Marjan Berk NIEUWS 17 Nieuw proces om geëxecuteerde Nigerianen We hebben samen een geheime strijdkreet: Op naar Carré! We zijn twee da gen op tournee. Met z'n tweeën, Jelke Smit en mijn persoon. Jelke is ons orkest, ze speelt prachtig piano, zingt en begeleidt zichzelf ook op gitaar. Eerst naar Naarden, waar we zondagmiddag ons programma Geniet ervan! ten gehore brengen in het mooie kleine theater The Mess. Liesbeth rijdt ons in haar betrouwbare Mini. Zij is ons sterke vangnet, niet alleen is ze een goeie chauffeur maar ook doet ze gedurende en vóór onze voorstelling alles wat niemand anders doet. Ze zorgt voor wat we nodig hebben, vooral verse kan nen koud water om gedurende het werk de kikkers in de keel, de schorre kraak en de opkomende hoestbui tijdig weg te spoelen. Ze vult glazen, die ze vervolgens op strategische plekken neerzet, zodat de voorstelling nooit dróóg loopt. Collega Jelke is ook de ge luidsvrouw. ,,Mag de zaal open?'' Ja, de zaal mag open! Het schip van deze voorstelling gaat scheep. We varen. We zijn in vorm. We doen ons werk. Tot het meezingen van de zaal aan het eind, het applaus klinkt vrolijk. We zijn klaar „Karsten!" roept Jelke onze technicus op het balkon toe. „Klinkt leuk, maar ik heet René!" antwoordt onze steunpilaar van boven terug. Onverstoorbaar praat Jelke verder, nu tegen René: ,,Marjan begint aan de piano, in het donker!'' naar Enschede, naar Concordia. Cornald Maas noemde dit een van de mooiste kleine theaters van ons land, een zogenoemde 'bonbonnière'. Ook hier komt een aardige mevrouw ons koffie brengen en vegetarische brood jes. Jawel, het roer moet om, we zijn bezig te veranderen van carnivoren in wortelknagers en werkelijk iedereen doet mee. Ook in Enschede! ,,Als jullie klaar zijn, doe ik de deur open'', klinkt het. Het is zo ver, de deur zwaait open, het pu bliek komt binnen. Het licht gaat aan. Ik pingel op de piano, Jelke komt naast me zitten, we begin nen. Volgend week zondag gaan we naar Weesp. Nog één voorstel ling, de laatste van dit seizoen. En dan op naar het volgende jaar. We hebben al een naam voor het nieuwe programma: Op naar de toekomst! Maar Jelke en ik hebben ook een geheime strijdkreet, die we elkaar iedere keer toeroepen: ,,Op naar Carré!'' ,,Jullie hebben wel lef'', zegt René. Ja. Lef. Dat hebben we. De mannen verklaarden in Den Haag onder ede dat zij door Shell zijn betaald om valse verklaringen af te leggen in het proces dat leidde tot de executie van de zogenaamde Ogoni Negen. De negen geëxecuteerde Nigeri- anen, die in Ken Saro-Wiwa hun belangrijkste vertegenwoordiger hadden, werden verantwoordelijk gehouden voor de dood van vier leiders van het Ogonivolk. Interna tionaal wordt het proces tegen de negen in de jaren 90 al betiteld als een schijnproces. Met het horen van getuigen willen vier Nigeri- aanse weduwen aantonen dat Shell hier een actieve, kwalijke rol bij speelde. Eerder werd in de Verenigde Sta ten al een poging gedaan om de energiegigant voor de rechter te sle pen, maar de rechter daar achtte zich niet bevoegd tot een oordeel. De Haagse rechter voelt zich wel gerechtigd een oordeel te vellen, bleek uit een tussenvonnis in mei. Oliewinning Saro-Wiwa, bij leven een bekende romanschrijver en zakenman in het Afrikaanse land, ageerde met zijn medestrijders van de MOSOP tegen de effecten van de oliewinning in Ogoniland, in het zuiden van Nige ria. Daar stonden grote financiële belangen op het spel. Jaarlijks kwam er voor miljarden aan olie uit de grond. Door de protesten lag de oliewinning echter stil. ,,Shell en het Nigeriaanse regime hadden er beide belang bij als die protesten zouden stoppen'', zei een woord voerder van Amnesty International eerder tegen deze krant. DSSrom, stellen critici, werd de dood van de vier Ogoni-leiders in mei 1994 in de schoenen gescho ven van Saro-Wiwa en de zijnen. Dat zou zijn gebeurd middels valse verklaringen. Drie getuigen vertel den gisteren hoe die verklaringen tot stand kwamen. Twee deden dat onder strikte voorwaarden. Ieder een die gisteren in de Haagse rechtszaal aanwezig was, kreeg een geheimhoudingsplicht opgelegd. Hun namen, en de namen die zij noemden, mogen niet verspreid worden. De Nigerianen zijn doods bang dat ze repercussies ondervin den als hun rol in het proces uit lekt. De derde getuige is de 54-jarige Naayone Nkpah. Hij vertelt dat hij in 1994 eerst een algemene verkla ring aflegde over de onlusten waar bij de vier leiders van de Ogoni om het leven kwamen. Daarna werd hij echter gedwongen om die verkla ring aan te passen: hij moest Saro- Wiwa en consorten beschuldigen van betrokkenheid. ,,In die tijd liep je gevaar als je niet deed wat je moest doen, dus heb ik getekend'', zei hij gisteren tegen de rechter. ,,Ik was bang. Maar het was niet de waarheid.'' In ruil kreeg hij een bedrag van 30.000 Nigeriaanse naira en een baan bij de lokale overheid. Ook kreeg hij een training, om te leren hoe hij tijdens het proces tegen Saro-Wiwa en zijn medeverdach ten moest getuigen. Later kreeg hij nog meer geldbedragen, via verte genwoordigers van de lokale over heid, maar het geld zou afkomstig zijn van Shell. ,,De MOSON moet worden tegengehouden, zij zorgen dat Shell niet aan het werk kan, werd mij verteld.'' Koffer met geld Op twee momenten was ook een vertegenwoordiger van het Brits Nederlandse bedrijf aanwezig bij de geldtransacties, stelt Nkpah. Een keer zou een advocaat van de firma zelfs een koffer met geld hebben meegebracht. Namen van eventu eel betrokken Shell-mensen kon den de getuigen niet noemen. Vandaag komt in Den Haag nog een getuige aan het woord. Advo caat Ledum Mitee vertelt welke rol de gemanipuleerde getuigenissen speelden in het proces tegen de Ogoni Negen. Shell herhaalde gisteren in een statement dat er 'geen gronden' zijn voor de aantijgingen. woensdag 9 oktober 2019 GO Tournee De volgende ochtend gaan we Getuigen: Shell betaalde voor valse verklaringen Drie Nigeriaanse mannen be schuldigen energiereus Shell van betrokkenheid bij de execu tie van negen landgenoten in 1995. Dat deden ze gisteren bij de rechter in Den Haag. Sander van Mersbergen Den Haag Ogonileider Ken Saro-Wiwa werd geëxecuteerd. De oliewinning in Nigeria is een miljardenbusiness, het Ogonivolk zit met de vervuiling. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17