'Renesse is mooi, maar betere handhaving is echt nodig' IN DE REGIO Bijvriendelijke projecten 6 MIJN DORP, MIJN STAD MODESHOW 'T WIENKELTJE woensdag 9 oktober 2019 Esme Soesman Zierikzee Sinds de Imkersvereniging Schou wen-Duiveland eind augustus vo rig jaar haar missie voor burge meester en wethouders uit de doe ken deed, zijn er al dik twintig pro jecten in gang gezet. Variërend van het inzaaien van het braakliggende MFC-terrein in Zierikzee met bij- vriendelijk bloemenmengsel tot het op poten zetten van een eigen Het gaat nu echt los. Ik zie zoveel enthousiasme imkersopleiding op de Ouwerk- erkse zorgboerderij De Stelle. ,,Het is te gek voor woorden als je ziet hoeveel samenwerkingen er nu tot stand komen", zegt voorzitter Helle van der Roest van de Imkersvereni ging Schouwen-Duiveland. Met onder meer boeren, woningcorpo ratie Zeeuwland, Zuidhoek, Pieter Zeeman én met ondernemers. Zo zijn gesprekken voor het bij- vriendelijk maken van de Schou- wen-Duivelandse Landal Green- Parks gaande. ,,Het heeft anderhalf jaar gekost, maar het gaat nu echt los. Ik zie zoveel enthousiasme bij alle partijen." Enthousiasme dat zich niet door gemeentegrenzen laat indammen. Een presentatie voor de landelijke Landalorganisa- tie is al geprikt. En Zeeuwland, dat braakliggende terreinen inzaait en in de nabije toekomst met huurders aan de slag wil om wijken bijvrien- delijker te maken, heeft het onder werp ook bij Zeeuwse collegacor poraties aangezwengeld. Biodiversiteit, waarin bijen en andere bestuivende insecten een rol spelen, heeft ook de aandacht van de gemeente. Niet alleen tekent de gemeente morgen de Zeeuwse bijenstrategie; er wordt vanuit het gemeentehuis meegedacht en mee gewerkt aan het bijvriendelijker maken van het eiland. Dat gebeurt aan de hand van tien speerpunten. Dat beleid is afgelopen jaar al inge zet door steun te geven aan het in zaaien van twintig kilometer aan bloemenakkerranden op agrarische percelen verspreid over heel het ei land. Ook in de kernen liggen mo gelijkheden. Het idee is om drie jaar lang 20.000 euro beschikbaar te stellen voor het opstarten van kleinschalige burger- en dorps raadinitiatieven die bijdragen aan het biodiversiteitsbeleid. Onder het motto 'jong geleerd is oud gedaan' zijn bovendien de scholen erbij betrokken. Het NME zorgt voor gastlessen op basisscho len en Pieter Zeeman heeft techna- siumleerlingen het afgelopen jaar bijvriendelijke tuinen laten ont werpen voor huurders van Zeeuw- land in Scharendijke. Het was al duidelijk dat de aanpas sing van de Roelandsweg en de Stoofweg in Renesse voorlopig niet doorgaat. Deze leek eerst on losmakelijk verbonden met de herstructurering van de Hoge- zoom van de Kerkring tot aan de ingang van de Jan van Renesse- weg. Maar daar wordt eind oktober toch mee gestart. Projectleider Ri- cardo de Winter van de gemeente Schouwen-Duiveland vertelde dat gisteravond tijdens een goedbe zochte dorpsraadvergadering. De Oude Moolweg in Renesse gaat aanstaande maandag al op de schop. De riolering wordt vervan gen en de bestrating wordt netjes gemaakt. Dat is sneller dan in eer ste instantie gepland. De dorpsraad drong er bij de po litiek nog eens op aan het laatste stuk van het Masterplan naar vo ren te halen. Voorzitter Prins: ,,We hebben toch niet voor niks zo'n plan? Het zou veel betekenen voor de ontwikkeling van Renesse." Illegaal parkeren Ondanks dat de dorpsraad positief is over de laatste ontwikkelingen van het Masterplan, vindt ze wel dat de handhaving in het hele dorp beter moet. Er wordt gefietst op het voetpad, er is overlast van jongeren na het uitgaan en er wordt overal in het dorp illegaal geparkeerd. De dorpsraad ervaart dat er op dat soort punten niet goed gehand haafd wordt. Al langere tijd zijn ze daarvoor in overleg met de ge meente. Daaruit volgde dat de or ganisatie beter moet en de capaci teit omhoog. Tijdens de vergadering advi seerde de dorpsraad de politiek met klem om meer aandacht te ge ven aan handhaving. Dorpsraads lid Hans Geurtsen: ,,Er bestaat veel frustratie. Zo hebben we al drie jaar tevergeefs geprobeerd de poli tie erbij te betrekken. Hopelijk gaat de gemeenteraad echt eens aan de slag met de opdracht die ze zich zelf gegeven heeft." Optredens Vamba Sherif GOES Bijeenkomst voor nabestaanden Handen uit de mouwen voor de bij Niet domweg een krabbel zet ten, maar écht de handen uit de mouwen steken. Dat doen de verschillende partijen die zich inzetten voor een bijvriendelijk Schouwen-Duiveland. Morgen ondertekent een lange lijst orga nisaties de Zeeuwse bijenstrate gie. Op Schouwen-Duiveland is, dankzij samenwerking, al heel veel gaande. - Helle van der Roest, Imkersverenigng De uitvoering van het Master- plan Renesse maakt het dorp steeds mooier. Maar er moet echt beter gehandhaafd wor den, vindt de dorpsraad. Mariska den Hartog Renesse ZIERIKZEE Sick Sabbath, As we Speak en Harbour of Souls treden zaterdag 12 op in Zierikzee. Het optreden begint om 21.00 uur en vindt plaats in Brogum. Kaarten in de voorverkoop kosten 10 euro per stuk en zijn verkrijgbaar via bro- gum.nl. Op de dag zelf zijn kaarten voor 12,50 euro aan de deur ver krijgbaar. MIDDELBURG Vamba Sherif, een Liberiaanse auteur, geeft morgen een gratis lezing in De Drvkkery. De lezing vindt plaats in het kader van de Black Achievement Month (BAM) in Zeeland. In deze maand staan per sonen met Afrikaanse roots die een bijzondere bijdrage leveren aan de Nederlandse samenle ving centraal. De lezing begint om 19.30 uur. Aanmelden kan via drukkerijmiddel- burg.nl. De ondersteunings groep van Indigo 'Hoe Auteur Vamba Sherif. foto wolter kobus verder...?' houdt morgen een bijeenkomst in Goes. De bijeenkomst is be stemd voor nabestaan den die in hun omgeving te maken hebben gehad met zelfdoding. Belangstellenden kun nen contact opnemen met Els van Diemen via 06-20053633 of vandiemen@ indigozeeland.nl. BRUINISSE Dorpshuis, 8.45, 10.30 en 19.30 uur: Yoga, 18.00-19.00 uur; Karateles voor kinderen, 19.30 uur: Badminton; Ichtus aan het Kerk plein, 9.45-11.30 uur: Koffie inloop BURGHSLUIS Passagiersschip de Onrust, 14.00 uur: Familierondvaart, 17.00 uur: Natuur- rondvaart DREISCHOR Streek- en Landbouwmu seum Goemanszorg, 11.00-17.00 uur: Mu seum geopend ELLEMEET Dorps huis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub Touché NOORDGOUWE Dorpshuis, 18.30: Re petitie Muziekvereni ging Con Amore, 20.00 uur Badmin- tonavond RENESSE Dorpshuis, 09.00-10.00 uur: Yoga Steffine, 19.30 20.45 uur: Yoga Jac queline Binnendijk SCHARENDIJKE Finca Vrij, 9.00 uur: Ochtendyoga en ademwerk SIRJANSLAND Dorpshuis, 10.15 uur: Yoga ZIERIKZEE Bibliotheek, 14.00 15.15 uur: Taalcafé; Eilandzorg de Wie ken, 13.30 uur: Hand- werkcafé; Gebouw de Driehoek, 8.45 en 10.00 uur: Fytaal Pilates; Gravensteen, 14.30 uur: Rondleiding door de oudste gevange nis van Zeeland; Stadhuismuseum, 11.00-17.00 uur: Expeditie Zeeuwse IJstijd ZONNEMAIRE Dorpshuis, 14.00 16.30 uur: Inloop Breek de Week. BURGH-HAAMSTEDE Het was volle bak, gis termiddag in dorpshuis De Schutse in Burgh- Haamstede. De modeshow van 't Wienkeltje, de kledingzaak van Gerdien Spee, trok heel veel bekijks. Meer dan ooit, volgens Spee, die al 25 jaar lang modeshows organiseert. Eerst voor een baas, later voor zichzelf. Twee keer per jaar laat ze de nieuwste trends op modegebied zien. Dat trekt bezoekers van heel Schouwen-Duive- land naar De Schutse. De mannequins, familie en vrienden van Spee, nemen alle tijd voor de show. FOTO MARIEKE MANDEMAKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 57