S9 CDA saboteert stikstofdebat Borsele steekt stokje voor zonneparken Verdachte dodelijk ongeval aangehouden Duitse les 2 SCHOLIEREN VECHTPARTIJEN Commentaar Een ruzie tussen twee meiden zorgt al dagenlang voor spanningen en zelfs vechtpartijen op het Lodewijk College in Terneuzen. Het CDA saboteert de besluitvorming over de aanpak van stikstof. Kamerlid Jaco Geurts zet namens de regerings partij vraagtekens bij de meetmethodes van het RIVM. Die zouden niet kloppen. Natuurlijk haken andere partijen aan. Op deze manier wordt de aandacht even afgeleid van de ur gentie van het probleem. Het CDA had de kwalijke gevolgen van een aanval op het RIVM moeten voorzien. Ook al heeft het instituut de kritiek meteen voldoende weerlegd, de kwade geest is uit de fles. Het effect op het publiek is: 'zie je wel, het loopt wellicht allemaal niet zo'n vaart'. Minister Carola Schouten van Landbouw houdt gelukkig het hoofd koel. Ja, het kan geen kwaad als het RIVM meer meetpunten gebruikt. Nee, het is niet waarschijnlijk dat een nieuwe methode heel andere uitkomsten oplevert. Het CDA is ongetwijfeld oprecht bezorgd over de toekomst van de landbouw. Maar de boeren kopen niets voor de aflei dingsmanoeuvre van Geurts. Het CDA zelf ook niet. Nederland zal zich uiteindelijk slechts herinneren dat de partij een poging deed om de stikstofdiscussie te verlammen. Boeren die den ken dat zij het dankzij dit soort domme politieke acties wel droog zullen houden, zijn naïef. Zij verdienen een eerlijke kans om zich aan te passen en hun bedrijven rendabel te houden. Of, als echt het niet anders kan, een goede uitkoopregeling. Dat moet de politiek snel regelen. Het gedoe van Geurts draagt daar niets aan bij. Ook al heeft het RIVM de kritiek van Geurts voldoende weerlegd, de kwade geest is uit de fles In 2018 is het Omgevingsplan vast gesteld en daarin is een brede strook in het westelijk deel van de gemeente aangewezen als zoekge- bied voor zonneparken. Daar is veel belangstelling voor, blijkt nu. Zo veel dat de gemeente behoorlijk ge schrokken is. Daarbij komt dat de provincie Zeeland niet mee wil werken aan zonneparken op land bouwgrond. Voor wethouder Kees Weststrate is dit aanleiding om sa- ALMANAK Zit je als Zeeuw in een vliegtuig van Amsterdam naar Berlijn. Met een captain die alle mede delingen in zijn beste Duits doet. Voor uw gemak, goede lezer, vertalen we die even. ,,Beste rei zigers, op deze vlucht naar Ber lijn moet u rekening houden men met de gemeenteraad na te denken hoe het verder moet. Een van de initiatiefnemers voor een zonnepark is Solarfields uit Groningen. Dit bedrijf is in gesprek over 60 hectare bij Lewedorp en heeft ook al een informatiebijeen- Wij zijn erg verrast door dit besluit komst gehouden in het dorp. ,,Wij zijn erg verrast door dit besluit", zegt Finn Boeije, projectmanager bij Solarfields. ,,Wij hebben later deze maand nog een afspraak bij de gemeente en zullen dan om uitleg vragen." Boeije wil verder niet in houdelijk ingaan op de nieuwe si tuatie. Tip? redactie@pzc.nl met een uur vertraging. Excuses voor het ongemak, maar er is niks aan te doen. Als u deze me dedeling niet hebt begrepen, hebt u tijdens Duitse les op school niet goed opgelet!" Laat nou Duits het eerste vak zijn dat de Zeeuwse reiziger op school had laten vallen Drie ton voor monumenten Motie tegen Zwarte Piet Hulst Brocantemarkt in stadspark Een ruzie tussen twee meiden op het Lodewijk College aan de Oude Vaart in Terneuzen loopt steeds verder uit de hand. Inmiddels zijn er twee kampen ontstaan. Zowel maandag als dinsdag waren er vechtpartijen tussen beide kam pen. Gisteren zou er weer worden gevochten, aan het Beethovenhof. Ondanks de toestroom van zo'n honderd jongeren en enkele agen ten, bleef het bij wat zwaar vuur werk. Op filmpjes die circuleren onder de scholieren is te zien hoe de twee meiden afgelopen dagen met elkaar op de vuist gingen, zowel in de aula als in het parkje aan het Beethoven- hof. Bij een van de gevechten dui ken vijf meiden bovenop een ander meisje. Volgens de politie was de aanleiding voor het gevecht een jongen. Leerlingen vertellen een ander verhaal. Een van de meisjes zou zich 'sletterig' gedragen heb ben en een ander meisje kreeg kri tiek over haar geloof en hoofddoek, die tij dens een gevecht ook werd af gerukt. Sociale media De ruzie werd al snel groter, uit mondend in twee kampen. Op so ciale media dagen de groepen el kaar uit. De politie hield gisteroch tend een 16-jarig meisje uit Terneu zen aan in haar klaslokaal. Ze wordt verdacht van opruiing, wat zou hebben geleid tot een dreigende massale vechtpartij, dinsdag op de Sloelaan. Daar verzamelden zo'n 150 jongeren zich voor de vechtpar tij. Veertien agenten gingen ernaar toe en dreven de jongeren uit el- kaar. Rond half vijf keerde de rust terug. Enkele jongeren werden be keurd en één jongen werd opge pakt, omdat hij geen legitimatie bij zich had. De politie stond ook gisteren pa raat, na een nieuwe oproep op soci ale media. 'Fight. Deze moet je niet missen - woensdag 9 oktober 16:00 veldje achter appie', werd geplaatst op het onder jongeren zeer popu laire Snapchat, via een account dat inmiddels is verwijderd. De vecht partij zou volgens sommige scho lieren gaan tussen twee jongens U begrijpt dat wij het zorgelijk vinden dat er op straat zo'n gespannen situatie ontstaat tussen een grote groep jeugd van het Lodewijk College, 16 en 18 jaar oud, en verband houden met de ruzie van de twee meisjes. Zo'n honderd leerlingen kwa men af op de aangekondigde vecht partij bij het Beethovenhof. Veel buurtbewoners keken bezorgd uit het raam hoe de menigte steeds groter werd. ,,Het is intimiderend, vooral met die zware vuurwerk knallen", zegt een bezorgde bewo ner (die uit angst anoniem wil blij ven). Ze overweegt te verhuizen, want volgens haar is het al langer hommeles in de speeltuin en dur ven kleinere kinderen er niet meer te spelen. VLISSINGEN De politie heeft maandag een 37-jarige man uit Po len aangehouden voor het veroor zaken van een dodelijk ongeval in de Sottegemstraat in Vlissingen, afgelopen nieuwjaarsnacht. Hierbij overleed een 24-jarige fietser uit die plaats. De veroorzaker reed destijds door. De politie heeft de aanhouding gisteren bekend gemaakt. De Pool is overgebracht naar een poli tiecellencomplex waar hij uitge breid is gehoord. De man is in ver zekering gesteld en zit nog vast. Vandaag bepaalt de rechter-com- missaris of hij langer vast moet blij ven zitten. Door de verkeerspolitie is, in nauwe samenwerking met de wijk- politie, forensische opsporing, re cherche, het NFI en het Openbaar Ministerie uitgebreid onderzoek gedaan naar de toedracht van het ongeval. Afgelopen juli vond nog een zogenoemd validatie-onder- zoek plaats. Tijdens het lopende onderzoek is gebleken dat er een verband is tus sen het fatale ongeval en het cras hen van een personenauto in de Burgemeester Van Woelderenlaan enkele minuten daarna. De nu aan gehouden verdachte werd toen, ernstig gewond, aangetroffen in de nabijheid van deze gecrashte auto. Hij is toen met een traumahelikop ter naar het ziekenhuis gebracht. donderdag 10 oktober 2019 Borsele blokkeert het komend jaar de komst van zonneparken op landbouwgrond. De ge meente wil het beleid heroverwe gen en trekt een jaar uit voor on derzoek of zonneparken op de Borselse akkers nog wenselijk zijn. Melita Lanting Heinkenszand - Finn Boeije, Solarfields THOLEN Zeven rijksmonumenten in de gemeente Tholen krijgen subsidie van de Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed. Het totale be drag is iets meer dan drie ton. De subsidie is be doeld om het onderhoud van de monumenten de komende zes jaar te be talen. Het gaat om de Nederlands Hervormde kerk in Oud-Vossemeer, de Nederlands Her vormde kerk in Poortvliet, 't Nonnetjes huis en de Korenmolen in Sint-Annaland, en de Gasthuiskapel, het Stad huis en de Nederlands Hervormde kerk in Tho len. VLISSINGEN Vanaf volgend jaar zijn al leen nog roetveegpieten en/of regenboogpieten welkom bij de intochten in Vlissingen en Oost Souburg. Dit jaar kunnen nog pieten in alle kleuren, inclusief Zwarte Pieten, acte de presence geven. Een motie van die strek king wordt vanavond tij dens de raadsvergade ring ingediend door Lijst Duijndam en D66. Initia tiefneemster Angelique Duijndam van de gelijkna mige lijst voert aan dat buurgemeenten Middel burg en Veere, in navol ging van de nationale te levisie, al geen Zwarte Pieten meer toestaan. In het stadspark van Hulst wordt zaterdag voor de eerste keer een brocantemarkt gehou den. Het is nadrukkelijk géén rommelmarkt. Langs het Michel- stadtpad in het stads park, tussen het haven fort en de Hulster Nieuwlandweg, staan tussen 10.00 en 17.00 uur tientallen kraampjes met meubels en hebbe dingen. De eerste editie gaat op herhaling, aangezien die eigenlijk in juli was. Door het slechte weer werd de brocantemarkt toen afgelast. 'Fight, op Bas Bareman Terneuzen - Frank van Hulle, loco burgemeester Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30