Zorg in elf noodlijdende ziekenhuizen in gevaar Klokkenluider maanden afgeluisterd door justitie II Frans Timmermans krijgt applaus tijdens 'sollicitatiegesprek' 4 Frans Timmermans moet de klimaatpaus worden van de Europese Unie. Gisteravond moest hij, als laatste, het Parlement ervan overtuigen dat hij de juiste man op de juiste plaats is. De klokkenluider, de inmiddels gepensioneerde Marianne van Ooyen, leidde de zogenoemde WODC-affaire in. Daaruit bleek dat uitkomsten van onderzoek door het Wetenschappelijk On- derzoeks- en Documentatiecen trum (WODC) van het ministe rie soms werden aangepast, zo dat het de minister beter uit kwam bij het voeren van beleid. Omdat die affaire uitlekte, startte de Rijksrecherche een onderzoek. Dat was al opvallend, »Van Ooyen kaartte aan dat er gerommeld werd met feiten omdat minister Ferd Grapper- haus in de Tweede Kamer juist uitgebreide complimenten had gemaakt aan Van Ooyen. Hij zei onder meer tijdens een debat waar Van Ooyen bij was, dat zij zelfs 'groot respect' verdiende. ,,En complimenten is misschien nog wat stijfjes uitgedrukt. Het verdient groot respect dat je als individu op enig moment in een organisatie aan de kaak stelt dat je de stellige overtuiging hebt dat iets niet goed loopt.'' Volgens Van Ooyen werd ze toen al afgeluisterd om te achter halen of en aan wie zij informa tie had gelekt. Toen ze het hoorde 'viel ze van haar stoel' zegt ze tegen NRC Handelsblad. ,,Moet je nagaan. Op het mo ment dat de minister mij rehabi liteerde, werd ik afgeluisterd.'' De VVD wil opheldering over de kwestie. Mark van Assen Brussel Hij heeft lang moeten wachten. Meer dan twintig kandidaat-com missarissen zijn hem in de afgelo pen dagen voorgegaan, de een suc cesvoller dan de ander. De druk in deze hoorzitting voor de Milieu commissie (ENVI) van het Euro pees Parlement doet hem niks, zo lijkt het. Timmermans straalt ver trouwen uit, zijn stropdas is af, zijn baard voller dan ooit. Een glimlach hier, een vrolijke armzwaai daar: de 'Frans Timmermans-show' kan be ginnen, zoals een liberaal Parle mentslid later opmerkt. Ambities Op z'n Timmermans' houdt hij zijn inleiding; vol gedragen taal (,,We moeten de samenleving behouden en verbeteren voor onze kinderen en kleinkinderen"), dramatische beelden (,,Schone lucht in onze ste den en schoon water in onze ocea nen, dat is wat we nodig hebben") en scherpe ambities (,,Europa moet 's werelds eerste klimaatneutrale continent worden"). Hij vertelt over de Green Deal, de Klimaatwet die hij over honderd dagen wil indienen, de massale herbebossing van Europa, en zijn streven om zo snel mogelijk met voorstellen te komen die de CO2- uitstoot met 'minstens 50 procent, maar nog beter met 55 procent' te rugdringen. Waar de allereerste vragensteller in deze hoorzitting (25 vragen in to taal, 1 minuut per vraag, 3 minuten per antwoord, en de voorzitter houdt de tijd bij!) Timmermans nog allervriendelijkst oproept om 'onze Greta Thunberg' te worden, gaat het daarna goed los. De vragen van zijn eigen sociaaldemocrati sche S&D variëren van voorzichtig tot lief, net als die van de christen democraten en liberalen. De rest van het Parlement pakt hem harder aan, ook al trekt hij het hele register van zijn talenkennis weer open. De Italiaanse Silvia Sardone van het rechts-populistische Lega schampert dat hij zich verstopt ach ter de rokken van een 16-jarige (Thunberg weer), en suggereert dat de troep in onze oceanen vooral uit Azië komt. Timmermans scham pert terug: ,,U weet toch dat die troep gewoon uit Europa komt?" Bas Eickhout van de Groenen pro beert hem hardere beloftes te ont lokken over percentages en data, maar Timmermans geeft geen krimp. Veel geld De Tsjech Alexandr Vondra van de Europese Conservatieven en Her vormers vindt dat de groene plan nen enorm veel geld kosten. Of Timmermans wel weet dat het de armen zijn die deze lasten moeten dragen: ,,Is dat wat u wil, als sociaal democraat?" Nee, zegt Timmermans, ,,maar ik weet wel wat er gebeurt als we niks doen. Dan zijn het zéker de armen die gaan lijden onder de gevolgen." Er is ook bezorgdheid in Polen. Het sluiten van vervuilende kolen centrales gaat een ramp worden voor de lokale bevolking, zegt een Poolse politica. Hoe gaat hij ervoor zorgen dat er niemand achterblijft, zoals hij in zijn inleiding beloofde? ,,Er zijn inderdaad veel, veel meer fondsen nodig", antwoordt Tim mermans. ,,Maar u heeft in Polen recht op Europese solidariteit. Heb ben we eerder ook geen wonderen verricht in Polen?" Europa moet in de wereld het eerste klimaatneutrale continent worden Er komen meer pittige vragen: over geld, maar ook over het aanpakken van de scheepvaartvervuiling, Eu ropees beleid dat met elkaar in te genspraak is, en waarom nóg meer onderzoeken? Timmermans blijft uiteindelijk vrij makkelijk over eind. Soms krijgt hij zelfs applaus, bijvoorbeeld als hij de scherpe Ita liaanse Sardone wegzet. In het Ita liaans, natuurlijk. Het wachten is nu op het oordeel van de ENVI- commissie, al verwacht niemand dat hij sneuvelt of op herhaling moet. Dat blijkt uit de jaarlijkse Bench mark Ziekenhuizen, waarvoor BDO Accountants de Nederlandse ziekenhuizen op basis van hun fi nanciële jaarverslagen van 2018 rangschikt. Het LangeLand Zieken huis in Zoetermeer scoort het slechtst (nu een 2, vorig jaar een 3). Het Ommelander Ziekenhuis in Groningen krijgt een schamele 4, terwijl dat vorig jaar nog een 8 kreeg. Volgens de accountants is het vooral zorgwekkend als ziekenhui zen het twee jaar achter elkaar slecht doen. Drie ziekenhuizen sco ren nu een 5 en vorig jaar een 4: het HagaZiekenhuis in Den Haag, het Brabantse Maasziekenhuis Pantein en het Zaans Medisch Centrum. Verder zijn er vijven voor het Lim burgse Zuyderland (vorig jaar een 2), Ziekenhuisgroep Twente (vorig jaar een 3) en het Canisius-Wilhel- mina Ziekenhuis in Nijmegen (twee keer een 5). ,,Een deel van deze ziekenhuizen heeft op korte termijn meer schul den dan geld op de plank om die te betalen'', verklaart onderzoeker Chris van den Haak die het onder zoek uitvoerde. ,,Kleine ziekenhui zen zien hun voorsprong verdam pen en staan er gemiddeld het minst goed voor. Dat is het gevaar lijkst, die zijn het meest kwetsbaar.'' Drie ziekenhuizen krijgen nu een 5, terwijl ze vorig jaar nog een vol doende scoorden. Het Beatrix Zie kenhuis van de Zuid-Hollandse Ri- vas Zorggroep, het Noord-Hol landse Dijklander Ziekenhuis (vo rig jaar een 6) en het Medisch Cen trum Leeuwarden (scoorde eerder een 8). Onlangs maakte de Treant Zorg groep in het noorden bekend dat het vijfhonderd personeelsleden ontslaat en dat de spoedhulp in Stadskanaal sluit. In deze lijst krijgt Treant een 6, juist omdat zij die maatregelen trof. Vorig jaar kon digde BDO aan dat er 'een zorg- infarct' dreigt, dat is volgens de ac countants niet afgewend. Maar zij verwachten niet dat er op korte ter- Kleine ziekenhuizen staan er het minst goed voor, die zijn het meest kwetsbaar mijn ziekenhuizen kopje onder gaan. Na het bankroet van het Am sterdamse MC Slotervaart en de MC IJsselmeerziekenhuizen in ok tober 2018 zijn bestuurders volgens de accountants voorzichtiger ge worden. Het faillissement van het Slotervaart-ziekenhuis bracht ze ker één patiënt in levensgevaar. De helft van de ziekenhuizen scoort een 8 of hoger. Het Amphia Ziekenhuis in Breda prijkt boven aan de lijst met een 10. Dat is op merkelijk, want juist in het Bredase ziekenhuis werd gisteren actie ge voerd voor een betere cao. Van den Haak: ,,Dit is de financiële score, dat wil niets zeggen over de kwaliteit van de zorg of de werkdruk en hap piness van de medewerkers.'' woensdag 9 oktober 2019 De klokkenluider die intern alarm sloeg dat er gerommeld werd met de resultaten van wetenschappelijk onderzoek voor het ministerie van Justi tie, is maandenlang afgeluis terd door justitie. Tobias den Hartog Den Haag ►A Frans Timmermans beantwoordt moeiteloos de 25 vragen die op hem worden afgevuurd. foto's reuters, afp GO 'Wordt u maar onze eigen Greta Thunberg' -Frans Timmermans De zorg in elf Nederlandse zie kenhuizen is in gevaar. De wachtlijsten worden langer en personeelstekorten zijn schrij nend. Ook al doen ziekenhuizen het financieel iets beter dan vorig jaar, het gevreesde zorg- infarct is volgens accountants 'niet afgewend'. Marcia Nieuwenhuis Amsterdam/Breda - Chris van den Haak, onderzoeker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4