Raad van State tilt uitspraak vlondergate naar eerste helft2020 Wegbereider Donner belooft grensregio geen gouden bergen 8 ZEELAND Zijn de tijden van tachtig uur werken in vijf dagen voorbij in horecaland? Steeds meer toprestaurants bieden hun werknemers een vierdaagse werkweek aan, ook in Zeeland. De kwaliteit gaat omhoog en het is een antwoord op niet-betaalde overuren, het basis ingrediënt van personeelstekorten. ,,Een schilder betaal je toch ook per uur?" De staatsman maakte dat vandaag in Middelburg duidelijk tijdens een jubileumbijeenkomst van de Eure- gio Scheldemond, waarin Zeeland en de provincies Oost- en West- Vlaanderen al 30 jaar optrekken. Sa menwerken over de grens blijkt las tig. De regels voor grensarbeid, in frastructuur, milieu en veiligheid verschillen sterk tussen Nederland en België. De Zeeuwse en Gentse havens hebben met hun fusie tot North Sea Port aangetoond dat er wel iets te bereiken valt. In het kiel zog daarvan ontstaat er meer inter actie tussen beide regio's op het ge bied van zorg, arbeidsmarkt, onder wijs en cultuur. Toch merkt het fusiehavenbedrijf elke dag weer hoe weerbarstig de praktijk is. Eén voorbeeld: nieuwe grensoverschrijdende spoorlijnen en buisleidingen moeten in beide landen verschillende procedures doorlopen. Juist zo'n internationaal buisleidingennetwerk is noodzake lijk om de industrie te vergroenen en zo klimaatdoelen te halen. Donner en de zijnen presenteren eind volgend jaar mogelijke oplos singen. Hij waarschuwt voor te hoge verwachtingen. ,,Er is geen to taaloplossing. Accepteer dat som mige knelpunten niet op te lossen zijn. Beperk tijd en inzet dus tot en kele bedrijven en projecten. Zoek daarbij naar mogelijkheden om van regels en procedures af te wijken." Donners werkgroep wil eind vol gend jaar een werkwijze presente ren waarmee alle grensregio's in Nederland en Vlaanderen hun voordeel kunnen doen. blijven liggen. De Korte verzette zich tot aan de Raad van State. In 2018 verklaarde de Raad van State zijn beroep gegrond. In maart dit jaar weigerde de gemeente echter opnieuw de vergunning. Daarover ging woensdag de rechtszaak in Den Haag. Zijn vertegenwoordiger, jurist Bram van Leeuwen, gooit het nu over een andere boeg. Hij zegt dat de derde herziening van het be stemmingsplan, die de gemeente Jan de Korte ruimt de vlonders gewoon op zoals hij al enkele jaren met tegenzin doet moest maken omdat de tweede herziening onderuit ging, in strijd is met de Europese Dienstenricht lijn. Volgens de regels van deze derde herziening moet De Korte de vlon ders buiten het kampeerseizoen weghalen. Van Leeuwen zegt dat De Korte concurreert met reguliere campinghouders. Die mogen hun voorzieningen buiten het bouw vlak wel jaarrond laten staan. Dat is in strijd met de Dienstenrichtlijn. De Raad van State behandelt begin 2020 de bezwaren die tegen de derde herziening zijn ingediend. De gemeente Veere zegt dat er een verschil is tussen gewone cam pings en kleinschalig kamperen zo als op Kaasboerderij Mariekerke. ,,We willen daar geen vlonders jaarrond'', zei een woordvoerster. Uitspraak volgt. Eigenaar Thijs Meliefste (32) van het veelgeprezen restaurant Melief ste in Wolphaartsdijk stoeide al lang met de overuren. ,,We hebben een prachtig vak, maar we moeten systematisch overwerken. En in 99 van de 100 gevallen worden die ex tra uren niet uitbetaald. Dat zorgt voor een leegstroom die we moeten tegengaan." September 2018 neemt hij een rigoureus besluit: Meliefste sluit op donderdag. Het personeel gaat vier dagen werken, met be houd van salaris. ,,Ik denk dat wij de eerste in Zeeland waren die dat de den. Inter Scaldes doet het nu ook. Ik heb er wel van wakker gelegen. Ik verwachtte vijftien procent van de jaaromzet te verliezen en dat is een behoorlijke knauw. Het is tegen je eigen portemonnee in, maar voor de lange termijn is het een goede beslissing. Jongeren moeten dit vak leuk blijven vinden. En tachtig, ne gentig uur in de week werken is ex treem." En ook horecapersoneel wil De Korte gaat zijn houten vlonders na het seizoen dan ook gewoon op ruimen zoals hij al enkele jaren met grote tegenzin doet. De vlonders zijn de bodems van luxe safariten ten op camping Kaasboerderij Ma- riekerke. De tenten moeten na het seizoen weg, maar de vlonders mochten blijven liggen van de ge meente, zegt De Korte. Dat zou hem zijn toegezegd. In 2016 wei gerde Veere echter een vergunning voor de vlonders. Die mochten niet donderdag 10 oktober 2019 GO 'We moeten dit mooie vak leuk houden' Piet Hein Donner, oud-minister en voormalig vicepresident van de Raad van State, en gouver neur Cathy Berx van Antwerpen onderzoeken met een team wat er te doen valt aan de botsende wetten en regels in het grens gebied van Zeeland en Vlaande ren. Donner belooft geen gou den bergen. Frank Balkenende Middelburg De strijd voor de rechter over achttien vlonders op de mini- camping van Jan de Korte in Me- liskerke is voorlopig nog niet voorbij. Bij de Raad van State bleek gisteren dat pas in de eer ste helft van 2020 duidelijkheid komt in 'vlondergate'. Adri Klinkenberg Keuken hulp Magda- lena Kubica en kok Thijs Joziasse be reiden de huisge- maakte bit terballen in de keuken van State. FOTO BOAZ TIMMERMANS Bob Maes Wolphaartsdijk Den Haag Jan de Korte haalt de ge wraakte vlonders nu ieder jaar weg. FOTO LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36