II Vraagtekens bij herhalingsrisico van Vlissingse zedendelinquent 4 Josephine Rombouts beschrijft het reilen en zeilen in een Schots kasteel Haar debuut Cliffrock Castle was vo rig jaar een klapper. Josephine Rombouts is er nog een beetje be duusd van. Het verhaal over haar werk als huishoudster op een Schots kasteel in dienst van Britse adel raakte kennelijk een snaar. Downton Abbey, maar dan in Schot land. Nu is deel twee over haar Schotse avontuur verschenen: Te rug naar Cliffrock Castle. Met twee studies op zak - Neder lands en kunstgeschiedenis - trok Ik kreeg de verbouwing van het kasteel onder mijn hoede. Die klus moest binnen drie maanden geklaard zijn ze zes jaar geleden met haar gezin naar Schotland. Een lang gekoes terde wens, met toen het gevoel 'nu of nooit'. Haar man - Tjibbe in het boek - kon pianolessen geven in Glasgow. Om te zorgen dat er in het huishoudboekje geen rode cijfers geschreven moesten worden, be- sloot Josephine werk te zoeken. Op dat moment zocht het kasteel een huishoudster. In het nu verschenen deel twee stijgt ze binnen het kasteel in de hiërarchie: ze wordt PA, Personal Assistent van de kasteelvrouw. De schrijfster: ,,Tot dan toe was de estate manager de hoogste in rang. Ik kwam nu naast hem te staan. Dat was even wennen, ook voor hem. Bovendien kreeg ik de verbouwing van het kas teel ondei mijn hoede. Die klus moest binnen drie maanden worden geklaard. Overal waar je het tapijt wegtrok, trof je lekkages en hout- rot. Er moesten vloeren worden vervangen, er werd gestuct, geschil derd, de verlichting werd ver nieuwd. Voor mijn gevoel keek je in een bouwput." Schotse terriër Napoleon is de zwarte Schotse ter riër van de kasteelvrouw. Ondiplo matiek gezegd: een slecht opgevoed kreng dat iedereen bijt die hij in het oog krijgt. Hij duikt twee keer in volle glorie op in het boek. De eer ste keer is hij verdwaald tijdens een jachtpartij en wordt door Josephine teruggebracht. Pagina 102: 'Ik voelde me warm worden vanbinnen toen ik de hond extatisch in haar armen zag sprin gen. 'Oh Josephine, thank you, thank you, thank you so much'. Ik had de kasteelvrouw nog nooit op deze schaal emotie zien vertonen.' Het verhaal krijgt een vervolg als even later blijkt dat Napoleon de kippen van Josephine te grazen heeft genomen. Pijnlijk allemaal. Het wordt er niet beter op als hij in de kuiten van de postbode hapt en de PTT daarop laat weten geen post meer op het kasteel te bezorgen. De kasteelheer komt met het idee om de voordeur, de keukendeur en de achterdeur doormidden te zagen zodat je alleen de bovenste helft kunt openzwaaien zonder dat Na poleon erdoor kan. ,,Op een gegeven moment reed ik in de BMW van mevrouw naar de slager voor een ossenhaas. Doet u er maar drie, besloot ik ter plekke. Ik moest een bepaalde stan daard uitstralen, er mocht geen loopje met me worden genomen. Ik werd bang dat ik naar mijn func tie zou gaan staan. Als ik nu terugkijk, is het goed dat ik er weg ben." MIDDELBURG Hoe groot is het risico dat de 53-jarige Vlissinger C. B. zich nog aan jonge meisjes ver grijpt? Groot, zo oordeelt Kairos, een instelling in Nijmegen waar B. wordt behandeld. 'Geen idee', zegt de reclassering, die de zorg over B. moet overnemen. B. werd in 2015 veroordeeld tot vijf jaar cel voor onder meer sek sueel misbruik van twee jonge meisjes, verkrachting, aanranding en bezit van kinderporno. Een 9- jarig nichtje, dat met haar moeder tijdelijk bij B. verbleef, moest an derhalf jaar lang samen met hem pornofilms kijken en moest dat onder bedreiging van een mes 'na doen'. In 2013 werd een meisje uit Tholen zijn slachtoffer. Ook zij werd gedwongen tot seksuele handelingen en als zij het bekend zou maken, dan zou hij de ge maakte filmpjes en foto's op inter net zetten. Twee jaar geleden kwam hij voorwaardelijk vrij. Hij werd be handeld en nog steeds zijn er vraagtekens over het herhalings gevaar. Het Openbaar Ministerie (OM) vindt dat er nog een proef tijd van een jaar moet komen om risico's uit te sluiten. De rechtbank in Middelburg boog zich er giste ren over en is van oordeel dat de zaak moet worden aangehouden. B. wil wel meewerken en geeft toestemming aan Kairos om gege- vens met de reclassering te delen. Kairos is alleen bereid te vertel len dat 'meneer meewerkt, zich goed gedraagt en aan alles mee doet'. Voor de rest is het beroeps geheim. Overleg of uitleg over de behandeling blijft dan ook binnen de kamers van Kairos, en dus kan de reclassering niets zeggen over enig risico. Inmiddels is de Wet Forensische Zorg veranderd en mag Kairos de reclassering vertel len hoe en wat er allemaal met B. is behandeld. Medio november moet alles rond zijn en buigt de rechtbank zich opnieuw over een eventuele verlenging van de proef tijd en over mogelijke aanpassin gen in de voorwaarden. woensdag 9 oktober 2019 Vervolg op 'Cliffrock Castle' uit Josephine Rombouts vertelt in haar tweede boek, Terug naar Cliffrock Castle, verder over haar werk in de huishouding op een Schots kasteel. Voor ieder een die dacht dat Downton Abbey niet meer bestaat. Jan van Damme Middelburg -Josephine Rombouts Josephine Rombouts. foto ruben oreel Josephine Rombouts: Terug naar Cliffrock Castle. Belevenissen op een Schots kasteel - Uitgeverij Querido, 344 pagina's, 20,99 euro. Rombouts presenteert het boek vr. 11 oktober om 15.30 uur in boekhandel 't Spui in Vlissin- gen en do. 31 oktober om 19.30 uur in de Drvkkery in Middelburg. 1 plezierig l<

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36