WERK Je bent niet altijd wat je doet Maintenance lead Kwart werknemers stopt voorgoed ®0 8 18 Je brein op het werk WAT DOET EEN... Talloze Nederlanders zullen deze maand tijdens Stoptober een poging wagen om te stoppen met de sigaret. De meeste kans van slagen? Stop samen met collega's. ,,We spreken elkaar moed in. Dat werkt.'' Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Er is een psychologi sche theorie die zegt dat mensen in de kern beesten zijn. We gedragen ons fatsoenlijk, totdat er iets levensbedreigends op ons pad komt. Op dat moment is het ieder voor zich en maken we elkaar af. De spitstrein naar Amsterdam bijvoorbeeld, daar gaan alle maskers af. uitgestapt, rugzakken die tegen je aan worden gezwaaid, met open mond yoghurt met cruesli weglepelen: een slag veld is het. Met elke kilometer die ik over het spoor afleg, daalt mijn vertrouwen in de mensheid. Zo zat er een keurige vrouw van middelbare leeftijd tegen over me die twee plekken innam met haar laptop en nauwelijks opschoof voor een studente die een stoel zocht. De twintiger 'tetriste' haarzelf in het kleine stukje stoel, maar sprak de vrouw er niet op aan. hoopte dat mijn stilzwijgende dodelijke blik zijn werk zou doen. Er iets van zeggen werkt vaak slecht. En wel hierom: ik ga er vanuit dat deze vrouw van middelbare leeftijd in- en inslecht is. Ik weet niks van haar, maar zie haar gedrag op dit moment en trek daar verregaande conclusies uit. Dit is volgens mij een mevrouw die op de linkerrijbaan blijft plakken en haar poedel mid den op straat laat kakken. Dit klopt natuurlijk niet, dit kan ik niet weten (misschien heeft ze wel een labrador). Maar dit verkeerd beoordelen van anderen komt zoveel voor dat er een naam voor is: de fundamentele attributiefout. We zien gedrag en denken dat we daardoor iemand kennen. Het zou kunnen dat deze me vrouw helemaal niet door heeft dat ze twee plekken inneemt. Haar scherm past net niet onder het raamtafeltje, waardoor ze onhandig over de tweede stoel leunt. 'Zonder erg'-mensen, noemt een Bra bantse vriendin dit. Zo van: 'Och, doar haj ik heulemoal gin errug in.' Oftewel: O jee, dat had ik helemaal niet door. Waarschijnlijk is ook de cruesli-smakker geen beest, maar een 'zonder erg'-mens. Ze doen vervelend, maar zj het niet. Treft u mij pratend in de stiltecoupé aan, weet dan: het is 'zonder erg'. ertellen aan collega's dat het je daadwerkelijk is gelukt om te stoppen met roken, dat is een heel belangrijke motiva tie.'' Trainer Fien Huige gaf vorige week, in opdracht van Sinefuma, de derde 'stoptraining' aan medewer kers van ABN Amro in Amsterdam. Die derde training is de les dat de zes medewerkers gezamenlijk stoppen met roken. ,,Ze kiezen dan een buddy, een andere collega, om elkaar de week door te helpen'', zegt Huige. ,,Iedere dag hebben ze contact, via de app, de telefoon of door bijvoorbeeld samen te lunchen. Ik hoor vaak na afloop dat dat contact ervoor gezorgd heeft dat ze de verleidingen om een hijs te nemen, konden weerstaan.'' Door samen met collega's te stoppen met roken, is de kans dat je slaagt veel hoger, constateert onder zoeker Floor van den Brand van de Universiteit Maastricht. Want door samen te stoppen, vervallen die gezamenlijke rookpauzes. In totaal volgde Van den Brand zeshonderd werknemers bij zestig bedrijven die een poging waagden om te stoppen met roken. Bij een kwart van de deelnemers was dat succesvol. Een jaar later rookten zij nog steeds niet. Dat klinkt niet als een groot succes maar is het wel, zegt ze. ,,Van de mensen die zonder hulp stoppen, slaagt zo'n 5 procent.'' ABN Amro is een van de bedrijven die deze stopcursus aanbiedt. ,,Wij vragen veel van onze medewerkers'', zegt manager Monique Bosbaan, verantwoordelijk voor het vitaliteits- beleid. ,,En dus willen we hen onder steunen om vitaal te blijven. Roken vormt een ernstig risico op ziektes. Het is daarom logisch dat we werk nemers willen helpen om daarmee te stoppen.'' De afgelopen vijf jaar 'Wij vragen veel van onze medewerkers. We willen hen ondersteunen om vitaal te blijven' konden medewerkers zich daarom inschrijven voor de stopcursus van Sinefuma. Ongeveer 9 procent van de werknemers bij ABN rookt, zegt Bos baan. Na de cursussen is gemiddeld 40 procent gestopt. ,,Dat is veel, want roken is niet zomaar een gewoonte, het is een verslaving.'' Ook Bosbaan ziet dat collega's daarbij een belangrijke rol spelen om de stoppoging te laten slagen. ,,De deelnemers ondersteunen elkaar, spreken elkaar moed in.'' Dat gebeurt overigens niet alleen bij het stoppen met roken. De bank biedt ook trai ningen aan om meer te bewegen of om gezonder te eten. ,,Ook daar zien we dat collega's elkaar helpen. Ze wisselen bijvoorbeeld recepten uit.'' Tegelijkertijd profiteert ABN Amro daarvan. ,,Uit onderzoek blijkt dat de waardering voor de werkgever is toe genomen door mee te doen aan trai ningen. Ook het groepsgevoel werd sterker. Dat is mooi meegenomen.'' Zingen Ellen Smit (61) stopte op 30 septem ber drastisch met roken. ,,Mijn passie is zingen in een popkoor en roken en zingen gaan voor mij niet samen.'' Via haar werkgever ABN Amro sloot ze zich een week lang vrijwillig op met andere rokers in het Stoptober- huis, waar zij intensief werden ge coacht. Ook zij ervaarde de steun van collega's. ,,Van sommigen kreeg ik dagelijks een appje met de vraag hoe het ging en met aanmoedigingen'', zegt Smit. Op intranet blogde ze over haar ervaringen en schreef ze hoe las tig het was om te stoppen. ,,Zelfs van collega's die ik niet ken, kreeg ik daar reacties op'', zegt ze. ,,Ze schreven bijvoorbeeld dat ze zelf drie jaar gele den gestopt waren of dat het goed is om afleiding te zoeken. Dat was fijn.'' Onderzoeker Van den Brand merkt dat steeds meer bedrijven openstaan voor het organiseren van een groeps- donderdag 10 oktober 2019 GO Instappen voor iedereen is Ik beet op mijn tong en WOUTER SONDEREN (41): technisch coach maintenance lead, Intersnack in Doetinchem. Lijkt dit je wat? Kijk voor vaca tures op de site van deze krant bij /werkt Hoe leg je in de kroeg uit wat je doet? ,,Ik zorg er simpel gezegd voor dat de machi nes in de fabriek aan de praat blijven." Je werkt bij een bedrijf dat chips en borrel nootjes maakt. Wordt er veel gesnackt? ,,Als je wil, kun je je helemaal uitleven. Maar we eten niet heel de band leeg in de fabriek hoor." In samenwerking met Nationale Vacaturebank Stoppen met roken doe je het best... met collega's MARJOLEIN KOOYMAN y -MONIQUE BOSBAAN Voor de deur van ABN Amro is roken verboden. foto arie kievit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18