c* a\3L Brede steun voor pleidooi tegen verzilten grenswateren In vier maanden 2,4 miljoen bij elkaar geflitst Zeeuwse flitspalen bezorgen 35.000 bestuurders een bon 1 3 Eén op de tien raadsleden die anderhalf jaar geleden werden gekozen in Zeeland, is alweer vertrokken. Elf daarvan haakten meteen na de verkiezingen af. Vier van de opgestapten waren wethouder. De redenen voor vertrek lopen uiteen. zeeland5 Theo Giele Tholen In een brief vragen ze minister Ca- rola Schouten (Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit, CU) af te zien van plannen deze wateren op de grens van Zeeland, Zuid-Holland en West-Brabant te verzilten. De briefis ondertekend door vele tientallen landbouwers, maar ook door recreatiebedrijven, jachtha vens, natuurorganisaties, ecologen, sportvissers en belangenorganisa ties. In de brief wordt het verzil- tingsplan 'kostbaar, verouderd en onnodig' genoemd. De briefschrij- vers vinden het 'onbegrijpelijk en zeer verontrustend' dat verzilting op de agenda is gezet. Sterker nog, het project is zelfs naar voren ge haald. De verzilting moet voor 2029 zijn beslag krijgen. Zoute kwel Boeren zien daardoor een groot zoetwaterreservoir verloren gaan: ,,Door de afgelopen twee droge ja ren hebben we in de praktijk kun nen zien dat alternatieve zoetwa tervoorziening niet beschikbaar is. Met het zout maken gaat deze zoet waterbuffer verloren. Ondanks de beloofde zoetwatergarantie over heerst de gegronde vrees dat dit gaat leiden tot meer zoute kwel langs de dijken, waardoor de hui dige bedrijfsvoering voor omlig gende agrariërs onmogelijk wordt gemaakt." Natuurorganisaties zien het Vol kerak en Zoommeer als een belang rijk natuurgebied. De briefschrij vers pleiten niet alleen voor het Het Volkerak- Zoommeer heeft zich ontwikkeld tot één van de meest unieke en rijke zoetwater systemen van Nederland zoet houden van het gebied, maar vragen ook maatregelen tegen de constante stroom van meststoffen die via de rivieren in het Volkerak en Zoommeer terugkomen. ,,Het Volkerak-Zoommeer heeft zich qua natuur inmiddels ontwikkeld tot één van de meest unieke en rijke zoetwatersystemen van Nederland met belangrijke aantallen vogels. Deze ontwikkeling wordt tenietge daan door het zout maken van het gebied, zonder perspectief op meerwaarde voor natuur." Blauwalg Terugdringen van blauwalg was ooit één van de redenen om zout water het Volkerak en Zoommeer in te laten stromen. Inmiddels heeft de natuur zelf voor een nieuwe ba lans gezorgd, waardoor de plaag sterk is verminderd. 'Helaas blijven jaarlijks blauwalgen ontstaan, mede door de instroom van nu triënten vanuit rivieren die aan sluiten op het meer. Ondanks dat de oorzaak van het blauwalgpro- bleem bekend is, is nog geen poli tieke wil getoond of maatregelen genomen om dit op te lossen. Door het weer zout maken, ontstaan nieuwe problemen, vergelijkbaar met de problematiek in de Greve- lingen. Het zout maken is dus geen oplossing, maar vragen om nieuwe grotere problemen', is in de brief te lezen. De ondertekenaars vertegen woordigen een scala aan organisa ties: van onder meer conservenbe- drijf Coroos in Kapelle, de stichting Het Zeeuwse Landschap en sport- visserij Zuid-West-Nederland tot de agrarische natuurvereniging Brabantse Wal, voetbalvereniging DBGC in Oude-Tonge en logement De Blauwe Sluis in Steenbergen. Het leeuwendeel bestaat uit agrari sche bedrijven. ZEELAND 5 1% I woensdag 9 oktober 2019 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND9 JL51 Zij zijn alweer vertrokken vf^S 'Houd Volkerak-Zoommeer zoet' Meer dan 120 organisaties en bedrijven uit Zuidwest-Neder land vragen aan het Rijk om het Volkerak en Zoommeer zoet te houden. - Natuurorganisaties

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33