'Het is niet eerlijk om het CDA de schuld te geven' 9 woensdag 9 oktober 2019 Minister Ca- maat en natuur werken'', zegt een woord- rola Schouten voerder van Greenpeace. zit in een spa- Schouten wordt bovendien verweten te gaat tussen lang niets te hebben gedaan: al in novem- boeren en na- ber vorig jaar kraakte het Europese Hof tuurbeweging. van Justitie het stikstofbeleid van Neder- illustratie mark land. Toch had het ministerie dit voorjaar reijntjens géén scenario klaarliggen dat er rekening mee hield dat duizenden bouwprojecten in Nederland stil zouden komen te liggen. Volgens Haagse ingewijden ligt Schou ten letterlijk wakker van het stikstofdos sier. Ook trekt ze zich het commentaar op haar functioneren, dat de komende dagen opnieuw zal aanzwellen, persoonlijk aan. ,,Ze wil de kool en de geit sparen'', zegt LTO-voorman Calon. ,,Maar dat tón in deze crisis niet.'' Afgelopen vrijdag maakte het kabinet bekend dat boerenbe drijven in de buurt van natuur gebieden - op vrijwillige basis - worden uitgekocht. Ook kunnen agrariërs straks subsidies krijgen voor stalsystemen waarmee de uitstoot van stikstof omlaag gaat. Maar welke bedrijven dit precies raakt, is nog onduidelijk. ,,Ik ben de afgelopen dagen platgebeld'', zegt Jaco Geurts (49), die zelf jarenlang varkens houder was. ,,Onder agrariërs le ven ontzettend veel vragen over wat dit nieuwe beleid voor hen betekent. Ik wil dat er een crisis- lijn komt. Een informatiepunt waar bezorgde ondernemers terechtkunnen, óók aannemers en anderen die worden geraakt door de stikstofcrisis." ,,Het klopt dat ik heb meegepraat. Maar niet op detailniveau. En op die details loopt het nu vast. Ik hoor zelfs dat banken geen kre diet verstrekken, omdat ook zij niet weten wat er gaat gebeuren. Dat kan zo niet langer.'' ,,Ik vind het goed dat het kabinet boeren nu de keuze geeft om vrijwillig te stoppen. En dat de overheid dan financieel bij springt. Dat is mijn stempel op het kabinetsbeleid dat er nu ligt: dat geen enkele boer wordt gedwongen te stoppen.'' ,,Op basis van de gegevens die nu op mij afko- men, moet ik concluderen dat er zeker iets moet gebeuren. De rechter heeft een einduitspraak gedaan en daar hebben wij ge woon invulling aan te geven. Zo simpel is het. Maar ik heb wel twijfels. Ik vraag mij af of het RIVM-model, dat nu wordt ge bruikt om uit te rekenen waar stikstof vandaan komt, wel juist is. Als partijen aan het RIVM vra gen om te laten zien hoe dat mo del is opgebouwd en nul op het rekest krijgen, vind ik dat vreemd. Het RIVM móét hier over transparant zijn.'' ,,Nou, het blijkt dat vliegverkeer vanaf een bepaalde hoogte niet meetelt in het model. Dat ver baast mij natuurlijk.'' Onder agrariërs leven ontzettend veel vragen over wat dit nieuwe beleid voor hen betekent Remkes verwijt ook uw partij een rommeltje te hebben ge maakt van het landbouwbeleid. Het CDA heeft de laatste jaren te weinig rekening gehouden met milieu- en natuurregels, waardoor de boerensector nu in grote problemen is geko men. Trekt u zich dat aan? ,,Wij hebben altijd gemeend bin nen de wet- en regelgeving te werken. De Raad van State oor deelde in 2015 met negatief over het Programma Aanpak Stikstof. Diezelfde Raad van State heeft dat stikstofbeleid nu van tafel ge veegd. Daar denk ik wel wat van. En het klopt dat de afschaffing van het melkquotum in 2015 tot veel problemen leidde in de melkveehouderij. Maar het CDA zat toen helemaal niet in het kabinet. Het is dus niet eerlijk om het CDA overal de schuld van te ge ven.'' GO De nieuwe stikstofmaatregelen van het kabinet leiden tot onrust onder boeren. CDA- Kamerlid Jaco Geurts wil daarom dat minister Schouten een crisislijn opent voor be zorgde ondernemers. Peter Winterman Den Haag U zit zelf in deze coalitie en heeft meegepraat over de ka binetsbrief van vrijdag. Die on duidelijkheid is dan toch ook uw schuld? U noemde het D66-voorstel om de veestapel te halveren 'on zinnig'. Wat moet er volgens u gebeuren om de duizenden stilgelegde projecten in Neder land vlot te trekken? Het is de vraag of het dan wel lukt om de stik- stofuitstoot te verlagen. Neemt u het stikstof pro bleem wel seri eus? Volgens het RIVM is de lucht vaart verantwoordelijk voor 0,1 procent van de stikstof neerslag in de natuur. U gelooft dat niet? A CDA-Kamer- lid Jaco Geurts. FOTO ANP r';r -lp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9