Verpleegkundigen weten omstreden wet van tafel te krijgen bij Europees Parlement 5 Ella Vogelaar plots overleden woensdag 9 oktober 2019 Bruins legt toekomstige afspraken over functies en taakverdeling op de werkvloer nu helemaal in han den van zorgwerkgevers en ver pleegkundigen. ,,Ik ben voorne mens de partijen op korte termijn uit te nodigen voor een gezamen lijk gesprek'', aldus de minister. Vooral ervaren verpleegkundi gen klommen afgelopen zomer op de barricades, omdat ze vreesden dat nieuwe afspraken in zorgland funest zouden zijn voor de waarde van hun diploma, hun beroepseer én hun takenpakket. In het gehate wetsvoorstel werd een zogeheten regieverpleegkundige ingevoerd in het zorgregister (BIG), die aan vullende taken zou krijgen. BIG staat voor: beroepen in de indivi duele gezondheidszorg. De woede onder het personeel kostte de top van de beroepsver eniging, V&VN, de kop. Ook om dat die dit voorjaar akkoord ging met een overgangsregeling, waar door verpleegkundigen met een mbo-opleiding of verouderd in tern diploma extra toetsing en scholing moesten doorstaan. Ove rigens stemden zorgwerkgevers en vakbonden hier ook mee in. Verkenner Vervolgens stelde de minister een 'verkenner' aan, D66-coryfee Alexander Rinnooy Kan, om te peilen hoe het verder moest. Rin- nooy Kan constateert nu in een brief aan de minister dat 'het draagvlak voor het wetsvoorstel zo goed als verdwenen is'. Partijen plaatsten volgens hem niet alleen vraagtekens bij de over gangsregeling en de nieuwe func tie van regieverpleegkundige, 'maar ook bij de algehele noodzaak om langs een wettelijke route meer variatie in het verpleegkun dige beroep mogelijk te maken'. W De onrust onder verpleegkundigen weerspiegelt de lang bestaande onvrede Daarnaast ziet de voormalig SER-voorzitter nog iets belang rijks: de onrust bij verpleegkundi gen ligt dieper dan de ophef over het wetsvoorstel alleen. Rinnooy Kan: ,,Het weerspiegelt ook een al langer bestaande onvrede onder de beroepsgroep. Een onvrede die verband hield met een gevoel van onderwaardering en met een ervaren gebrek aan begrip.'' Het gevoel dat de buitenwereld geen idee heeft van de problemen waarmee verpleegkundigen elke dag worden geconfronteerd, wordt volgens hem versterkt door de toe genomen zorgzwaarte en werk druk. Ook personeelstekort en het hoge ziekteverzuim helpen niet. Minister Bruins reageert hier vol begrip op. ,,Verpleegkundigen zijn de top dogs van de zorg. We heb ben ze heel hard nodig. Als zij het gevoel hebben onvoldoende te worden gewaardeerd, dan wil ik heel graag dat werkgevers en werknemers dat thema benoe men. Anders doe ik het. Want ik vind het van groot belang dat de stem van de verpleegkundige in de instelling luid en duidelijk klinkt.'' Rinnooy Kan zegt dat verpleeg kundigen het verdienen duidelij ker gehoord te worden, zowel op de werkvloer als binnen de leiding van hun organisaties. Door advies raden van verpleegkundigen meer ruimte te geven of via verpleeg kundige vertegenwoordigers in besturen van zorginstellingen. Voor dit voorstel van Rinnooy Kan is al brede politieke steun, van links tot rechts. Toch denkt minis ter Bruins niet meteen aan nieuwe wetgeving. ,,Ik zou graag eerst ho ren van werkgevers en werkne mers in de verpleegkundige zorg welke oplossingen zij voor zich zien.'' Verkenner Rinnooy Kan ziet graag dat nieuwe gesprekken tus sen alle partijen niet meer voor een splitsing zorgen binnen de be roepsgroep. In haar woonplaats Utrecht is oud-minister Ella Vogelaar maandag op 69-jarige leeftijd overleden. Dat meldde de PvdA gisteravond. In een verklaring van haar familie staat dat ze al ge ruime tijd aan depressies leed en zelf een einde aan haar leven heeft gemaakt. PvdA'er Vogelaar groeide op in Sint Philipsland en ging in Zierikzee naar de hbs. Ze was minister voor Wonen, Wij ken en Integratie in het vierde kabinet-Balkenende. Haar naam was lange tijd verbonden aan een veertigtal achterstandswijken die zij onder haar hoede nam. De zo geheten Vogelaarwijken kregen extra geld, maar dat was niet al tijd een succes. De ex-minister kreeg forse kritiek van de Tweede Kamer op haar beleid naar de wo ningcorporaties, die te veel vrij heid zouden krijgen. De uitvaart van Vogelaar zal in besloten kring plaatsvinden. Maatregelen onder de maat 50.000 stekjes van hennep Bij een actie tegen hennepteelt in de regio Heerlen heeft de politie 50.000 hen nepstekjes in beslag genomen en vijf men sen aangehouden. De inval was in zes huizen en bedrijfspanden. Flesjes terug, anders betalen Dief pikt horloge van 7,7 ton C>'- GO Het omstreden wetsvoorstel waarvoor verpleegkundigen af gelopen zomer de barricades opgingen, de zogeheten BIG II, is definitief van de baan. Dat maakt minister Bruno Bruins (Medische zorg) vandaag be kend. Het plan kon nauwelijks meer op steun rekenen binnen de beroepsgroep. Edwin van der Aa Den Haag Verpleegkundigen zijn volgens zorgminister Bruno Bruins 'de top dogs van de zorg. ,,We hebben ze heel hard nodig.'' foto anp OUD-MINISTER Ella Vogelaar. foto anp VUURWERK De maatregelen die het kabinet in de zomer heeft afgekon digd tegen het afste ken van het zwaarste vuurwerk, zijn onvol doende om agenten en hulpdiensten in de nieuwjaarsnacht te beschermen. Dat zegt korpschef Erik Aker boom namens de cen trale ondernemings raad en de politiebon den tegen de Kamer. De politie wil een to taalverbod op knal vuurwerk en pijlen. HEERLEN STATIEGELD Het beoogde statie geld op een klein plastic flesje moet minstens 15 cent wor den. Ook moeten fa brikanten dan op ie dere plastic fles het woord 'statiegeldfles' zetten. Dit wordt inge voerd, tenzij het de in dustrie lukt het aantal flesjes in zwerfafval te reduceren met 70 tot 90 procent. Komend voorjaar beslist staatssecretaris Van Veldhoven (Milieu) of het plan doorgaat. PARIJS Een Japanner die gis teren buiten het hotel in Parijs waar hij ver bleef even een siga retje rookte, is be roofd van zijn horloge van 770.000 euro. Het slachtoffer werd bij Hotel Napoleon bena derd door iemand die om een sigaret vroeg. De dief griste vervol gens het horloge van de pols en rende weg. De dader is nog niet gepakt, maar verloor wel zijn telefoon. Die wordt nu onderzocht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5