SGP: 'Voorkom echtscheidingen' Nieuwe bestemming voor Molenpad in zicht 7 LAATSTE BOEK JO KOEMAN Nee, verhalen schrijven doet Jo Koeman niet meer. Jo Koeman uut Den Inkel is daarmee zijn laatste boek. Een boekje met waargebeurde verhalen en enkele gedichten. woensdag 9 oktober 2019 Je maakt ook niet zoveel meer mee hè, als je 85 bent", zegt Kruininger Koeman. ,,De avonturen worden minder." Om gelijk zijn eigen woorden te ont krachten met het verhaal dat hij zich vlak voor het bezoek in de tuin verstapte en in het vijvertje kukelde. ,,Ik was wat onkruid aan het trekken en voor ik het wist had ik een nat pak." Met droge kleren aan vertelt Koeman in zijn huis aan de Pol derdijk over zijn verhalenbundel. Een boek gevuld met losse verha len die over van alles en nog wat gaan. Over de schoen met een on derbeen die na de bevrijding werd gevonden en later zelfs de NRC en gemeenteraad nog haalde. Of over zijn 'bijbaantje' als reumatoloog, toen hij als imker mensen met reumatische klachten hielp door zijn bijen te laten steken. Ook weet Koeman nog hoe hij heeft leren zwemmen. ,,Dat was een spoedcursus. We waren als jonge jongens iets te lang op 't Ver dronken land van Valkenisse blij ven spelen. Het water sneed ons al de pas af en dus was het kiezen voor mij: zwemmen of verdrinken. Het vervelende was dat ik toen nog helemaal niet kon zwemmen, maar toen ik eenmaal terug bij de kaai van Waarde was, kon ik het wel. Ik heb toen in een mum van tijd zwemmen geleerd." Waarde, de naam valt al even. Het is het geboortedorp van Jo Koeman. Ook daarover schreef hij al eens een boekje: Waarde tijdens de Tweede Wereldoorlog. ,,Weet je dat Waarde het hoogste percen tage NSB'ers had van Nederland? En mijn vader zat daar in de on dergrondse. Dan kun je wel na gaan wat voor een lastige situatie dat is geweest in de oorlog." Van Waarde verhuisde Koeman in 1984 naar Kruiningen, naar het Tijdens de Golfoorlog kwamen hier militairen om de boel te bewaken huis in Den Inkel, waar hij nu nog woont met zijn vrouw. ,,Hier ach ter was het bevoorradingsdepot van de NAVO. Daar heb ik na mijn baan als vrachtwagenchauffeur gewerkt. Vanuit het depot liepen leidingen naar binnen- en buiten land." Dat depot heeft uiteraard ook voor verhalen gezorgd. ,,Ik hoorde een keer 's nachts een boot stam pen. Ik ben toen gaan kijken en zag een Belgische sleepboot die vast zat op één van onze leidingen. La ter bleek dat die boot de leiding had beschadigd en dat er daardoor 5000 kuub benzine, want dat zat er toen in de tanks, zo de Wester- schelde in was gestroomd." Het depot werd altijd goed be veiligd, maar tijdens de Golfoor- log, begin jaren 90 van de vorige eeuw, werd daar een schepje bo venop gedaan. ,,Toen kwamen hier militairen om de boel te bewaken. En tijdens die oorlog pompten we kerosine naar Schiphol." En zo kan Koeman nog wel een tijdje doorgaan met verhalen ver tellen. Want de watersnoodramp is nog niet eens besproken. Terwijl die in het boek toch ruim aan bod komt. Net als veel andere onder werpen. Afijn, wie het allemaal wil weten, moet het boek maar lezen. Jo Koeman uut Den Inkel, ISBN9789402169997. Joeri Wisse Kruiningen Mogen de oplopende kosten voor de (jeugd)zorg ten koste gaan van andere uitgaven van de gemeente Reimerswaal? De PvdA en de Christenunie vinden van wel, ze ker wanneer blijken dat de ge plande bezuinigingen niet gehaald worden. Dat werd gisteravond duidelijk tijdens het debat over het huis houdboekje van de gemeente voor de komende jaren. Dat toont in 2023 een bezuiniging van 750.000 euro op de zorg. ,,Liever een ma chine voor de buitendienst een jaar later vervangen, dan één Rei- merswaals kind overboord tussen wal en schip", zei Hans van Stel (PvdA). ,,We moeten oog houden voor mishandeling, misbruik en verwaarlozing van weerloze kin deren." Hij kreeg bijval van Huib Bouw man (CU). Die vindt dat er niet ge tornd mag worden aan de kwali- Het huishoudboekje van de gemeente toont in 2023 een bezuiniging van 750.000 euro op zorg teit van de zorg en zoekt - indien nodig - graag naar andere bezuini gingsposten. Hij vond de 'ombui gingen' van het college te vaag. Wethouder Kees Verburg was het daar niet mee eens en overtuigde daarmee in elk geval de SGP. Frac tievoorzitter Maarten Both liet zich, uitgedaagd door Van Stel, niet verleiden tot uitspraken over wat de gemeente moet doen als de bezuinigingen niet gehaald wor den. ,,Volgens de wethouder zijn de ombuigingen reëel, dus dat is niet aan de orde." Both kwam wel met een sugges tie om te voorkomen dat kinderen een beroep moeten doen op jeugd zorg. Volgens hem is het tijd dat de gemeente gezinnen - in de ogen van de SGP de hoeksteen van de samenleving - hulp biedt echt scheidingen te voorkomen. Hij re ageerde daarmee op de SMWO die, tot spijt van de SGP, juist cur sussen aanbiedt om echtelieden te helpen bij een scheiding. Drie bedrijven kunnen zich in de toekomst vestigen in de bedrijfs woningen met loods die N&S In vestment op het terrein wil neer zetten. De 's-Gravenpolderse investeer der heeft de braakliggende kavel gekocht en legde bij de gemeente Noord-Beveland het verzoek neer er drie woon-werkkavels van te maken. Burgemeester en wethou ders staan positief tegenover het plan. Ze denken dat bebouwing de aanblik van het gebied ten goede komt. Wel moeten ze bij de ge meente het bestemmingsplan aan passen, want op dit moment is het niet toegestaan aan het Molenpad bedrijfswoningen te bouwen. De brand in juli 2008 ontstond tijdens reparatiewerkzaamheden aan een lekkende benzinetank. Twee geschakelde loodsen vol bo ten, caravans en landbouwmachi nes gingen op die bewuste woens dagmiddag grotendeels in vlam men op. Eén persoon raakte ge wond. BE Uitgeschreven, maar niet uitverteld Willem Adriaansens Kruiningen -Jo Koeman, schrijver Een grote brand verwoestte op 30 juli 2008 een botenloods aan het Molenpad in Kamperland. Ruim elf jaar later ligt het terrein nog altijd braak. Maar dat gaat veranderen. Ellen Smaardijk-Jobse Kamperland Jo Koeman in de serre van zijn huis, met zijn laatste boek, Jo Koeman uut Den Inkel. foto ernesta verburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 60