'n productie door wordt gekenmerkt? Humor, fan tasie en verbeeldingskracht, maar zeker ook het fysieke en ongepolijste karakter. De hui dige voorstelling Rovers heeft al die facetten in zich. Het is de eer ste keer dat Meneer Monster een volledig eigen productie brengt, zelf bedacht en zelf geschreven. Dit keer is er geen boek aan te pas gekomen. We waren be nieuwd of we zalen ook vol kon den krijgen met eigen werk." Ro vers gaat over drie grimmige boe ven die wonen in een donkere wereld, kleur is er zeldzaam. Wanneer ze worden bestolen zijn de rapen gaar en zijn de ro vers vastbesloten om terug te krijgen wat ze zijn kwijtgeraakt. Van de Ven: ,,Het decor is sum mier, een rechthoekige vloer met daarachter een scherm met twee roterende deuren. Alle werelden creëren we met beeld, licht en ons spel. Verder niets. Alleen de muziek vergeet ik nog, live ge bracht door Erik Hofland. Rovers is een show met veel special ef fects, het is een groot visueel ac tiespektakel." Het is wel een spektakel zon der tekst. Tijdens Rovers wordt, net als in grote delen van andere voorstellingen, niet gesproken. Van de Ven legt uit waarom er bewust wordt gekozen voor theater zonder woorden. ,,We kunnen iets uitleggen, maar lie ver laten we het zien. De tekst 'oh nee, ik schrik me een hoedje', is makkelijk te vervangen door fysiek uit te spelen dat je schrikt. Alle menselijke emoties zijn zonder tekst uit te beelden, dus een compleet verhaal is wat ons betreft ook prima te doen." Poppentheater Kleinkunst Klassiek donderdag 10 oktober 2019 GO FELICEHOFHUIZEN A Meneer Monster in de nieuwe show Rovers. foto FÉLICE HOFHUIZEN Scene uit Ro vers. FOTO Over een kleine mol die wil weten wie er op zijn kop ge poept heeft, zondag 13 oktober, CCXL Theater Vlissingen, 11.00 en 14.00 uur. Zaterdag 26 okto ber: Rovers, Stadsschouwburg Middelburg, 15.00 uur. Als hij nou geen vleugels, geen tanden en geen vuur heeft, kan een monster dan wel 'draak' genoemd worden? In de poppentheatervoor stelling De vriendelijke draak van gezelschap De Grote Haay denkt Teun alles te weten over draken. Dat ze bloeddorstig zijn, ge meen zijn en dat je ze niet kunt vertrouwen. Zeker weten, doet hij dat niet, want hij heeft nog nooit een draak gezien. Maar als het dorpje Zozaai wordt opge schrikt door een monster raakt Teun danig in verwar ring. De draak zelf blijkt ook van slag, want hij vraagt zich op zijn beurt af waarom iedereen zo bang van hem is. Hij is toch niet gemeen? Als het meisje Trees zich er ook nog mee gaat bemoeien is het hek helemaal van de dam. Mark Haayema maakte deze voorstelling in 2012 bij Theater Gnaffel speciaal voor kinderen vanaf vier jaar. Vervolgens schreef hij ook het gelijknamige boek. Dat heeft inmiddels zijn derde druk beleefd. Nu brengt Haayema het ver haal samen met poppenac- teur Dennis de Groot. Woensdag, Ledeltheater, Oostburg, 14.00 uur 'Waar ken ik haar toch van?', zullen velen zich wellicht afvragen. Het ligt immers voor de hand dat Annick Boer je bekend voorkomt. Zij staat al 25 jaar op het toneel en is bij een breed pu bliek bekend van tv-programma's als Kan- niewaarzijn, Kopspijkers en Cojones. Nu heeft ze haar eigen cabaretvoorstelling geschreven, met als titel Dat is goed ge lukt. Annick Boer legt daarin de mense lijke natuur en onze tekortkomingen bloot, maar ook het vermogen om lief te heb ben. Mooie liedjes wisselt zij af met haar droogkomische verhalen vol zelfspot. Zondag, De Verwachting, Ritthem, 15.00 uur Drie finalisten van het Prin ses Christina Concours spelen zaterdag samen in de kerk van Noordgouwe. Sopraan Noëlle Dorst, vio liste Iris van Nuland (foto) en pianist Jorian van Nee voeren werken uit van onder anderen Mozart, Lutoslawski, Chopin en De Falla. Organisator is de Stichting Kamermuziek Schouwen-Duive- land. Er zijn nog kaarten (15 euro) be schikbaar. Jongeren tussen 12 en 18 jaar betalen 7,50. Onder de 12 jaar is gratis. Reserveren kan via: kamermuziek@hethofzicht.nl Zaterdag, Driekoningenkerk, Noord- gouwe, 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 47