'De beste van Europa is een unicum' 0) \^m 18 ECONOMIE MENSENRECHTEN VERVUILING Het is onmisbaar voor de productie van batterijen en accu's: kobalt. Maar deze grondstof heeft ook een schaduwzijde: de winning ervan gebeurt onder erbarmelijke omstandigheden, met kinderarbeid en zware milieuverontreiniging. Meest concurrerende economie t.o.v. 201a Hoewel Nederland al jaren hoog eindigt in de ranglijst van de in het Zwitserse Genève ge vestigde denktank World Economic Forum, moesten we Zwitserland steevast voor laten gaan. Ook Europa's grootste economie Duits land eindigde vaak hoger. In de nieuwste ranglijst stijgt Nederland echter van plaats zes naar vier, terwijl de Duitsers en de Zwitsers terugvallen. Alleen Singapore, de Verenigde Staten en Hongkong doen het nóg beter. ,,Toen ik vijftien jaar terug met het werk voor de ranking begon, bivakkeerde Nederland steevast tussen plek tien en vijftien en von den we dat al mooi. Nu zijn we dus vierde - op zich lukte dat al eens eerder - maar voor het eerst ook Europa's beste economie. Dat is een unicum, echt heel bij zonder.'' ,,Traditioneel scoort onze economie met zijn infrastruc tuur, hoog waardige ict- bron wef voorzieningen, stabiele over heidsbeleid, hoogopgeleide beroepsbevolking en uitstekende gezondheidszorg. De laatste jaren heeft Nederland ook een echte onder nemerscultuur gekregen. Overbodige regel geving is geschrapt: het is veel eenvoudiger een bv. te starten of te ontmantelen. Op scho len is er beduidend meer aandacht voor on dernemerschap. Innovatieve bedrijven als Adyen en Booking.com timmeren ondertus sen aan de weg. Alleen de VS doet het nóg be ter.'' ,,U heeft een punt: de Zwitsers en Duitsers zijn het minder goed gaan doen. Nederland behaalt exact de zelfde totaalscore als in de lijst van vorig jaar.'' ,,Ja, op de lange termijn is onze economie wel degelijk kwetsbaar. De investeringen in nieuwe technologieën als kunstmatige intel ligentie, robotisering, big data, blockchain en 3D-printing blijven achter. Ook wordt de be roepsbevolking te weinig (bij)geschoold.'' ,,Het oude topsectorenbeleid moet op de schop. Ik pleit voor een groeifonds voor inno vatie om te investeren in de hierboven ge noemde technologieën van morgen. Minstens zo belangrijk is dat de kinderen en jongeren van nu al op school daarin moeten worden geschoold. Hetzelfde geldt dus voor werkne mers, anders hebben zulke investeringen weinig zin.'' -1 -1 -4 +1 -1 0 Fastned AMG ArcelorMittal PostNL roene technologieën helpen ons bij de ver duurzaming van onze economie. Als het aan het kabinet ligt, zijn alle nieuwe auto's die vanaf 2030 de showroom uitrijden elektrisch. Dat is goed nieuws voor de lucht kwaliteit in ons land. Maar elders betalen ze een hoge prijs voor die vergroening: voor de productie van autobatterijen zijn grondstoffen nodig die onder mise rabele omstandigheden worden ge wonnen. Zo is kobalt zeer proble matisch omdat het vooral wordt ge dolven in de Democratische Repu bliek Congo (DRC), een van de armste en meest corrupte landen ter wereld. Naar schatting komt twee derde van het wereldwijd verkochte ko balt uit Congo, voornamelijk uit de provincie Katanga. In 2016 publi ceerde Amnesty International een kritisch rapport over kobaltwin- ning in de DRC. Congolese mijn werkers lopen een groot risico op long- en huidziekten, om nog maar te zwijgen over een fataal ongeluk. Ook stuitte Amnesty op kinderar beid. De mensenrechtenorganisatie sprak kinderen die wel twaalf uur per dag in de mijn moesten werken en daarvoor zo'n 1 tot 2 dollar per dag kregen betaald. Misstanden Zo'n 20 tot 30 procent van het Con golese kobalt wordt handmatig ge dolven, door naar schatting 150.000 tot 200.000 Congolezen. In zelf ge graven putten werkt de plaatselijke bevolking zonder goede bescher ming van handschoenen, werkpak ken of maskers. Officieel mag er al leen handmatig gedolven worden in gebieden die niet rendabel zijn voor industriële winning. Maar het gebeurt vaak ook ille gaal, 's nachts in de grote indus triële mijnen. Eind juni kwamen er nog 43 Congolezen om toen een ko- baltmijn instortte. Daarnaast zoe ken veel arme Congolezen naar ko balt tussen het mijnafval van de grote bedrijven. Dit wordt vaak ook door kinderen gedaan. Ook de industriële winning gaat met misstanden gepaard. In de grote mijnen, vaak in handen van buitenlandse partijen, zijn de werkomstandigheden meestal wel beter. Maar voor de aanleg ervan worden bossen, landbouwgrond en watervoorraden verwoest. Volgens onderzoeksbureau Somo worden de oorspronkelijke bewoners soms met geweld verjaagd zonder com pensatie voor het land en de huizen die ze verliezen. Milieuramp De winning van kobalt is boven dien bijzonder vervuilend, conclu deert Somo: de lucht in de provin cie Katanga is ernstig vervuild door rondrijdende trucs die zware meta len en radioactief materiaal bevat ten. En de rivieren zijn verontrei nigd doordat fabrieken die het erts verwerken hun afvalwater erin lo zen. Kinderen in het hart van de mijnstreek hebben tien keer zoveel van het giftige kobalt in hun urine als kinderen die elders wonen, zo bleek vorig jaar uit gezamenlijk on derzoek door wetenschappers van de KU Leuven en de Universiteit van Lubumbashi in Congo. Volgens In de jaarlijkse ranking van het World Eco nomic Forum is de Nederlandse economie voor het eerst de beste van Europa. ,,Een unicum'', zegt hoogleraar Henk Volberda die al sinds 2004 de data voor ons land aanlevert. David Bremmer Amsterdam Hoe bijzonder is plek vier? Waaraan dan ken we het succes? Toch: doen wij het nou zo goed of Duitsland en Zwitserland zo slecht? U ziet ook gevaren? Wat moet het kabinet doen? Q Singapore 0 VS 3J Hongkong +1 -1 +4 Q Nederland +2 Zwitserland Cs Japan 0 Duitsland Zweden VK (0 Denemarken O woensdag 9 oktober 2019 De uitbater van snellaadstations heeft de omzet in het derde kwartaal meer dan verdubbeld. De metalenspe- cialist kondigde een samenwer king aan met Catalysts Technologies. De staalgigant zat weer in de hoek waar de klappen vallen. Het postbedrijf leverde in de MidKap flink in. o GO KOBALT De schaduwzijde van ons groene gedrag Irene van den Berg Amsterdam G

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18