'Het komt echt niet allemaal door mij' 21 ,,Dus is de vraag: hoe scherp zijn wij zelf? Zien we snel de oplossin gen aan de bal en kunnen we men sen vrij krijgen tussen de linies? Of duurt het allemaal net wat te lang bij ons en komen we in de duels te recht. Als zij jou bij de strot kunnen pakken, laten ze dat niet na.'' Breekijzer Dan de opstelling van Oranje. Koe man zei begin deze week dat hij voor het eerst écht wat te kiezen heeft. In alle linies van zijn elftal. En dat dit misschien een moment was om meer te gaan wisselen dan hij tot nu toe deed. Maar na een paar dagen van kijken en trainen klinkt de toon nu toch wat anders. ,,Ik ben ook een gevoelsmens in wat ik zie. De vraag is altijd: wanneer laat je iets los wat goed is en wat vastig heid biedt? En als je mij analyseert als trainer, wil ik ook altijd opties hebben vanaf de bank om iets te veranderen en te verbeteren in een wedstrijd. Beste voorbeeld is Luuk de Jong. Als ik met hem start, kan ik zijn kwaliteit als breekijzer niet meer brengen.'' Vertaal het naar andere posities en je komt uit bij de keuze: met We zijn voetballend beter dan Noord- Ierland, maar het zijn vechtmachines. GROEPC Programma Stand Marten de Roon of met Donny van de Beek starten tegen de Noord-Ie ren? En: Memphis uit de spits weg halen naar een flank, omdat Dony- ell Malen ook in de punt kan staan? De Roon in de basis handhaven, zou vastigheid bieden. En de we tenschap dat Georginio Wijnaldum en Frenkie de Jong op het midden veld kunnen spelen zoals ze altijd gewend zijn. Van de Beek kan altijd nog als invaller komen. En met Memphis centraal weet ook ieder een al wat hij kan verwachten in een sleutelduel. Eén keer eerder speelde Oranje in deze kwalificatie thuis tegen een 'kleiner' land in een favorietenrol. Dat was afgelopen maart tegen Wit-Rusland. Het werd toen - ook in de Kuip - 4-0. Maar naderhand mopperde Koeman over te veel hakjes, rare fratsen en misplaatste spielerei. ,,We scoorden snel die avond, maar daarna was het 20, 25 minuten echt niet goed.'' Ook die herinnering haalt hij nu op weg naar Noord-Ierland nog even aan. Bewust. Want Oranje mag dan goed op koers liggen voor het EK, het moet allemaal nog wel even gebeuren. ,,Wordt 'ie een grote jongen van'', zegt Ronald Koeman gisteren in Zeist, glimlachend, over Frenkie de Jong. De bondscoach moest deze week soms wat improvise ren. De drukke fase van het sei zoen heeft zijn weerslag op de be lastbaarheid van spelers, op weg naar de interland tegen Noord- Ierland. In sommige opzichten is dat een volgende stap op weg naar volwassenheid, wil Koeman maar zeggen. ,,Frenkie reed vorig sei zoen lekker in zijn auto van Am sterdam naar Zeist'', aldus Koe man. ,,Nu moest hij zondagavond laat spelen, tegen Sevilla en vloog hij 's ochtends heel vroeg alweer deze kant op.'' Als we hem eerder deze week spreken, staat Frenkie de Jong in derdaad met wat slaperige ogen langs het trainingsveld. Veel is veranderd in de laatste maanden, zijn eerste kwartaal bij Barce lona, misschien wel de grootste club ter wereld. Vanaf de eerste dag is De Jong basisspeler. Na de 4-0 winst op Sevilla regende het lovende kritieken in de Spaanse pers. ,,Het gaat aardig, niet top, wel steeds beter'', vindt De Jong. Vanaf het moment dat de mid denvelder dik een jaar geleden debuteerde en hij Wesley Sneij- der symbolisch afloste tegen Peru, heeft De Jong grote impact op Oranje. Koeman heeft dat al vaak benoemd: de voetballer uit Arkel was een cruciaal stukje in de puzzel, als de grote regisseur van de opbouw, als de dirigent van het positiespel. ,,Dat komt denk ik niet alleen door mij'', zegt De Jong bescheiden. ,,Daar- voor ging het ook al de goede kant op, al heb ik dat alleen voor de tv kunnen zien. Maar het klopt dat ik mijn eigen spel kon spelen en dat we ons sindsdien goed hebben ontwikkeld. We zijn er nog niet, er zit nog heel veel rek in.'' Status Zijn impact op Barcelona vormde zich in eerste instantie geleidelijk. De Jong belandde in een onverge lijkbaar team, met een heel ander soort hiërarchie, druk en status. Van een 'leerproces' wil De Jong niet spreken. ,,Want het is niet zo dat ik dingen opeens heel anders doe. Je speelt met andere spelers, komt vaker in bepaalde situaties, daardoor word je vanzelf beter''. Lionel Messi is terug, dat helpt. Twee duesl speelde De Jong met de voetballer die hij altijd heeft bewonderd als 'de beste van alle maal'. ,,Het is natuurlijk prachtig om met Messi te spelen. Hij maakt het mij, en iedereen in ons team, makkelijker. Omdat je hem altijd aan kunt spelen, maar ook omdat hij zelf iedere bal op de juiste snelheid speelt.'' Het is fascinerend om te zien hoe De Jong nog volkomen natu rel door zijn eigen wereld be weegt. Alsof de grootheid van Barcelona geen impact op hem heeft, stapt de middenvelder nog steeds als die vrolijke blonde jon gen uit de provincie door het le ven. ,,De taal vind ik nog de groot ste aanpassing", zegt De Jong. Bij Oranje is hij niet meer weg te denken. Een team dat steeds meer vertrouwen en kleur krijgt, en dat hard op weg is naar het eer ste grote toernooi sinds 2014. ,,Maar we kunnen ons nog niet rijk rekenen'', aldus De Jong. ,,De tij d waarin j e van tevoren wist dat het Nederlands elftal ging win nen, een aantal jaren geleden, hebben wij nog niet bereikt. Het gaat de goede kant op, maar we hebben ons nog niet geplaatst.'' donderdag 10 oktober 2019 GO gemakzucht i -Ronald Koeman Vandaag 18.00 uur Wit-Rusland - Estland 20.45 uur Nederland - Noord-Ierland Zondag 18.00 uur Wit-Rusland - Nederland 20.45 uur Estland - Duitsland gespeeld pt (v-t) 1 Duitsland 5 12 (17-6) 2 Noord-Ierland 5 12 (7-4) 3 Nederland 4 9 (14-5) 4 Wit-Rusland 5 3 (3-10) 5 Estland (2-18) Nummer 1 en 2 naar EK. Wordt Oranje derde, dan volgen play-offs. Dik een jaar is Frenkie de Jong nu basisspeler bij het Neder lands elftal, een periode waarin alles prompt crescendo ging bij Oranje. Zelf relativeert de middenvelder van FC Bar celona zijn impact. ,,Er zit nog steeds heel veel rek in.'' Sjoerd Mossou Zeist i Frenkie de Jong (rechts) in zijn element. Lachend met oud ploeggenoot Matthijs de Ligt. foto pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21