g-s De winnaar is: zoet water Regelaars A58 alleen zichtbaar tijdens spits Adrz en ZorgSaam zakken iets op financiële ranglijst Museumbezoek 2 De Zeeuwse zorg schreeuwt om hersens en handen. Een landelijke campagne moet artsen en zorgpersoneel verleiden in Zeeland te gaan werken. Annegien van den Boomgaard deed het: ze verruilde Eindhoven voor Zeeland. En roept collega-artsen op haar voorbeeld te volgen. WERVINGSCAMPAGNE PERSONEEL Commentaar Iederland tobt over de stikstofcrisis. Nederland discussieert over de klimaatmaatregelen. Nederland poldert over de pensioenen. Geen probleem lijkt simpel, geen antwoord eenvoudig. Het lijstje lastige kwesties is lang. Maar het kan een beetje korter. Want wat verderop staat de vraag of het Volkerak en het Zoommeer zoet of zout moeten zijn. De ministers Schouten (Natuur) en Van Nieuwenhuizen (Waterstaat) kunnen deze hele kwestie beter meteen vergeten en zich concentreren op het grote werk. Nederland heeft een tijdje alles op alles gezet om het zout te weren uit het grensgebied van Zeeland, Zuid-Holland en West Brabant. Achter de Krammersluizen en de Bergsediepsluis moest en zou het zoet worden. Tot de blauwalg het zoete water vergif tigde. Tot er weer wat meer waarde werd gehecht aan een natuur lijke overgang van zout naar zoet. Toen leek zout het alsnog te winnen. Maar Zuidwest-Nederland heeft een nieuwe afweging ge maakt. Er is een ongekend brede voorkeur voor zoet water. Van boeren tot recreatieondernemers, van natuurclubs tot sportvis sers, iedereen is voor het behoud van de huidige omstandigheden. Wat is wijs? Toch nog even serieus nadenken over zout? Volgens goede Nederlandse traditie zou daar dan eerst een mi lieueffectrapportage en een maatschappelijke kosten-batenana- lyse voor moeten worden gemaakt. Dat is onzinnig. Want het draagvlak voor zoet water in de beide meren is zo breed dat de overheid met goed fatsoen niet meer voor zout kan kiezen. Overheid kan met goed fatsoen niet meer kiezen voor zout water in Volkerak en Zoommeer Vorige week besloten de provin cie en Rijkswaterstaat tijdens de ochtend- en avondspits verkeersre gelaars in te zetten op het kruispunt van de afslag Yerseke met de Oude Rijksweg. De wegbeheerders wil len zo voorkomen dat de afslag 'vol loopt' en het verkeer al op de vluchtstrook moet stilstaan. Verschillende weggebruikers melden sindsdien dat ze geen ver keersregelaars zien. Maar volgens Fred Lindenberg van de provincie Zeeland zijn ze wel degelijk aanwe zig tussen 7.00 en 9.00 uur en 16.00 en 18.00 uur. ,,Ze hebben de in structie gekregen in actie te komen wanneer het verkeer ook echt vast loopt. Als dat niet het geval is, hou- ALMANAK den ze onopvallend de situatie in de gaten." Op momenten dat het ver keer wel wordt geregeld, kan op de Oude Rijksweg een korte file ont staan. Volgens Lindenberg is dat Ze hebben dede instructie gekregen in actie te komen wanneer het verkeer ook echt vastloopt nog altijd veiliger dan dat het ver keer weer op de vluchtstrook van de snelweg stilstaat. Over zes weken worden de ver keersregelaars vervangen door tij delijke verkeerslichten. Op vakantie in Amerika bezoekt het Middelburgse gezin een mu seum. Of beter gezegd: vijf mu sea onder één dak. Een over kunst, één over cowboys, één over indianen, één over natuur en één over geweren. In dat laat ste beginnen ze. Oude, nieuwe, pistolen, semi-automatische wa- pens, de collectie is immens. De 7-jarige zoon neemt er de tijd voor. Moeder loopt er verveeld achteraan en vraagt na een uur wanneer ze naar kunst kunnen gaan kijken. ,,Nou", zegt haar zoon op weg naar museum twee, ,,je moet maar zo denken: het ergste hebben we gehad." Politie rukt uit naar Lodewijk College The Young Ones treedt op met Sanne Pronk VLISSINGEN Geen uren maar jaren werk bij Damen De 47-jarige Van den Boomgaard is een 'boemerang-Zeeuw': iemand die ooit vertrok, maar zich later weer in de kustprovincie vestigde. Van den Boomgaard groeide op in Wemeldinge, vond haar levens partner tijdens een stapavond in Goes, ging geneeskunde studeren in Maastricht om daarna een car rière op te bouwen bij een zorgver lener in Eindhoven. En dan, na heel veel jaren begint het plots te kriebelen. Terug naar Zeeland of niet? ,,Ja ja, dat was nogal een beslis sing. Mijn man dreef er tenslotte een goedlopend makelaarskantoor, ik had een mooie baan als arts met het specialisme ouderengenees- kunde. We bezaten inmiddels drie jonge kinderen van één tot en met vijfjaar, een grote vriendenkring en een fraai huis in het centrum. Toch bleef Zeeland trekken. Misschien omdat ik er een fijne jeugd heb be leefd. Tja, en mijn man Marcel is er geboren en getogen. Doorslagge vend was de leeftijd van de kinde ren. 'We moeten de knoop door hakken voordat de kinderen in Eindhoven vastroesten', zeiden we tegen elkaar. Wat hielp, is dat mijn man ons huis stiekem al had ver kocht. Tja, een makelaar Zo trok het vijfkoppige gezin in 2007 van Eindhoven naar Middel burg. De kinderen vonden het ge weldig, zegt ze. ,,We gaan naar Zee land Vakantieland, riepen ze." Vrienden waren kritischer. Gingen ze zich begraven in het verre Zee land? ,,Ze zeiden: ach dat strand, daar ga je één keer naartoe en dan een jaar niet meer. Nou, we zijn er regelmatig te vinden, met ons ge zin en onze hond. Wij genieten Het is beslist geen dooie boel in Zeeland. Ook is het er relatief veilig en sta je zelden in de file volop hier, van het strand, het Veerse Meer, de natuur. We hebben bovendien een mooi herenhuis in hartje Middelburg gekocht, want de prijzen liggen hier een stuk lager dan in Eindhoven." Wat Van den Boomgaard heeft verbaasd, is dat er zo ontzettend VLISSINGEN Adrz en ZorgSaam scoren minder hoog op de financi ële ranglijst van ziekenhuizen dan vorig jaar. Adrz zakte van de 23e naar de 32e positie. ZorgSaam ging van de 34e naar de 44e plaats, van de in totaal 64 ziekenhuizen. Accountants- en adviesbureau BDO vergelijkt jaarlijks de financi ële positie van alle ziekenhuizen in het land in de vorm van een 'stress test'. Beide Zeeuwse ziekenhuizen scoren nog altijd een voldoende. Adrz krijgt net als vorig jaar een 8 als rapportcijfer. ZorgSaam gaat van een 7 naar een 6. Van de 64 ziekenhuizen kregen er 11 een onvoldoende. Zes zieken huizen haalden een 10, met als top per het Amphia Ziekenhuis in Breda. De Zeeuwse ziekenhuizen ko men uit een diep dal. Over 2014 scoorde ZorgSaam nog een 2. Twee jaar later was dat een 9. Adrz haalde van 2013 tot en met 2015 nog zware onvoldoendes. De ziekenhuistak van ZorgSaam boekte over 2018 een positief resul taat van 1,7 miljoen euro. Adrz be haalde vorig jaar een bedrijfsresul taat van 5,3 miljoen euro. woensdag 9 oktober 2019 KRUININGEN Alleen op de mo menten dat het verkeer vanaf de A58 vastloopt, komen de verkeers regelaars op de Oude Rijksweg bij Kruiningen in actie. - Fred Lindenberg, provincie Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN Om een mogelijke vecht partij de kop in te druk ken, was er gistermiddag massaal politie aanwezig in de omgeving van het Lodewijk College, locatie Zeldenrustlaan. De politie had aanwijzin gen dat er een vechtpartij zou plaatsvinden tussen leerlingen. Kleine groep jes jongeren zijn uit elkaar gedreven, laat een woord voerster weten, maar tot een grote vechtpartij kwam het niet. ,,Er is één persoon gearresteerd vanwege het niet tonen van legitimatie." De politie vraagt omwo nenden contact op te nemen als ze leerlingen zien samendrommen. AXEL Het Zeeuws-Vlaams or kest The Young Ones geeft zaterdag 16 novem ber in De Halle in Axel een concert met de Sasse musicalster Sanne Pronk (foto). Het orkest viert dit jaar zijn dertigja rig bestaan. Met Sanne Pronk laat The Young Ones mu ziek horen uit verschil lende musicals en films. Pronk verwierf be kendheid door het tv-pro- gramma Holland's Got Talent. Kaarten (10 euro) zijn ver krijgbaar via de website van het orkest of via De Halle. In het artikel over het convenant tussen scheepsbouwer Damen en de vakbonden stond gisteren een storende fout. Er werd vermeld dat het bedrijf, als het de order voor de bouw van onderzeeboten voor de Koninklijke Ma rine krijgt, voor 6000 manuren aan werk te gemoet kan zien. Dat moeten 6000 manjaren zijn. Damen en de vakbon den spraken af dat als de order doorgaat, het bedrijf de boten zoveel mogelijk in eigen land zal ontwikkelen en bou- 'Collega's Frank Balkenende Middelburg - Annegien van den Boomgaard

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34