Ook kunnen genieten van een laatste plaats 27 De misgreep van Epke Zonderland maandag op de WK in Stuttgart staat symbool voor de vrije val van het Nederlandse mannenturnen. De teloorgang in cijfers. Roglic ook de beste in Varese Fontijn wint in achtste finales Murray in enkel in Melbourne UITSLAGEN woensdag 9 oktober 2019 Vrije val turners GO Tekst: Marcel Luyckx Het maximale aantal turners dat Nederland redelijkerwijs nog naar de Olympische Spelen in 2020 mag sturen. Heel wat minder dan de 'bende van vijf' in Rio de Janeiro met onder anderen nog Yuri van Gelder en Jeffrey Wammes. Het Fenner-ef- fect lijkt uitgewerkt, ook al wordt hij geëerd met de Fenner Week. In die trai- ningsweek worden de turners keihard aangepakt. De inspirerende Fenner had de gave om overal een positieve draai aan te geven. Opvolger Bram van Bokhoven lukte dat in Stuttgart nog niet. Hij hoopt dat er geen paniekvoetbal uitbreekt. Nul medailles, zelfs niemand in een toestelfinale. In 2015 was de oogst ook mager, met al leen Yuri van Gelder als WK-fina- list (6de op ringen) in Glasgow. De ploegprestatie compenseerde dat ruimschoots. Dankzij de elfde plek ging Nederland door naar het Test Event, de achterdeur die uiteindelijk toegang bood tot de Spelen van Rio. De eindklassering van Bart Deurloo op de meerkamp. Nog net goed genoeg voor een persoonlijk startbewijs voor Tokio 2020. Ingetogen vierde de allrounder de troostprijs, mogelijk gemaakt door het falen van het team. Er waren tijden dat NOC*NSF aanvullende eisen stelde, want een 41ste plaats biedt weinig perspectief. Deurloo heeft al aangegeven zich volgend jaar te specialiseren op rekstok. Op dat toestel won hij WK-brons in 2017, het zilver in Montréal was voor Zonderland. B In Stuttgart overleefde maandag geen van de meer- kampers de kwalificatie. Voor de vorige WK zonder een Nederlander in een meerkamp- of toestelfinale moeten we zes tien jaar terug in de tijd: Anaheim 2003. Nederland haalde de laagste eind klassering op een WK sinds 2011, toen in Tokio onder bondscoach Sadao Hamada het team als los zand aan elkaar hing. Het kostte de Japanner zijn kop. Zijn ver vroegde vertrek maakte de weg vrij voor Mitch Fenner. De Brit stak de laatste zes jaren van zijn leven al zijn energie in het team traject van de KNGU. Fenner over leed in 2016. Zijn missie was toen al volbracht: Nederland stond voor het eerst sinds 1928 met een mannenteam op de Spelen. Dat krijgt in Tokio geen vervolg. B Het aantal WK's dat Epke Zonderland heeft geturnd. Een veertiende komt er zeer waar schijnlijk niet meer. Het einde van een tijd perk kondigt zich aan. Opvolgers dienen zich nog niet aan. STUTTGART Zo lang ze een teamfinale als een ex traatje zien, kunnen de Ne derlandse turnsters zelfs genieten van een laatste plaats. Tisha Volleman sprak van een 'voorrecht om dit gekkenhuis binnen te lopen'. Achtste van de we reld, dat bleek gisteren de top voor een vijftal turnsters die volgens coach Vincent Wevers niet 'top' waren. Met name zijn dochters Sanne en Lieke hadden moeite om na blessures lichaam en geest tijdig op WK-niveau te krijgen. Olympisch kampi oen Sanne wekte na haar balkoefening niet de indruk te genieten. Ze was niet in de stemming voor een om helzing, liep haar vader straal voorbij. ,,Dit is niet het balkturnen waar ik voor sta. Ik moet accepteren dat het zo is, dat ik op dit moment niet meer van mezelf kan verwachten dan dit. De top sporter in mij vindt dat heel moeilijk.'' Een paar meter verderop viert de jonge Itali aanse ploeg luidruchtig de historische bronzen me daille. Italië was onlangs nog te gast in Heerenveen voor een interland. ,,Zij vor men net als wij een hecht team. Dat is ook onze kracht'', zei Lieke Wevers. Het Amerika van superve dette Simone Biles was on genaakbaar in de teamfi nale. Rusland pakte zilver. WIELRENNEN Primoz Ro- glic heeft zijn uitstekende vorm uit de door hem ge wonnen Ronde van Spanje meegenomen naar het na jaar. De kopman van de Ne derlandse ploeg Jumbo- Visma schreef in Varese de 99ste editie van Tre Valli Varesine op zijn naam. Voor zijn team was het de vijftig ste zege. Roglic zegevierde afgelopen zaterdag ook al in de Ronde van Emilië. BOKSEN Nouchka Fontijn (foto) en Jemyma Betrian hebben bij de WK in het Russische Oelan-Oede beiden de achtste finales gewonnen. Fontijn deed dat in de klasse tot 75 kg tegen de Kazachstaanse Akerke Bakhytzhan. Be- trian won in de klasse tot 57 kg op punten (3-2) van Alzjan Chojabekova. De kwartfinales zijn morgen. TENNIS Andy Murray (32) maakt in januari bij de Aus tralian Open zijn rentree in het enkelspel van een grandslam. Dat heeft de or ganisatie in Melbourne be vestigd. Vorig jaar speelde Murray, voormalig nummer één van de wereld, in Aus tralië voor de laatste keer op het hoogste niveau. Daarna liet hij zich opere ren aan zijn heup. TENNIS Shanghai. ATP, toernooi. Heren, tweede ronde: Federer (Zwi,2) - Ramos (Spa) 6-2, 7-6, Medvedev (Rus,3) - Norrie (GB) 6-3, 6-1, Hur- kacz (Pol) - Monfils (Fra,9) 6-2, 7-6, Fognini (Ita,10) - Murray (Gb) 7-6, 2 6, 7-6, Basilasjvili (Geo,15) - Paire (Fra) 6-4,1 -6, 6-1, Pospisil (Can) - Sousa (Por) 6-3, 7-5. Linz (Oos). WTA-toernooi. Vrou wen, eerste ronde: Görges (Dui,5) - Gasparjan (Rus) 6-4, 6-2, Cornet (Fra) - Strycova (Tsj,7) 6-4, 6-4, Van Uytvanck (Bel) - Bonaventure (Bel) 6-3, 6-2, Kozlova (Oek)- Blinkova (Rus) 6-1, 6-7, 7-6, Gauff (VS) - Vö- gele (Zwi) 6-3, 7-6, Kuzmova (Slw) - Grabher (Oos) 6-4, 6-2, Petkovic (Dui) - Teichmann (Zwi) 6-1, 6-1, Sie- gemund (Dui) - Ferro (Fra) 6-2, 5-7, 7-5. WIELRENNEN Varese (Ita). Omloop van de drie valleien (197 kilometer): 1. Roglic (Slo) 4.40.46, 2. Visconti (Ita) 0.03, 3. Skujins (Let) z.t, 35. Gesink (Ned) 2.40, 53. Mollema (Ned) 7.15, 62. Kelderman (Ned) 7.32

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 27