Nieuwe vergunning vermindert varend ontgassen in Zeeland Filmstarz viert 10-jarig bestaan met elf extra filmprijzen 4 PRIJSWINNAAR FOTOGRAFIE m De provincie ziet de verleende vergunning als een belangrijke stap in het terugdringen van het varend ontgassen in Zeeland. Na Na het lossen blazen schippers tijdens het varen de dampvormige restlading, zoals benzeen, uit hun tanks het lossen blazen schippers tijdens het varen de dampvormige restla- ding, zoals benzeen, uit hun tanks. Dit varend ontgassen wordt in 2024 landelijk verboden. Schepen moeten dan gebruik maken van ontgassingsinstallaties. Dichtbevolkt Recent heeft minister Cora van Nieuwenhuizen (Infrastructuur en Waterstaat) besloten dat varend ontgassen niet meer mag gebeu- ren in dichtbevolkte gebieden. De hoofdvaarwegen in Zeeland vor men nu een van de weinige zones waar het nog wel is toegestaan. Dat staat op gespannen voet met de opstelling van de provincie, die varend ontgassen vorig jaar heeft verboden. Formeel moeten bin nenvaartschepen de dampen via een walinstallatie laten verwer ken. Maar zolang die installaties niet of niet voldoende beschikbaar zijn, kan de provincie ook nauwe lijks optreden tegen varend ont gassen. De minister heeft zich steeds op het standpunt gesteld dat de pro vincie niet over de rijkswateren gaat. Daaronder vallen de voor naamste Zeeuwse vaarroutes. Daardoor blijft onduidelijk in hoe verre het provinciale verbod daad werkelijk geldig is. BijFilmstarz, een initiatief van Stichting Filmalot (voorheen Ca- vak), krijgen beginnende regis seurs de kans hun eerste korte film te maken. Na een uitgebreide procedure worden drie filmmakers met het beste idee gekozen. In de zomerpe riode nemen zij hun film op, waarna de montageperiode volgt. In november gaat het resultaat in première. Tijdens het maanden lange traject worden de regisseurs begeleid door coaches. Sinds het begin van Filmstarz zijn er dertig films gemaakt. Zij dingen mee naar de prijzen voor beste actrice, beste acteur, beste mannelijke bijrol, beste vrouwe lijke bijrol, beste edit, beste ca mera, beste art direction, beste sounddesign, beste producent, be ste regisseur en beste film. Directie en bestuur van Filmalot hebben samen met filmprofessio nals voor elke categorie een voor selectie gemaakt. Het publiek be paalt de winnaars door te stem men via de website van Filmalot. Dat gebeurt wekelijks voor twee categorieën. Deze week gaat het om de beste editor en de beste ca meraman- of -vrouw. Alle winnaars worden bekend op maandag 11 november, als in bioscoop CineCity in Vlissingen de oogst van 2019 in première gaat. De drie films van dit jaar zijn Frank van Levi Oreel, Afasie van Michèle Soudijn en ROMCOM van Jorge Lopes en Benjamin Samson. Een jury bepaalt wie de beste film heeft gemaakt. Deze wordt bekroond met de Gouden Zeester. Toen fotograaf Frank Peters twee jaar geleden vanuit Dordrecht naar Groede verhuisde, wist hij niet wat hij zag. Want wat leent die streek zich voor het maken van mooie foto's! Niet toevallig dus dat hij juist met West-Zeeuws- Vlaamse foto's een prestigieuze prijs won. zijn komst naar Groede met zijn neus in de boter. Met zijn foto's richtte hij zich steeds meer op het minimalisme. En daar is de streek est-Zeeuws- Vlaanderen is zó mooi om foto's te ma ken." Frank Peters viel na erg geschikt voor. ,,Het is hier zo weids, zo leeg. Prachtig." Zo ging Frank ook in januari vo rig jaar op pad, nadat Zeeuws- Vlaanderen in de nacht ervoor was bedekt met een laag sneeuw. In dat winterse landschap schoot hij de serie Winter's Tale - twee foto's van boerenerven in een witte om geving. Frank stuurde het werk in voor de International Photograf- phy Award (IPA) - één van de meest prestigieuze fotowedstrij- Boek vóór 17/10 v.a. 1219 donderdag 10 oktober 2019 GO Oiltanking Terneuzen heeft gis teren een vergunning gekregen voor een proef met het ontgas sen van binnenvaartschepen. Dat gebeurt met een zogeheten dampverwerkingsinstallatie. In Zeeland was zo'n installatie nog niet beschikbaar. Rolf Bosboom Terneuzen De omgevingsvergunning is ver leend door DCMR Milieudienst Rijnmond, namens de provincie Zeeland. DCMR heeft recent een deel van de taken van de Regionale Uitvoeringsdienst (RUD) Zeeland overgenomen. Het Zeeuwse project Filmstarz bestaat tien jaar. Dat wordt ge vierd door volgende maand extra prijzen uit te reiken in elf categorieën. Alle films die tus sen 2010 en 2018 bij Filmstarz zijn gemaakt, komen daarvoor in aanmerking. Rolf Bosboom Vlissingen FULMALOT De finalisten van Filmstarz 2019: Jorge Lopes Benjamin Sam son, Michèle Soudijn en Levi Oreel. foto els swart Frank Peters Martijn de Koning Groede W «Nt - - - - neemt je mee Kleurrijk Cuba 8,4 Beleef koloniale steden, kleurrijke oldtimers, groene tabaksvelden, witte zandstranden en de swingende muziek Groepsreis 16 dagen Israël Jordanië 3,7 De cultuurschatten van Jordanië gecombineerd met het verleden en de schoonheid van Israël Groepsreis 15 dagen v.a. 1449 Sri Lanka de Malediven Ontdek de schoonheid van het groene Sri Lanka en verblijf op de exotische Malediven in een luxe all inclusive hotel Groepsreis 17/18 dagen v.a. 2099 Impressies van Vietnam (nieuw!) Van Halong Bay tot de Mekong Delta, al het bijzondere van Vietnam zit in deze reis Groepsreis 17 dagen Bekijk op nrv.nl al onze 306 wereldwijde rondreizen met kassakorting sSV Prijs inct korting, excl. reserveringskosten 25,- en calamiteitenfofi<fs 2,50 per boeking. Kijk voor de voorwaarden opNRV.nl Ontdek Thailand 8,5 Beleef het 'echte' Thailand in Bangkok en Chang Mai en relaxen aan het strand onder de palmbomen van Hua Hin Privéreis 13 dagen Iülikl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 32