1300 krachten nodig Barabas speurt naar bommen voor de kust ZEELAND 3 veel wordt georganiseerd, zeker op cultureel gebied. ,,Film by the Sea, Concert at Sea en het Zeeland Na zomerfestival. Er is gewoon heel veel te doen. Daarnaast zorgen toe risten en in Middelburg ook de stu denten van University College Roosevelt voor leven in de brouwe rij. Het is beslist geen dooie boel in Zeeland. Ook is het er relatief veilig en sta je zelden in de file." Van den Boomgaard kon meteen aan de slag als arts ouderengenees- kunde bij zorgverlener SVRZ. In 't Gasthuis in Middelburg begeleidt ze ouderen bij hun revalidatie. ,,Aan artsen is altijd wel gebrek ge weest. Ik ben er nog een tijdje tus senuit geweest toen we een twee ling kregen. Inmiddels telt het ge zin zes kinderenMarcel kon zijn makelaarsloopbaan voortzetten in Middelburg. Beiden zijn gelukkig met hun retour. Van den Boom- gaard raadt collega-artsen en -spe cialisten dan ook aan een baan in Zeeland zeker te overwegen. ,,In- houdelijk verschilt het werk niet. De kwaliteit van leven is hoog in Zeeland en de provincie ligt echt niet zo ver weg als mensen den ken." De Zeeuwse zorgsector, de grootste werkgever in de pro vincie, zoekt de komende twee jaar ruim 1300 nieuwe medewerkers. Er zijn 375 medisch specialis ten nodig, zoals artsen, ge dragsdeskundigen, specialis ten ouderengeneeskunde, psychologen en psychiaters. En omdat de komende tien jaar 45 procent van de Zeeuwse huisartsen met pen sioen gaat, moeten er de ko mende vijf jaar minimaal 100 huisartsen instromen om het huidige zorgniveau te behou den. Om die reden voert de to tale zorg- en welzijnssector een campagne om artsen, specialisten en zorgpersoneel van elders naar Zeeland te trekken. Dat is lastig, omdat Zeeland een medische facul teit en universiteitszieken huis ontbeert. Via het gisteren gelan ceerde tijdschrift Zeeland in de praktijk wil de zorgsector me dici in het land informeren over de loopbaankansen en het goede leven in het zuid westen. Daarin doet Anne- gien van den Boomgaard ook haar verhaal. Het magazine kan via een bijlage bij het laatste nummer van het vak blad Arts Auto worden aan gevraagd. Volgens gedepu teerde Jo-Annes de Bat heb ben 700 geïnteresseerden dat inmiddels gedaan. De robots, die namen hebben ge kregen van stripfiguren, zullen worden ingezet voor verschillende doeleinden. Waaronder situaties waarbij veiligheid erg belangrijk is, legt Bart De Smet, wetenschappe- lijk medewerker communicatie bij het VLIZ, uit. ,,Het monitoren van een munitiestort, zoals de Paarden markt, behoort tot de mogelijkhe den." Munitiestortplaats Onder de zandbank Paardenmarkt, een kilometer uit de kust van Knokke-Heist en vlakbij de grens met Zeeuws-Vlaanderen, ligt een munitiestortplaats uit de Eerste Wereldoorlog met zo'n 35.000 ton oorlogsmateriaal. Daaruit lekt niet alleen springstof, maar ook mosterdgas, blijkt uit recente me tingen. De roep om de boel op te ruimen neemt toe. Daarvoor is meer wetenschappelijk onderzoek nodig en daar kunnen de robots aan bijdragen. Onderzoek op zee blijft een gevaarlijke aangelegenheid, stelt de VLIZ. Door robotisering zijn gevaarlijke duikoperaties in de toekomst mogelijk overbodig. De zone dicht bij de kust is nu vaak een blinde vlek voor marien onderzoek. De zone tussen laag en hoogwater is moeilijk te onderzoe ken door sterke stromingen en golf- werking. Onderzoeksschepen kun nen er niet komen door hun te grote diepgang, aldus de VLIZ. ,,Maar het gebied tussen land en zee is wel het toneel van complexe pro cessen, denk aan kustveiligheid." Ook kunnen de robots, die een groot geografisch bereik hebben, ingezet worden om geluidsmetin gen uit te voeren bij windmolen parken op zee. ,,Bij de constructie van windmolenparken wordt er heel wat onderwatergeluid gepro duceerd", vertelt De Smet. ,,Door een geluidsmeter (hydrofoon) te bevestigen aan de robot kunnen we meten of de geluidsnormen bij het heien gerespecteerd worden. Ook de inspectie van de fundering van windmolens op zee behoort tot de mogelijkheden." Klimaatonderzoek De robots kunnen ook een rol spe len bij klimaatonderzoek, stelt De Smet. ,,Ze kunnen veel langere tijd op zee vertoeven en langer metin gen verrichten dan een onder- zoeksschip. Dat is wenselijk bij on der meer klimaatonderzoek. Ook studies over de seizoenen heen worden plots mogelijk, daar waar studie met onderzoekschepen (meestal bij goed weer en in de zo mer) vaak een eenzijdig beeld ge ven van de processen in de ocea nen." woensdag 9 oktober 2019 kom werken in Zeeland!' Met robots speuren naar scheepswrakken, munitiestort plaatsen monitoren en geluids metingen verrichten bij windmo lenparken op de Noordzee. Het kan sinds kort met de Barabas, Zonnebloem en Adhemar, drie onderwaterrobots van het Vlaams Instituut voor Zee (VLIZ). Ze kunnen ook voor de Zeeuwse kust opduiken. Maurice Steketee Vlissingen Onderwaterrobot Adhemar. Arts ouderengeneeskunde Annegien van den Boomgaard (links) en geriatriefysiotherapeut Lenni Boogaard (rechts) zijn op de revalida- tieafdeling van 't Gasthuis in Middelburg bezig met een patiënt. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35