bolclerman.nl Voor fantastische reizen! bolderman.nl A NIEUWS 15 Eenzaamheid kan iedereen overkomen, eraan ontsnappen is moeilijk in je eentje v 1 Ww; 499,- woensdag 9 oktober 2019 Bas Groenendijk vertelt openhartig over de eenzaamheid waar hij enkele jaren geleden mee te maken kreeg. Omdat het de Week tegen Een zaamheid is, deelt hij graag zijn verhaal. De veertiger staat ver af van het standaard plaatje van een eenzaam mens - een 'vergeten' ie mand zonder familie, vrienden of kennissen die, door een gebrek aan vaste dagelijkse bezigheden, de aansluiting met de gemeenschap kwijt is geraakt. De inmiddels 47-jarige Groe nendijk stond juist midden in het leven: was gelukkig getrouwd, had een warm gezin en een rijk sociaal leven. Ook had hij al jaren een leu ke, goedbetaalde functie bij het ministerie van Justitie. ,,Ik ben ooit begonnen als mannetje van 23 jaar bij de Immigratie- en Naturalisa tiedienst en heb me daar opge werkt tot operationeel manager. Ik was verantwoordelijk voor een af deling van tachtig fte's en was al tijd onder de mensen.'' Weggestopt Maar toen kreeg hij een ander soort functie. ,,Ik moest voortaan onderzoek gaan doen in dossiers. Opeens zat ik acht uur per dag met maar één collega weggestopt in een kamertje, met mijn neus in de papieren.'' Aansluiting bij zijn nieuwe collega's voelde hij niet. ,,Zij waren veelal academici met een andere achtergrond en andere interesses dan ik. Met de collega's met wie ik voorheen werkte, had ik altijd een goede band gehad. Er waren sociale activiteiten en bor rels, maar in de nieuwe functie was het alleen maar trein in, wer ken en weer terug, en dat was het dan. Dan kunnen vijf dagen heel lang duren.'' Hij kreeg het steeds minder naar zijn zin op het werk. ,,Ik voelde me heel erg alleen. Echt eenzaam. Ik heb mijn vrouw en kinderen en in de weekenden heb ik mijn sociale contacten, maar toch kon dat het nare gevoel van die vijf werkdagen niet compenseren.'' Doordeweeks ging hij met tegenzin de deur uit. ,,Ik was vaak stikchagrijnig, terwijl ik daarvoor altijd een enthousiast, Eenzaamheid lijkt iets voor 'vergeten' mensen zonder familie, sociaal contact of dagbesteding. Maar eenzaamheid kan overal toeslaan, merkte Bas Groenendijk. Hij was eenzaam op zijn werk. Priscilla van Agteren positief mens was. Ook mijn vrouw kende me bijna niet meer terug.'' Eenzame dagen werden een zame maanden. Op een gegeven moment barstte de bom. ,,Ik moest een keer op pad met de trein van Den Bosch naar Den Haag. Weken had ik onrustig geslapen. Ik voelde Huilend heb ik mijn vrouw opgebeld, dat ik écht niet meer kon - Bas Groenendijk me zo ellendig. Op het station in Tilburg brak ik. Huilend heb ik mijn vrouw opgebeld, dat ik écht niet meer kon.'' Groenendijk besloot zijn baan vaarwel te zeggen. ,,Een grote stap. Mijn vrouw steunt mij gelukkig in alles, dus ook in deze keuze. We spraken af dat zij kostwinner werd en dat ik ontslag zou nemen om werk te vinden waar ik wel geluk kig van zou worden. Werk dat be ter bij mijn idealen zou passen.'' Zijn ervaringen met eenzaam heid inspireerden hem om samen met zijn overbuurman Alexander van Weert een stichting op te zet ten, Alles voor Mekaar. ,,Ik had het al moeilijk op de dagen dat ik een zaam op het werk was, maar ik had nog wel mijn gezin en sociale con tacten. Ik kan me haast niet voor stellen hoe erg het is om helemaal niets of niemand meer te hebben in je leven. Toch zitten veel men sen, vooral ouderen, vast in dat soort allesomvattende eenzaam heid. Daar wilde ik iets aan doen.'' Naastenliefde In de gemeente Heusden, waar hij woont, zet Groenendijk zich in voor meer verbinding in de ge meenschap. Met een van zijn twee collega's gaat hij langs bij eenzame personen en kijkt hoe hij hen het beste kan helpen de aansluiting met anderen terug te vinden. ,,Naastenliefde is zo belangrijk, maar we zijn dat in de huidige tijd een beetje kwijtgeraakt. We kijken niet meer naar elkaar om. Een ge vaarlijke ontwikkeling. Eenzaam heid slaat op je fysieke gestel. Je kwijnt weg.'' Bovendien: hoe langer de een zaamheid duurt, hoe moeilijker je er weer uitkomt. ,,Na een bepaalde tijd is het alsof eenzame mensen in een soort waas verdwijnen. Ze sluiten zich af. 'Laat maar, van mij hoeft het niet', zeggen ze dan. Dat maakt het alleen maar lastiger om weer in contact te treden.'' Zestig uur in de week besteedt Groenendijk nu aan de stichting. ,,Veel meer uren werk en natuur lijk niet voor het salaris en de ze kerheden die ik had als ambtenaar. Maar in deze baan hoor ik thuis. Ik weet nog goed dat ik dat voor het eerst na lange tijd weer zo voelde. Een vrouw die we hielpen, greep mijn arm en zei: 'Het lijkt wel of je uit de hemel bent komen vallen.' Dat ontroerde me. Het is zo mooi dat je met iets kleins - op bezoek gaan bij iemand en vragen of je er gens mee kan helpen - zo'n groot verschil kan maken.'' 8 dagen vlieg-busreis Andalusië Costa del Sol 8 dagen vlieg-busreis Noorwegen 8-daagse wintersfeerreis Zwitserse Alpen met bus en trein 8-daagse wandel- of langlaufreis Sonthofen 10 dagen Tossa de Mar all-inclusive 15 dagen Rondreis Spanje en Portugal Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! GO I W Ij t 'We kijken niet meer naar elkaar om. Dat is gevaarlijk' FOTO SHUTTERSTOCK Vertrekdata: 3,10,17 dec 2019/ 7,14,21,28jan/4. llfebretc. Diverse vertrekdata 2020. Vertrekdata: 25 jan 15,22febr/14 mrt Diverse vertrekdata 2020. Diverse vertrekdata 2020. Diverse vertrekdata 2020. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer exci Calamiteitenfonds reserveringskosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15