'Ik bleef achter met een schuld van 45.000 euro' 19 Hoeveel verdien je? training. ,,Het past bij verschillende andere ontwikkelingen om werk nemers gezond te houden zoals kor ting op de sportschool en fruit op het werk. Het hoort bij goed werkgever schap.'' In Nederland rookt gemid deld 23 procent van alle mensen bo ven de 18 jaar. „Hoogopgeleiden roken minder vaak dan laagopgelei den'', zegt Van den Brand. ,,Bij som mige bedrijven rookt zelfs 40 tot 50 procent van de werknemers. Vooral bij deze bedrijven is het belangrijk om daar iets aan te doen.'' Terugval De stopcursus van Sinefuma bestaat uit zeven bijeenkomsten. De eerste twee bestaan vooral uit voorberei ding. ,,We staan stil bij de mogelijke hulpmiddelen, zoals nicotinepleis ters'', zegt trainer Fien Huige. Tijdens de derde les stoppen de deelnemers met roken. Tijdens latere lessen wordt ingegaan op een eventuele te rugval, motivatie om door te zetten en het vermijden van risicovolle situ aties. ,,Deelnemers leren van elkaars ervaring. Ook als het niet gelukt is om het vol te houden.'' Veel werknemers nemen hun stop poging extra serieus als ze door hun baas gevraagd worden om mee te doen, bleek uit het onderzoek. Ook waardeerden de deelnemers dat zij het aanbod kregen om mee te doen met de stopcursus. Daarnaast is mee doen op het werk laagdrempelig. ,,Het kan onder werktijd, ze hoeven nergens naartoe en het kost ze niets.'' Onderzoeker Van den Brand ont dekte nóg een manier om de kans op een succesvolle stoppoging te vergro ten. Als de stoppers beloond werden 'Het is heel belangrijk dat collega's achter me staan. Want op je werk ben je toch het meest' -ELLEN SMIT met cadeaubonnen, slaagde de stop poging zelfs bij 41 procent van de deelnemers. In totaal konden de rokers 350 euro aan cadeaubonnen verdienen als zij stopten met roken. De eerste 50 euro kregen zij na de groepstraining met collega's. Als zij drie maanden later nog steeds geen sigaret hadden opgestoken, kregen ze nog eens 50 euro. Na zes maanden eenzelfde bedrag en na een jaar kre gen de deelnemers 200 euro. ,,De cadeaubonnen zorgen ervoor dat de deelnemers de stoppoging nog serieuzer nemen'', zegt Van den Brand. En dan is er nog een psycholo- gisch duwtje in de rug. ,,Deelnemers bedachten vooraf wat ze zouden doen met het geld van de cadeaubon nen'', legt de onderzoeker uit. ,,Bij- voorbeeld een uitje met het gezin naar de Efteling. Daardoor konden zij hun succes beter voorstellen.'' ABN Amro werkt overigens niet met cadeaubonnen. ,,Wij vinden het belangrijk dat mensen vooral intrin siek gemotiveerd zijn om te stop pen'', zegt Bosbaan. ,,Zo horen we bijvoorbeeld dat collega's meedoen omdat ze hun kleinkinderen willen zien opgroeien. Dat is natuurlijk de beste stimulator.'' Nu Smit weer uit het huis is en weer aan het werk als adviseur inko men en vermogen, is de steun van collega's nog belangrijker geworden. ,,Het is heel belangrijk dat ze achter me staan. Want op je werk ben je toch het meest.'' Dat haar collega's op de hoogte zijn van haar stoppoging, zorgt ook voor een stok achter de deur en controle. ,,Dat is belangrijk, want ik heb het er zwaar mee. Ik heb jarenlang gerookt en moet veel vaste patronen doorbre ken, ook op werk.'' De rookpauzes wil ze vervangen door buiten een rondje te lopen. ,,Een collega die eer der is gestopt doet dat ook nog steeds. Wellicht kunnen we nu samen lopen in plaats van roken.'' Verdient Mark genoeg? Per uur verdien ik 11,46 euro. Bruto verdien ik per maand 1986,44. Netto is dat 1695,49 euro.'' ,,Ja, op zich wel. Vroeger verdiende ik meer, maar ik mag niet klagen. Zes jaar terug was ik assistent bij een drogisterij. Daar verdiende ik 2259 euro voor een 37-urige werkweek.'' ,,Ik was niet meer blij met m'n werk. Toen ben ik een eigen winkel begonnen. Maar door een burn-out en depressie moest ik mezelf failliet laten verklaren. Ik bleef achter met een schuld van 45.000 euro.'' ,,Door de verkoop van de winkel en een financiële meevaller van de Belastingdienst kon ik 60 procent van mijn schuld afbetalen. Ik kreeg een curator die mijn geld beheerde en ik heb geleerd heel zuinig aan te doen. Ik hield maan delijks 1250 euro over - inclusief toeslagen - om alles van te betalen. De rest ging naar de boedelrekening, om alle schuldeisers te kunnen afbetalen. Mij ging het goed af. Ik ben back to basic gegaan. Ik woon alleen met twee katten, hoef niet voor een kind te zorgen.'' ,,Ik ben heel eerlijk geweest over mijn burn-out en depressie. Hij reageerde goed. Hij zei: 'Ik ben blij dat je open en eerlijk bent. Iedereen verdient een tweede kans.' En hij vond het knap dat ik het had aangedurfd een eigen winkel te beginnen.'' ,,Ja, ik heb van de ervaring geleerd en weet nu wat ik anders kan doen. Ik weet alleen niet of ik dan weer een fysieke winkel wil. We leven in een andere tijd, iedereen bestelt steeds meer via internet.'' BABETTE RIJKHOFF donderdag 10 oktober 2019 GO Trainer Fien Huige ziet bij 'stoptrainingen' dat collega's leren van elkaars ervaringen en elkaar ondersteunen. FOTO ARIE KIEVIT Leeftijd37 jaar Opleidingsniveaumbo Functiegroep: Winkelpersoneel Branche: Detailhandel Werkervaring: 20 jaar Volgens de Salariswijzer is het gemiddelde salaris voor zijn functie 1584 euro voor 40 uur. ,,Ik zit er boven, dat wist ik al. Als je in een winkel werkt, krijg je meestal het minimumloon." Hoe zit het met jouw salaris? nationalevacaturebank.nl/salariswijzer Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@dpgmedia.nl Wat verdien je? Blij mee? Vanwaar de overstap? Hoe heb je dat opgelost? Toen je voor je huidige werkgever aan de slag ging, zat je nog in de schulden. Heb je dat aan hem verteld? Zou je nog een keer een eigen bedrijf willen? Vandaag: Mark (37), werkt fulltime in een grill en maaltijdenwinkel. Dit doet hij bijna drie jaar. Hiervoor heeft hij een eigen zaak gehad, maar die ging failliet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19