Zelf Thailand verkennen? corendon.nl NIEUWS 15 Vluchtelingenwerk Nederland staat deze week stil bij haar veertigjarig bestaan. Vrijwilliger Leen den Boer (85) zag in de afgelopen decennia de stemming over asielzoekers veranderen. Ieder jaar staat de Eritreeër Zerai zeker één keer voor de deur van Leen den Boer uit Vlaardingen. Met taart. Uit dankbaarheid voor de hulp die hij kreeg nadat hij veer tig jaar geleden vanuit Eri trea naar Nederland vluchtte. ,,We zien elkaar niet veel meer, maar die band die we hebben, die blijft." De wereld zag er anders uit toen, eind jaren 70. Nederland kende nog geen asielzoekerscentra, COA of VluchtelingenWerk. Maar vluchtelingen waren er plots wel. Den Boer: ,,Ik hoorde toen bij een gereformeerd kerkgroepje, hier in Vlaardingen. Werden we opeens gebeld: dat er per boot een groep Eritreeërs aan was gekomen, of wij konden helpen met onderdak." Dat kon. Sommige Eritreeërs werden opgevangen bij mensen in huis, anderen op een leegstaande etage boven een bedrijf. ,,Dat alle maal regelen was nog best inge wikkeld. Zij wisten geen moer van onze cultuur, en wij niet van die van hen." Zo belde één asielzoeker de godganse dag naar landgenoten elders in Nederland en Europa. Dat leverde een torenhoge tele foonrekening op en blokkeerde de zakelijke lijn van dat bedrijf. Overal in Nederland organiseer den clubjes particulieren hulp aan vluchtelingen. Niet alleen voor Eritreeërs, maar ook Chilenen (ge vlucht voor dictator Pinochet) en Vietnamese bootvluchtelingen (gevlucht voor het communisti sche regime). In 1979 is daarom VluchtelingenWerk Nederland opgericht - ter ere van het jubi leum worden vandaag de Vluchte lingenWerk Awards uitgereikt. De vereniging is nog steeds belangbe- hartiger van vluchtelingen in Ne derland en helpt hen op weg in de maatschappij. Inmiddels werken er 1000 betaalde krachten en zo'n 15.000 vrijwilligers. Taalcoach Onder wie nog steeds Leen den Boer. Hij werkte jarenlang bij een bedrijf in bakkerijgrondstoffen in de gemeente. 85 jaar is hij nu, komt op de fiets naar het inter view en praat stevig Rotterdams. Toch gaan de jaren tellen. Maar dat weerhoudt hem niet, vindt hij, van de plicht iets te doen voor een ander. Dat doet hij niet meer als lokaal bestuurslid, maar als taal- coach voor nieuwe vluchtelingen. Wrang detail: die vluchtelingen Wat zou jij doen, als je in een kloteland leeft en ziet dat het elders veel beter is? zijn vaak nog steeds Eritreeërs. ,,In 1979 vluchtten de mensen daar weg voor de oorlog met Ethiopië. Hun held was Isaias Afewerki, lei der van een Eritrese bevrijdings beweging. Die Afewerki is nu pre sident van het land en de mensen die nu komen, vluchten juist voor zijn bewind..." Wat in al die de cennia wel veranderde was de ma nier waarop Nederland naar vluchtelingen kijkt. ,,Je ziet dat onze maatschappij worstelt met de aantallen vluchtelingen die hierheen komen. Gelukszoekers noemen we ze nu. En ja, dat klopt deels. Maar wat zou jij doen, als je in een kloteland woont en ziet dat het elders veel beter is?" Ontheemd Wat niet wil zeggen dat Leen vindt dat iedereen zomaar in Ne derland mag blijven. ,,Die over lastgevende asielzoekers uit veilige landen? Die moet je apart opvan gen en terugsturen. Zij verpesten het voor anderen."Ook moet de politiek zich voorbereiden op een nog wel veel grotere vluchtelin genstroom, waarschuwt Den Boer. „Klimaatvluchtelingen. De ver vuiling van de aarde gaat de zwak keren op de wereld steeds harder treffen. Dat gaat voor ontheemden zorgen. Je kunt nog niet voorspel len wie er precies getroffen wor den en welke kant ze op zullen vluchten. Misschien zijn wij het straks zelf wel. Wat ik wel weet: de homo sapiens krijgt het zwaar." Tophotel aan het strand Beoordeeld met een 8.5 2a-la-carterestaurants Ruime, moderne kamers Startpakket Bangkok 3* HRKfï&f "1" november J 18 december 1 VOORDELIGSTE MANIER 9 DAGEN Hua Hin - The Regent Beach Resort Logies Ontbijt Vertrek okt. nov. december v.a. €649 023 75106 06 donderdag 10 oktober 2019 Leen krijgt elk jaar taart van Zerai uit Eritrea Leen den Boer helpt vluchtelingen sinds 1979. foto arie kievit Cyril Rosman Vlaardingen -Vrijwilliger Leen den Boer RETOURVLUCHT (KLM) 3 OVERNACHTINGEN Bepaal zelf je reisduur 3 nachten Bangkok, daar- JfE na op eigen gelegenheid ft Fi Stippel zelf je reisroute door Thailand uit corendon Prijzen zijn per persoon en gebaseerd op een 2-persoonsbezetting bij 9 dagen. Reissom exclusief Calamiteitenfonds van €2,50 en administratiekosten €25 per boeking. De extra korting tot €50 geldt per boeking, is nog niet in bovenstaande prijzen verwerkt en alleen geldig op corendon.nl of via ons Contact Center. *550 korting uitgesloten. Bekijk alle voorwaarden op corendon.nl/acties. Druk- en zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15