J NHG-premie omlaag: voordeel voor starters NIEUWS 3 Kunstbaarmoeder geeft extreem vroeg geboren baby grotere overlevingskans Er is nieuwe hoop voor baby's die te vroeg worden geboren: een kunstbaarmoeder die precies doet wat een echte kan. woensdag 9 oktober 2019 Met een Europese subsidie van 2,9 miljoen euro gaat een consortium onder leiding van Eindho- vense onderzoekers een werkend proto type van een kunst baarmoeder realise ren. Een kunstbaar moeder kan de overle vingskansen van veel te vroeg geboren baby's flink vergroten. In heel de wereld wordt met grote ogen gekeken naar de vorderingen in het baanbre kende onderzoek. Vorig jaar werd tijdens de Dutch Design Week het idee voor het eerst geëtaleerd. Hoogleraren Frans van de Vosse, Loe Feijs en Guid Oei van de Technische Universiteit Eindhoven (TU/e) zijn initiatiefne mers in het Europese consortium dat deze subsidie heeft ontvangen. Natuurlijker Een kunstbaarmoeder vervangt de couveuse en kunstmatige beade ming op een natuurlijker manier. Zij benadert de natuurlijke om standigheden van een echte baar moeder veel meer dan de huidige middelen, zegt Oei, die ook gynae coloog is bij Maxima Medisch Cen trum. ,,Het doel is om met een Principe van de kunstbaarmoeder kunstbaarmoeder extreem vroeg geboren kinderen door de kritische periode van 24 tot 28 weken te hel pen.'' De overlevingskansen van deze baby's zijn klein. Ongeveer de helft overlijdt bij 24 weken zwan gerschap. Baby's die overleven, hebben vaak hun leven lang problemen met chronische aandoeningen zo als hersenschade, verminderde longfunctie en/of netvliesproble men met mogelijk blindheid tot ge volg, zegt Oei. ,,Met elke dag dat de groei van een foetus van 24 weken in een kunstbaarmoeder wordt ver lengd, stijgt de overlevingskans. Als we de foetale groei van deze kinde ren in de kunstbaarmoeder kunnen verlengen tot 28 weken, kan het ri sico op voortijdig overlijden terug gebracht worden tot 15 procent.'' Volgens Frans van de Vosse zul len verschillende technologieën worden ontwikkeld om de kunst baarmoeder tot stand te brengen. ,,De omgeving waarin de te vroeg geboren baby wordt opgevangen, is net als de natuurlijke baarmoeder op vloeistof gebaseerd. Hierin vindt dus geen beademing met zuurstof via de longen plaats. Zuurstof- en voedingsstoffenuitwisseling verlo pen via de navelstreng, met behulp van een kunstmatige placenta. Het systeem dat daarvoor zorgt, moni- tort continu de toestand van de baby. Denk aan hartslag en zuur- stofvoorziening, maar ook aan her- sen- en spieractiviteit. Geavan ceerde computermodellen die de toestand van de baby simuleren, helpen de arts snel te besluiten over de instellingen van de kunstbaar moeder.'' Binnen het proj ect wordt ook een foetale oefenpop ontwikkeld, die nauwkeurig veel te vroeg geboren baby's in een intensive care-instel- ling kan simuleren. Zo kan de kunstbaarmoeder in een realisti sche omgeving worden getest, alvo rens hem echt toe te passen. De eenmalige NHG-premie die huiseigenaren betalen bij de aan schaf van hun woning zakt van 0,9 naar 0,7 procent van de koop som. Het voordeel kan oplopen tot 620 euro voor mensen die een huis van 310.000 euro kopen. Nu zou de NHG voor zo'n woning nog 2790 euro kosten, vanaf 1 januari 2020 zakt de eenmalige premie naar 2170 euro. Wie een woning van 250.000 euro koopt, is volgend jaar 500 euro goedkoper uit. Vorige maand werd al bekend dat de kostengrens voor de aankoop van een huis met NHG omhoog gaat van 290.000 euro naar 310.000 euro. ,,Deze aanpassingen maken de NHG goedkoper en be reikbaarder'', zegt minister Kajsa Ollongren (Wonen). ,,De NHG sluit hiermee aan bij de huidige ontwikkelingen op de woning markt. Vooral starters kunnen hier van profiteren.'' Door de stijgende prijzen op de woningmarkt is het voor starters extreem lastig geworden om aan een betaalbaar huis te komen. De verlaging van de NHG-kosten geeft kopers nu wat lucht, hoopt het ka binet. Wie zijn hypotheeklasten niet meer kan betalen door een echtscheiding, werkloosheid, inko mensdaling, arbeidsongeschikt- De NHG sluit hiermee aan bij de huidige ontwikkelingen op de woningmarkt -Kajsa Ollongren, minister heid of het overlijden van een part ner, kan met de NHG rekenen op een vangnet. Onder voorwaarden neemt NHG de restschuld over. Banken lopen zo minder risico op wanbetaling en geven in ruil daar voor huizenkopers een korting op de hypotheekrente. De Vereniging Eigen Huis drong in augustus al aan op het goedkoper maken van de eenmalige NHG-premie. Door de stijgende huizenprijzen is het risico op wanbetaling een stuk kleiner geworden, stelde Eigen Huis. Volgens NHG-bestuurder Arjen Gielen is het nu een goed moment om de NHG goedkoper te maken. ,,Op dit moment zijn de woning prijzen hoog en staan er weinig huizen onder water'', zegt hij. ,,Maar onze economische positie is kwetsbaar en je kunt het dak het beste repareren als de zon schijnt. Nederland gaat een periode van ge matigde groei tegemoet.'' Daarom wil Gielen de NHG-premie de ko mende jaren stabiel houden en niet veel verder verlagen. Overdrachtsbelasting Op Prinsjesdag kondigde het kabi net aan te onderzoeken of ook de overdrachtsbelasting voor starters omlaag zou kunnen: van 2 naar 0 procent. Beleggers zouden dan juist meer overdrachtsbelasting moeten gaan betalen. Over de uitkomst van dit onderzoek is nog niets bekend. GO Zuurstof en voedsel, net als in mama's buik Harrie Verrijt Eindhoven Steeds verversend kunstmatig vruchtwater ^oSlbaarmoeo£ Navelstreng Longmachine, voert zuurstof aan en kooldioxide af via de navelstreng. ©09102019 MR Hoogleraar Guid Oei verwacht veel van de kunstbaarmoeder. FOTO'S BRAM SAEYS, SHUTTERSTOCK Een huis kopen met Nationale Hypotheek Garantie (NHG) wordt vanaf volgend jaar hon derden euro's goedkoper. Het kabinet wil het zo makkelijker maken voor starters om een huis te kopen. Peter Winterman Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3