II EUWS 11 VAART U MET ONS MEE? Sommige kinderen hebben al lessen robotica gehad Grand Voyage van Singapore naar Italië Cruise Canarische Eilanden en Madeira ©088-7070600 Bij het horen van het woord 'allitera tie' beginnen tieners tijdens een Nederlandse les al te gapen. Het vak heeft sowieso een imagoprobleem met het stampen van grammatica en invuloefeningen. Leraren en school leiders willen van die gaapfactor af. ,,Ik geef mijn leerlingen nu de op dracht om door de stad te fietsen en op zoek te gaan naar allitererende teksten. Dan komen ze terug met Dunkin' Donuts of Today Tomorrow Toyota. Zo ontdekken ze zelf wat alli teratie is", vertelt docent Annemarie Regeling. ,,Dat vinden ze een stuk leuker dan wanneer ze vijftig minu ten naar mijn uitleg zitten te luiste ren." De afgelopen jaren is de discus- sie over de lessen van de toekomst in alle hevigheid losgebarsten. Alles wat de kinderen nu op de basis- en mid delbare school leren, is al meer dan dertien jaar geleden bedacht. Scholen vinden het de hoogste tijd voor ver nieuwing. Toenmalig staatssecretaris van Onderwijs Sander Dekker gaf de opdracht om een nieuw curriculum voor basis- en middelbare scholen te maken. Wat moeten kinderen in de toekomst per se weten en kunnen? Een eerste poging, in 2015, om die vraag te beantwoorden, eindigde in een mislukking. Leraren werden er nauwelijks bij betrokken en protesteerden tegen het eindresultaat. Daarom verzamel den zij zich voor een tweede poging zélf om de tekentafels. Vandaag pre senteren zij hun plannen, het zoge noemde Curriculum.nu, aan minis ter Arie Slob (Basis- en Voortgezet Onderwijs). Een groot deel van de voorgestelde veranderingen zijn vrij abstract, maar sommige veranderingen zijn wél concreet. Voor rekenen en wis kunde geldt bijvoorbeeld dat leerlin- gen op de basisscholen ook een stukje statistiek moeten krijgen. Ook de technische vakken krijgen een belangrijker plek op basisscholen. Nu zijn de verschillen tussen wat leer lingen leren zo groot dat docenten voor bepaalde brugklassers veel te saaie lessen moeten aanbieden. Het is een belangrijke missie van Curriculum.nu: de aansluiting van basisschoollessen op die van de mid delbare school verbeteren. Bij de technische vakken is daar nog een wereld te winnen. ,,Sommige kinde ren hebben al robotica op de basis school gehad. Die moeten weer op nul beginnen, omdat hun klasgeno ten nog niets weten. Dat is lastig'', verklaart natuurkundedocent Lilli- anne Bouma. ,,Ik kan een 10-jarige al quantummechanica uitleggen." Er zijn ook nieuwe plannen voor lessen burgerschap en digitale gelet terdheid, thema's die een enorme vlucht hebben genomen, maar slechts mondjesmaat in de scholen zijn te vinden. ,,Voorheen bestond burgerschap uit wat losse activitei ten: een bezoek aan de Tweede Ka mer, een maatschappelijke stage. Wij willen het structureel maken, inbed den in de vakken'', legt docent Dani- que van Wijk uit. Zak geld Het nieuwe lesprogramma is nog niet in steen gebeiteld. De Tweede Kamer en minister Slob moeten het nog over de plannen voor de toe komst van het onderwijs eens wor den én bereid zijn daarvoor een zak geld ter beschikking te stellen. En vervolgens moet Curriculum.nu de scholen achter zich krijgen. Normaal 2879 nu v.a Vo(Lj ov^S ook op O donderdag 10 oktober 2019 Statistiek en techniek straks al in groep 8 Basisschoolleerlingen moeten al statistiek krijgen én meer techni sche opdrachten maken. Dat staat in de plannen voor een nieuw le spakket voor scholieren. 'Ik kan een 10-jarige al quantummecha- nica uitleggen.' Ellen van Gaalen Hanneke Keultjes Den Haag Rekenen blijft nut tig, maar de basis school moet vernieu Wen. FOTO JEAN-PIERRE JANS -Lillianne Bouma, natuurkundedocent stip) Verrassend voordelige cruises 24 dagen 4* Costa Fortuna 8 dagen 14* AIDAstella zie stipreizen.nl/cralsb zie stipreizen.nl/crcsqb Semi All Inclusive cruise Vliegreis alle transfers inclusief Tafeldranken fooien ter waarde van minimaal 185,- per persoon O.a. Lanzarote, Tenerife, La Palma Madeira Vertrek november 2019 t/m april 2020 Nog nooit zo voordelig! Vliegreis, transfers hotelnacht in Singapore Cruise o.b.v. volpension fooien t.w.v. 252 p.p. O.a. Maleisië, Sri Lanka, India Oman Alléén vertrek op 17 maart 2020! stipreizen.nl Q Zeecruises Riviercruises Rondreizen Zonvakanties Formule 1 reizen Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer/hut excl. Calamiteitenfonds van €2,50 reservedngskosten €35 per boeking. Kortingen zijn reeds in bovenstaande prijzen verwerkt. Onze prijzen zijn onderhevig aan vraag aanbod, beschikbare voorraden zijn een momentopname, dus deze kunnen dagelijks variëren. Op onze website vindt u de juiste prijzen en kortingen. Op deze reizen zijn de ANVR reizigersvoorwaarden van toepassing. Bekijk alle voorwaarden opstipreizen.nl/actievoorwaarden. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. 4E)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11