f/ IN DE REGIO 1 6 Kinderen en ouders uit asielzoekerscentrum Middelburg leren Nederlands MIJN DORP, MIJN STAD De afstand tussen de school en het asielzoekerscentrum in Middel burg is groot. Kinderen moeten de hele stad doorkruisen om naar school te gaan. Dat zorgt er ook voor dat ouders niet zo gemakkelijk be trokken raken bij de lessen die hun kinderen krijgen. ,,Vijf weken geleden zijn we daarom begonnen met het ouderlo kaal", vertelt Lyla Taha van het Taal Expertise Centrum. ,,Eén keer per week op woensdagochtend krijgen ouders en kinderen samen les, van negen tot twaalf uur. We sluiten aan bij het thema waarmee de kin deren de rest van de week in hun ei gen klas mee bezig zijn. Zo kunnen ze thuis met hun ouders verder pra ten over wat ze leren." Betrokkenheid Het belangrijkste doel is de betrok kenheid van de ouders te vergroten; dat die daardoor ook beter en snel ler Nederlands leren is een mooie bijkomstigheid. Maar wel een belangrijke, bena drukt Lyla Taha: ,,Eén vader heeft in zijn vaderland nooit leren lezen en schrijven." Hij kreeg op het TEC letters mee om thuis te oefenen en ging zo enthousiast aan de slag dat hij een week later met wat hulp al een klein verhaaltje kon lezen. Faten Ahmad komt uit Irak. Ze is nu zes maanden in Nederland en pikt de taal snel op. Ze begrijpt al redelijk wat Nederlands en durft het ook te spreken. Dat is mede te danken aan het ouderlokaal, waar ze met haar 8-jarige dochter Riam lessen volgt. Thuis gaan ze samen verder. Faten: ,,We leren van el kaar." Riam vindt het ook leuk om met haar moeder in de klas te zit ten. ,,Ik hou van mama. En het is nu makkelijker om thuis Nederlands te praten." De taalverschillen binnen het ou derlokaal zijn groot. Tussen kinde ren en ouders, maar ook tussen kin deren onderling én tussen ouders onderling. ,,Daarom werk ik ook veel met plaatjes. Ik laat zien wat ik Ik hou van mama. En het is nu makkelijker om thuis Nederlands met elkaar te praten - Riam (8) vertel", zegt juf Inge Lefèvre. ,,De lessen zijn heel beeldend. Ik moet ook langzaam praten en veel herha len. Maar na vijf weken merk ik al duidelijk vooruitgang. Het enthou siasme is groot." De juf zet ook een klasse-assis tent in: Josephine, een pop die ze laat bewegen en vertellen. ,,Jose- phine helpt om verhalen uit te beelden." In het ouderlokaal doen nu elke week zes ouders mee. Zij komen met name uit Irak en Nigeria. ,,Maar de grootste populatie leerlingen en ouders op school en in het azc komt uit Eritrea", vertelt Lyla Taha. ,,Die willen we nu nadrukkelijk uitnodi gen ook mee te gaan doen. We kun nen groeien tot ongeveer twaalf ou ders." Het TEC krijgt subsidie voor het project en kan het ouderlokaal daardoor vier jaar lang aanbieden. Workshop papierknippen Lezing 'Slag om de Schelde' Tentoonstelling Expositie donderdag 10 oktober 2019 Met je moeder naar school Moeder Faten en dochter Riam (vijfde en zesde van rechts) vinden het leuk om samen les te krijgen van juf Inge Lefèvre (rechts) op het Taal Expertise Centrum in Middelburg. ,,Het is nu makkelijker om thuis Nederlands te praten", zegt Riam (8). foto ruben oreel Kinderen uit het asielzoekers centrum in Middelburg krijgen sinds dit schooljaar één keer per week samen met hun ouders les. Zo kunnen ze thuis makkelij ker over school praten en leren de ouders sneller Nederlands. ,,We leren van elkaar", zeggen moeder Faten en dochter Riam Ahmad. Maurits Sep Middelburg v MIDDELBURG Annemiek Duijzer geeft vandaag een workshop papierknippen aan de Vrouwen van Nu in Mid delburg. De workshop begint om 14.00 uur en vindt plaats in wijkcen trum Het Getij, Ooster- scheldestraat 18a in Middelburg. WESTKAPELLE Het Polderhuis in West- kapelle wordt morgen gebruikt als locatie voor een lezing over de Slag om de Schelde. Auteurs Hans Sakkers en Tobias van Gent presenteren het boek: Slag om de Schelde 1944. De gratis lezing begint om 19.30 uur. MIDDELBURG Bij CBK Zeeland is tot en met vrijdag 15 no vember nieuw werk van Emily van Dijk en Bruno Slagboom te zien. Emily van Dijk toont foto's, Bruno Slagboom toont foto's, tekeningen, schaalmodellen, een muurtekening en een sculptuur. Belangstellen den zijn welkom bij CBK Hans Sakkers (l) en Tobias van Gent aan de Schelde. foto dirk jan gjeltema Zeeland, Balans 17 in Middelburg. MIDDELBURG Angeline Kriek, Anja van der Weijde en Keetje van der Koogh expose ren tot en met 15 januari hun viltwerken in Padma. Verwerijstraat 51a in Middelburg, zie ook padma.nu. MIDDELBURG Markt plein, 09.00-16.30 uur: Weekmarkt; 't Zwin 1, 10.00-12.30 uur: Gratis inloop spreekuur Budget- coach Zeeland; Gym zaal, Roosenburg- laan, 13.00-14.00 uur: Sport Beweegles voor vrouwen; Kruit- molen, 14.00-16.00 uur: Bowlen 50+; SVRZ 't Gastuis, 14.00-16.00 uur: Longpunt Hoe om te gaan met een long- aanval?; Koorkerk, 15.00-15.30 uur: Concert Hanna de Bruin en Manon Berendschot; Nieuwe kerk, 19.30 uur: Con cert Middelburgs Ka merkoor Schola Cantorum St. Caeci- lia; De Drvkkerij, 19.30 uur: Lezing Vamba Sherif; De Kloveniersdoelen, 20.00 uur: Thema ontmoeting Zelfbe wust samenleven; OOSTKAPELLE Kan tine Voetbalvereni ging, 13.30 uur: AV.O. Sportdorp wandel tocht; VEERE Kerkstraat 6, 10.00-12.00 uur: Kof fie Korenmaat; VLISSINGEN Mercu- riusweg 19, 10.00 12.00 uur: Spreekuur Sociale cliëntenraad; Wijkcentrum De Bur gerij, 11.00-12.00 uur: Sport- en spelactivi teit voor 50+; Gymzaal De Hout- tuijn, 16.00 uur: Kleu- tergym; De Herberg, 19.30-21.00 uur: Start Café van de lach en de traan voor mensen met een ver standelijke beperking die te maken hebben gehad met verlies; Wijkcentrum Bol werk, Papegaaien burg: 20.00-22.00 In ternationale dans.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34