maar niet goedkoper dan de super te Geen behoefte aan contact, wel aan een schilderij r £9 21 Waarvan akte ff weer, maar hem kort nadat haar man interesseert geving aan en vertelt en t A •v ZË28& mftl Jt" - ,V Levert de oogst ook financieel voor deel op? Het antwoord is volmondig nee. „Groenten zijn tegenwoordig zo goedkoop, daar is niet tegenop te te len.'' Bovendien zijn er aardig wat kos ten verbonden aan een tuin, zegt Van Wijk. Zoals de jaarlijkse contributie voor de volkstuinvereniging waarvan ze lid is. „Daarvan worden gezamen lijke kosten betaald, zoals het onder houd van het asfaltpaadje en de toe- gangsbrug. Maar het is vooral gezel lig: ik heb veel contact met m'n buren door de vereniging." Die is met 28 tuinen relatief klein. ,,Maar er be staan ook complexen met tweehon derd tot vierhonderd tuinen.'' Geneugten Hoewel de oogst niet opweegt tegen de kosten, zijn de opbrengsten van een volkstuin toch aanzienlijk, vindt Van Wijk. ,,De kwaliteit van de groenten en het fruit die je verbouwt is heel goed. Frambozen kun je bij voorbeeld lekker laten rijpen, waar door ze heel zacht en zoet worden. In de supermarkt liggen ze vaak al een week in het schap, hier pluk ik ze zo van de struik.'' De geneugten van een volkstuin gaan veel verder dan alleen de oogst aan groente en fruit, zegt ook Gert Mooij. „Plezier, ontspanning en de 'Frambozen kun je lekker laten rijpen, waardoor ze heel zacht en zoet worden. In de supermarkt liggen ze een week in het schap, hier pluk ik ze zo van de struik. - CHARLOTTE VAN WIJK wetenschap dat je onbespoten groente eet. Je hebt er wel wat werk aan, maar het is vooral gewoon heel leuk.'' Wie niet kieskeurig is, zou mis schien het hele jaar uit eigen tuin kunnen eten, denkt hij. Dat betekent wel dat je het hele jaar seizoens groenten eet. ,,Je moet ook een grote vriezer hebben om alle geoogste groente in te bewaren.'' Zelf kan Mooij 'een heel eind ko men' met alles wat hij in zijn tuin verbouwt. ,Ik heb aardappelen, klein- fruit, fruitbomen'', somt hij op. ,,Maar daarmee ben ik niet voor het hele jaar klaar. Natuurlijk speelt daar bij ook gemak een rol. Als ik bijvoor beeld zin heb in sinaasappels, ga ik ook gewoon naar de supermarkt." Jaarlijkse vaste lasten volkstuin familie Van Wijk De oogst van het afgelopen jaar, afgezet tegen prijs in de supermarkt 7 potten augurken €7 4 pompoenen €12 6 bakjes aardbeien €18 1 bakje frambozen €2 1 rode kool €1,50 1 boerenkool €2 1 spruitkool €1 0 appels en peren (geen oogst door halsbandparkieten) €0 Totaal: €43,50 Aangeslagen zit de kersverse weduwe tegenover me: wat heeft haar stief zoon, het kind van haar overleden echtgenoot, in vredesnaam bezield? Was het wraak, de behoefte aan ge noegdoening, hebzucht? Zij breekt zich er het hoofd over, maar komt er niet uit. De weduwe komt de nalatenschap van haar onlangs overleden man regelen. Hij leed aan dementie en zat al een paar jaar in een verzor gingshuis. De laatste maanden was hij lichame lijk en geestelijk een wrak. Maar in de tijd dat hij soms even helder was, vroeg hij vaak naar zijn zoon, zijn enig kind dat hij jaren niet meer had gezien. Het contact tussen vader en zoon werd verbroken toen de man scheidde van diens moeder, zijn eerste vrouw. Haar echtgenoot leed eronder, vertelt ze, maar de zoon wimpelde elke poging om het contact te herstellen af. Toen gaf hij het maar op. Maar zij wil zijn wens - 'nog één keer mijn kind zien' - graag inwilligen. Zij belt de zoon: wil hij niet eens langskomen, nu het t-^vJ einde voor zijn vader nadert? Is dit niet het moment om het bij te leggen? Maar de zoon heeft geen behoefte zijn vader te zien. Later, als duidelijk wordt dat het snel afgelopen zal zijn, neemt de vrouw weer contact met hem op. Zij wijst de zoon erop dat dit echt de laatste kans is om zijn va der levend te zien. Maar de zoon volhardt. Zijn vader? Die interesseert hem niet. is overleden nog een keer. de ZOOn Een zoon, vindt zij, moet zoiets toch weten en de VOlhardt. kans krijgen afscheid te 7iin vader nemen. De zoon neemt de mededeling voor kennis- passant dat hij ook niet bij hem niet de uitvaart aanwezig zal zijn. De echtgenote beseft dat zij niemand kan dwingen. Ze vindt het vooral erg triest. Een dag na het overlijden van haar man gaat ze terug naar de kamer in het verzorgingshuis waar hij heeft gewoond om zijn spullen op te ruimen. Bij het betreden van de kleine ruimte waar zij zoveel tijd heeft doorgebracht met hem, ziet zij het meteen: het schilderij aan de muur ontbreekt. En ook zijn horloge en een paar an dere spulletjes zijn weg. Als ze het afdelingshoofd vertelt over de ver dwenen spullen, die alleen emotionele waarde hebben, zegt die: ,,Dat klopt, die heeft zijn zoon gisteravond meegenomen.'' Zijn zoon?! Langzaam dringt het tot haar door: de man die zijn vader niet wilde zien, is een paar uur na zijn dood wel naar zijn kamer gekomen om als een dief in de nacht spulletjes mee te ne men. Zij is verbijsterd. Ik ook. woensdag 9 oktober 2019 GO Contributie volkstuinvereniging, incl. huur grond €700 Opstalverzekering tuinhuisje €60 Water en elektriciteit €70 Totaal: €830 De huurprijs van volkstuinen verschilt sterk. Een kleine tuin (50 m2) heb je al vanaf €50 per jaar. Behalve de vaste lasten zijn er ook variabele kosten voor bijvoorbeeld gereed schap en teeltkosten. Daarvoor geldt: je kunt het zo gek maken als je wilt. Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. Ze belt hem Toch belt de echtgenote Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? akte@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21