Stikstof maakt meer kapot dan je lief is 5 ZEEUWEN IN GEMEENTERAAD 'DE ENERGIE IS OP, HET IS GENOEG GEWEEST' Van de 281 Zeeuwen die anderhalf jaar geleden werden gekozen als gemeenteraadslid, hebben er 27 de lokale politiek alweer verlaten. In totaal hadden 11.608 mensen op hen gestemd. Onder de 27 zijn er 11 die meteen na de ver kiezingen van maart 2018 afhaakten. Sindsdien zijn er nog eens 16 gekozenen tussentijds ver trokken. Onder hen zijn vier men sen die als raadslid werden geïn stalleerd, na de collegevorming wethouder werden, maar inmid dels zijn opgestapt. Marco Kleppe (SGP) vertrok na dat de Kapelse coalitie al na enkele weken struikelde over de koop zondag. Jaap Melse (SGP/Chris tenUnie) nam in mei 2018 in Veere afscheid na een integriteitsonder- zoek. Francois Babijn (Lijst Babijn) trok in april van dit jaar zijn con clusies na brede kritiek op zijn functioneren in Sluis. Zijn collega Chris van de Vijver (Nieuw Ge meentebelang) zegde de politiek niet veel later vaarwel. ,,De energie is op, het is genoeg geweest", ver klaarde zij. De andere volksvertegenwoor digers gaven uiteenlopende rede nen voor hun vertrek, zoals tijdge brek, gezondheid of verhuizing. Vaak vinden zij het raadswerk niet goed te combineren met hun an dere activiteiten en werkzaamhe den. In aantal gevallen gaat het om een principiële keuze. Ze vonden het raadslidmaatschap niet (goed) verenigbaar met het werk als bouwondernemer (Albert Mal- jaars in Veere), projectontwikke laar (Willem den Herder in Veere), adviseur (Henri Vogel op Schou- wen-Duiveland), ouderling (Peter Kraamer op Tholen) of Statenlid (Frank Kuijpers in Hulst en Maaike Walraven in Veere). Andere raadsleden, zoals Frank Gijsel (Sluis) en Gerry Loof (Ter- neuzen), wilden al eerder stoppen met de lokale politiek, maar waren gezien de situatie in hun partij langer aangebleven. Cees Liefting was jarenlang wethouder in Ter- neuzen, maar viel na de verkiezin gen buiten het college. Omdat hij zijn draai niet kon vinden in de rol van raadslid, ging hij voortijdig weg. Soms blijft de aanleiding voor vertrek ook mistig, zoals bij het Thoolse VVD-raadslid Henk Noteboom, die het hield bij 'per soonlijke redenen'. Voorkeursstemmen Elf mensen gaven er vlak na de verkiezingen al de brui aan en lie ten zich vaak niet eens installeren als raadslid. Het gaat onder ande ren om mensen die niet direct van plan waren een gooi te doen naar een zetel, maar toch met voor keursstemmen werden gekozen. Boekverkoper Manda Heddema zag bijvoorbeeld af van een plek in De raadsleden gaven uiteenlopende redenen voor hun vertrek de Goese gemeenteraad namens GroenLinks, mede omdat haar partner Carel Bruring daar ook al zitting in heeft. Ook een teleurstellende verkie zingsuitslag was voor diverse mensen aanleiding om de biezen te pakken. In Reimerswaal ver trokken Hans de Kunder en Izak Vogelaar, toen duidelijk werd dat ze niet konden terugkeren als wet houder. Zij wilden geen zitting nemen in de raad. In Goes hield SP-lijsttrekker Astrid de Jong het voor gezien nadat haar partij twee van de drie zetels had verloren. Teleurgesteld Naast de mensen die de lokale po litiek hebben verlaten, zijn er en kele bijzondere gevallen. Rian de Feijter vertrok onlangs als raadslid in Terneuzen om wethouder in Sluis te worden. Ineke Rijken (PvdA/GroenLinks) verliet in ok tober 2018 teleurgesteld de Veerse raad, maar keerde afgelopen zomer terug. NATUURJOURNAAL Nederland overtreedt de Eu ropese regels voor de maxi maal toegestane stikstof- uitstoot. De stikstofcrisis is voor publiek en politiek begonnen met deze uitspraak van de Raad van State en sterk verhevigd met de publicatie van het rapport van de commissie Remkes met aanbeve- lingen om de uitstoot te reduce ren. Maar dat is in feite een misvat ting. De stikstofcrisis is in de na tuur al jarenlang aan de gang en die woedt ook nu nog in alle he vigheid. Want alle PAS-maatrege len en de nieuwe inzichten en ge plande maatregelen ten spijt is er nog helemaal niets van een keer ten goede te zien. En geluiden dat het allemaal best meevalt en dat het maar om een paar heel tere en kwetsbare soorten gaat die door stikstofemissie bedreigd worden, borrelen alweer op. Dan maar wat minder planten en dieren lijkt de onderliggende boodschap. Maar iedereen die een beetje in de materie thuis is, weet dat het niet meevalt. Het is een jaar of tien geleden dat we in een van onze grotere natuurgebieden bezig wa ren met het in kaart brengen van graslandpaddenstoelen. Daarvoor werd gedurende een aantal jaren een deskundige van buiten de re gio ingevlogen. Die stond perplex van de situatie die hij na enkele ja ren afwezigheid aantrof. Zijn oor deel was heel stellig: hier is illegale bemesting toegepast en niet zo'n klein beetje ook. Niet alleen waren zeldzame paddenstoelen, waaron der een aantal soorten wasplaten verdwenen, maar ook de vegetatie van hogere planten had qua struc tuur en soortensamenstelling een enorme verarming ondergaan. De wetenschapper was zo stellig in zijn oordeel dat de beheerder naar de grondgebruiker toe stapte om de situatie te bespreken. Maar de grondgebruiker hield bij hoog en bij laag vol dat hij de afspraak om niet te bemesten niet overtreden had. En pas toen viel het kwartje: het was de emissie van een nabij- gelegen landbouwbedrijf die de teloorgang van jarenlang natuur beheer had veroorzaakt. Dat mag geen reden zijn om met de beschuldigende vinger naar de boer te wijzen. Die doet gewoon wat de maatschappij van hem vraagt: veel en goedkoop voedsel produceren. Maar het is wel reden om met elkaar te gaan praten. Bijna de helft van de stikstofdepo sitie komt van de landbouw en dat is daarmee verreweg de belang rijkste bron. Als daar geen rigou reuze maatregelen genomen wor den gaat een groot deel van onze natuur verloren. Saneren kost mis schien een hoop geld, maar dat be talen we dan maar met zijn allen via hogere voedselprijzen. woensdag 9 oktober 2019 Eén op tien raadsleden alweer weg Rolf Bosboom Vlissingen De gemeenteraad van Terneuzen, in september 2018 bijeen. foto camile schelstraete Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Chiel Jacobusse De scharlakenrode wasplaat. Een soort die niet tegen stik stofemissies bestand is. FOTO CHIEL JACOBUSSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37