II CU en PvdA: schuldenfonds tegen uitzichtloosheid NIEUWS 3 Vernietigend rapport over gebrek aan bescherming voor meisje van 16 Ze stapte telkens weer naar politie en hulpinstanties, maar die deden te weinig om te voorkomen dat scholiere Humeyra (16) door haar ex werd vermoord. Een reconstructie. concentreren, zakt voor haar examen. Humeyra vlucht zelfs twee maanden naar Turkije, maar ook dat helpt niet. E. blijft berichten sturen. Maar Humeyra's meldingen en aan giften daarvan mogen niet baten. De politie kent delen van het verhaal. De hulpinstanties ook, het Openbaar Mi nisterie wordt soms ook ingeschakeld. De hele keten aan hulpverleners heeft gefaald Maar niemand neemt 'de regie'. Elke keer als de politie tot aanhou ding wil overgaan, slaat E. op de vlucht en verdwijnt de urgentie. De volgende agent die een aangifte van Humeyra opneemt, begint in feite van voor af aan. Een centraal aanspreekpunt voor haar komt er nooit. Ook niet als hij voor de mishandeling en bedreiging wordt veroordeeld. En de informatie die er wel is bij verschillende betrok kenen, wordt nooit naast elkaar ge- legd. Tot E. haar doodt. Nota bene die zelfde dag zou ze - weer - aangifte gaan doen. Nu put iedereen zich uit in excuses, de minister voorop. Maar de familie van Humeyra ziet in het rapport vooral de erkenning dat 'niet of te laks is gereageerd op haar roep om hulp'. ,,De hele keten aan hulpverleners heeft gefaald'', laat de familie weten. Herkennen Minister Grapperhaus wil daarom dat er voortaan één aanspreekpunt is voor aangeefsters. Dat er meer training komt voor het herkennen van stal king. En dat - wat bij E. is nagelaten - vaker enkelbanden worden ingezet. Dan had E. wellicht tussentijds kun nen worden opgespoord. Het wrange is wel dat aan dit pakket maatregelen nu juist gewerkt werd sinds de moord op Linda van der Gie- sen. De Brabantse werd in 2015 gedood door haar ex, eveneens na lang door hem te zijn gestalkt. Die 'verbeter maatregelen' moesten aan het einde van dit jaar zijn 'geïmplementeerd', zoals dat heet. Dat kwam voor Humeyra helaas te laat, erkent Grapperhaus. De conclusies zijn keihard. Maanden lang viel E. haar lastig, maar talloze meldingen van Humeyra ten spijt, kwam er toch 'onvoldoende aandacht' voor haar bescherming. Organisaties werkten langs elkaar heen en informa tie werd 'zeer beperkt gedeeld'. Nie mand pakte de 'regie' en de politie be schouwde de zaak als één die 'eergere- lateerd was', in plaats van stalking. Daarom werden onvoldoende maatre gelen getroffen om het meisje te be schermen. De kans dat Humeyra 'nog had ge leefd', zei minister Ferd Grapperhaus (Justitie) gisteren beschroomd, was 'aanzienlijk' geweest, als de overheid niet zo had gefaald. Doodsbang De Rotterdamse glij dt vanaf mei vorig jaar in een steeds dieper dal. In die maand bedreigt en mishandelt E. haar, omdat zij het heeft uitgemaakt. Ze is doodsbang, zegt ze, ook omdat E. een crimineel verleden heeft van vermo gens- en geweldsdelicten. Hij kan dwingend, eisend, dreigend en fysiek agressief gedrag vertonen, staat op geschreven in rapporten over hem. 'Relationeel geweld' ligt voortdurend op de loer. Bekir E. belt Humeyra soms letter lijk honderd keer per dag. Dan weer rijdt hij langs haar werk of huis en stuurt daar dan foto's van. Het maakt haar werkgever zo ongemakkelijk, dat hij de doodsbange Humeyra ont slaat. Die komt dan toch al zo min mogelijk meer op straat, bang om Bekir tegen het lijf te lopen. Ze kan zich niet meer Op 11 december vorig jaar stapt de 16- jarige Humeyra Ergincanli naar de po litie. Het is bepaald niet voor het eerst. Toch legt de Rotterdamse weer gedul dig uit dat haar ex-vriend Bekir E. (32) haar stalkt. Hij is, zegt ze, veroordeeld omdat hij haar mishandeld heeft. En kreeg daarom ook een contactverbod. Nu hij dat schendt, wil ze hulp. 'Meisje van 16 wil een aanvullend pro ces-verbaal maken inzake contactver bod', noteert de agent in z'n agenda. Het 'meisje van 16' heeft er dan ech ter al letterlijk 28 contacten met de po litie opzitten over E.. De agent die haar aangifte opneemt, is de vijftigste diender of re chercheur die ze over de zaak spreekt. En ook dit contact mag niet baten. Zeven dagen later vermoordt E. haar in de fiet senstalling van haar school. De opmaat naar de moord op Humeyra staat geschetst in het inktzwarte rapport waar de Inspectiedienst Jus titie en Veiligheid gisteren mee kwam over hoe werd om gegaan met de stalking door E.. Door schulden op te kopen wordt agressieve incassobureaus de pas afgesneden en kunnen schuldena ren zich uit hun vaak hopeloze si tuatie werken, menen beide poli tieke partijen. Nu zijn mensen met grote schulden vaak overgeleverd aan incassobureaus, die schulden pakketten tegen een fractie van de waarde opkopen en met een agres sieve incassostrategie winst willen maken. Aanmaningen en incasso kosten stapelen zich op, waardoor schulden alleen maar verder oplo pen. Het verbieden van deze prak tijk blijkt juridisch lastig, maar door de oprichting van een fonds zonder winstoogmerk hopen Christen Unie en PvdA een geduchte con current op deze 'schuldenmarkt' te brengen. Pervers De overheid kan zo het 'perverse verdienmodel' van deze 'cowboys' breken, is het idee. De twee partijen willen dat staatssecretaris Tamara van Ark (Sociale Zaken, VVD) sa men met goede doelen, kerken en andere maatschappelijke organisa ties werk maakt van een nationaal schuldenfonds. De overheid zou hier in eerste instantie eenmalig 10 miljoen euro in moeten steken. Met dat bedrag kunnen volgens CU-Kamerlid Eppo Bruins 'duizen den, misschien wel tienduizenden' gezinnen worden geholpen die nu geen uitweg uit de schuldenberg zien. ,,Het is tijd om het breekijzer in te zetten en te zorgen dat men sen met schulden daadwerkelijk kunnen werken aan nieuw per spectief, hun schulden kunnen af lossen en waar nodig met hulp van vrijwilligers structureel afscheid nemen van hun schuld.'' Nederland telt volgens onder zoek in opdracht van het ministerie van Sociale Zaken 1,4 miljoen huis houdens met risicovolle schulden. Voor circa de helft is de situatie pro blematisch: zij hebben gemiddeld 43.000 euro schuld en zo'n veertien schuldeisers. In de praktijk komen zij aan het einde van de maand vaak geld tekort om de boodschappen te kunnen betalen. Vooral gezinnen bij wie de pro blemen het grootst zijn, moeten door het fonds worden geholpen, stelt PvdA-Kamerlid Gijs van Dijk. ,,Als je veertien schuldeisers hebt, is het heel moeilijk om met ieder een tot een akkoord te komen over de betaling. Het duurt lang en is heel ingewikkeld. Als de overheid die schuldenberg in één keer over neemt en een redelijke rente en be talingstermijn afspreekt met de schuldenaar, dan komt er licht aan het einde van de tunnel.'' In een aantal gemeenten, zoals Amsterdam en Leiden, zijn initia tieven gaande waarbij schulden van jongeren worden overgenomen. Bruins denkt dat een nationaal fonds een belangrijke aanvulling zal zijn. ,,Je wilt niet afhankelijk zijn van een wethouder die toevallig wel of juist geen affiniteit met schuldenproblematiek heeft.'' donderdag 10 oktober 2019 Humeyra werd maar 16 jaar. privéfoto Hoe Humeyra vergeefs om hulp smeekte -Familie van Humeyra Gertjan Bos, in specteur-generaal Inspectie Justitie en Veiligheid met het uiterst kritische rap port over de hulpver lening aan Humeyra. FOTO ANP Tobias den Hartog Sander Sonnemans Den Haag De overheid moet mensen met problematische schulden lucht geven door de oprichting van een nationaal schuldenfonds. Dat willen ChristenUnie en PvdA. Laurens Kok Den Haag De overheid zou eenmalig 10 miljoen euro in het nationaal schuldenfonds moeten steken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3