MIJN FOTO ZEELAND 11 Iedereen heeft wel een foto waar een heel verhaal achter zit. Dat tekenen we graag op. Vandaag Adri van de Wege, die twee zusterschepen vastlegde die elkaar bij Terneuzen ontmoetten. Als kind kroop Adri van de Wege (74) al over de dijk van de Eendragtpol- der om naar schepen op de Westerschelde te kijken. Alle dagen is hij nog aan de waterkant te vinden, met camera. Adri heeft het niet van een vreemde. Ook zijn vader die een kleinschalig koeienbedrijf had on deraan de Westerscheldedijk, was vaak aan de waterkant te vinden. ,,Hij kende alle schepen die pas seerden. Als vanzelf heb ik dat overgenomen. In de verte kon ik schepen al herkennen, aan de bouw en de schoorsteen. En ja, als je eenmaal met het zoute water bent besmet, kom je er nooit meer vanaf." Zijn ouderlijk huis in de Een- dragtpolder, een polder 'ver weg' ten noorden van Zaamslag, is ge sloopt, geslachtofferd voor de ver breding en verhoging van de Wes- terscheldedijk. Adri woont alweer tientallen jaren in Terneuzen. Een betere uitvalsbasis als fotografe- rende scheepsliefhebber kan hij zich niet wensen, met de Wester- schelde voor de deur en de drie sluizen van het Kanaal Gent-Ter- neuzen. Werkleider Op z'n fiets trekt hij er dagelijks op uit. Vaak doelgericht, met dank aan internetsites waarop scheep vaartbewegingen te volgen zijn, zoals marinetraffic en vesselfin- der, en de vrij toegankelijke web site van het loodswezen. Hij kent ook veel mensen in de scheep vaartwereld die hem tips geven. ,,Ik heb zelf gevaren, vier jaar lang als kapiteinsbediende op de Poeldijk van de Holland-Amerika Lijn. We brachten Volkswagen onderdelen van Bremerhaven naar Mexico, waar Volkswagen een fa briek had waar Kevers werden ge maakt. En vanaf 1972 heb ik ge werkt bij de Verenigde Bootlieden in Terneuzen, waarvan de laatste vijftien jaar, tot 2005, als werklei- der. Dan heb je met iedereen op en aan het water te maken." Zeker honderdduizend foto's tó j van schepen denkt Adri te hebben. En dan zet hij nog niet eens alles op de gevoelige plaat. Hij is selec tief. ,,Ik fotografeer speciale sche pen, zoals laatst het grootste con tainerschip dat ooit naar Antwer- pen is gekomen, de MSC Isabella, en ook grote watertransporten. En natuurlijk strandingen en aanva ringen." Hoewel zijn collectie gigantisch is, hoeft Adri niet lang te denken over zijn favoriete foto, de passage van de zusterschepen Evelyn Maersk en Eleonora Maersk op 19 juni 2015 langs Terneuzen. ,,Ik wist dat ze onderweg waren. Stom toe vallig kwamen ze elkaar bij Ter- neuzen tegen. Ik heb ze samen kunnen fotograferen, zonder één ander schip in de buurt. Soms moet je geluk hebben." De twee Maersk-schepen be hoorden vier jaar geleden tot de grote jongens met een laadvermo gen van elk 17.816 standaardcontai ners (teu). ,,Moet je nagaan", zegt Adri enthousiast, ,,de MSC Isabella kan al meer 23.000 teu vervoeren. Het houdt niet op." donderdag 10 oktober 2019 GO Hoi Eleonora, hoi Evelyn! Harmen van der Werf Zusterschepen Evelyn Maersk (links) en Eleonora Maersk be groeten elkaar op de Wester schelde bij Terneuzen. FOTO ADRI VAN DE WEGE M Adri van de Wege bij één van zijn favoriete fotoplekjes, de oude Veerhaven van Terneuzen. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39