kerst en nieuwjaar met EFFeweg.nl effeweg.nl NIEUWS 13 De buitenwereld mocht niet weten dat ze ongehuwd zwanger was effeweg.nl oF bel 08810 30 800 Boek zonder aanbetaling Primark hadden de doorbraak kunnen zijn, maar de vrouw heeft waarschijnlijk cash betaald.'' Uiterwijk: ,,We kwamen allerlei aanwijzingen tegen die we moes ten uitzoeken en die veel tijd kost ten, maar die niets met de zaak te maken bleken te hebben.'' Hij haalt een foto tevoorschijn van twee mensen - vermoedelijk een vrouw en man - die met een oranje tas in de hand voor een auto bij de Sloterplas staan. ,,In ons on derzoek stuitten we op dit time- lapsecamerabeeld, dat een dag voor de vondst van het kinderlijkje werd vastgelegd. Het beeld is ge maakt op een minuut lopen van de plek waar de tas met het lijkje was gevonden. Die mensen, werd dui delijk uit een volgend beeld, wa ren 1 a 2 minuten weggeweest bij hun auto en kwamen terug zonder tasje. We hebben hen opgespoord, maar er was geen relatie met de zaak. Zij bleken gewoon dezelfde sporttas te hebben.'' Sondermeijer: ,,Kort na het aan treffen van de tas zijn duikers de Sloterplas in gegaan. Ze vonden bij diezelfde plek een zakje met vier navelstrengen erin. Wat is hier aan de hand, dachten we. Ook hiervan is het dna onderzocht, maar er was geen relatie met de baby. Het is kennelijk bij sommige groepen mensen een gebruik om de navel streng terug te geven aan de na tuur.'' Uiterwijk: ,,We kregen op een gegeven moment ook een tele foontje van een collega dat de moeder zichzelf zou hebben ge meld. Deze vrouw werd aange houden en is uitgebreid door ze- dencollega's verhoord. Het was een jonge vrouw met een triest verleden en een triest verhaal. We hebben een spoedprocedure inge zet om haar dna te vergelijken met dat van de baby. Een dag later hoorden we dat zij het niet was.'' In augustus 2016 was er een af scheidsbijeenkomst, op begraaf plaats Sint Barbara. Er kwamen veel belangstellenden af op de uit vaart van de baby, die door de po litiemensen liefkozend Strekeltje werd genoemd, naar de naam van het onderzoek: i3Strekel. Uiterwijk: ,,Al die bezoekers spraken we aan. Sommigen had den een kind verloren, anderen wilden niet dat het kind alleen werd begraven. Maar ook daar kwam verder niets uit.'' Uiterwijk: ,,Ik heb benadrukt: deze zaak wordt heel heftig, houd el kaar een beetje in de gaten en meld je als je het moeilijk hebt. We hebben jonge ouders in ons team. Sommigen wilden de foto van de baby niet zien.'' Na de uitvaart heeft de politie de begraafplaats extra in de gaten gehouden. Een jaar na de uitvaart legde de politie een briefje bij het graf met een oproep aan de moe der om zich te melden. Tevergeefs. Het onderzoek liep uiteindelijk op niets uit. Een klein jaar later, in 2017, deed het OM daarom een aanvraag voor een dna-verwant- schapsonderzoek in de gehele cri- minele databank. Zoiets mag niet zomaar - het is gebonden aan strenge regelgeving. Een speciale commissie moet zich erover bui gen en de rechter-commissaris moet toestemming geven. Deze toestemming kwam er uiteinde lijk. Het dna van de baby werd ver geleken met dat van de mannen in de databank. Maanden later kwam de uitslag. Uiterwijk: ,,De vader, een 30-ja- rige man, bleek in de databank voor te komen. Tot onze verbazing zei hij na zijn aanhouding meteen: ,,Ik denk dat ik wel weet wie de moeder van de baby is.'' Hij noemde haar naam. De vrouw had hem namelijk gebeld dat ze zwan ger was, maar hij had dat niet ge loofd.'' De politie kon kort daarop de destijds 25-jarige moeder van het baby'tje uit Amsterdam-West aanhouden. Zij vertelde dat, op de vader na, niemand van haar zwan gerschap wist en dat niemand bij de geboorte aanwezig was ge weest. Ook haar moeder, bij wie ze woonde, niet. Na de geboorte had ze haar kindje, dat niet be woog of huilde, op bed gelegd en geluisterd of het nog leefde. Toen dat niet het geval was, is ze met haar kind naar de Sloterplas ge gaan. Uiterwijk en Sondermeijer zijn omwille van de privacy terughou dend over de moeder. Uiterwijk: ,,Zij is vijf keer urenlang verhoord door de politie. We zagen allerlei emoties voorbijkomen: verdriet, matheid, zakelijkheid, woede en angst. Zij vertelde, zoals de neo natologen al voorspelden, meteen het hele verhaal.'' Sondermeijer: ,,Maar haar ver haal hoeft niet meteen de waar heid te zijn. Er zijn nog veel vra gen.'' De vrouw, die vorige week voor de rechter stond, verborg zich tijdens de zitting anderhalve week geleden onder een plaid. In hoeverre speelde de schaam tecultuur van de moeder, van Marokkaanse komaf, een rol? Sondermeijer: ,,In mijn beleving speelde dat in deze zaak een grote rol. Tijdens de zitting maakte ze duidelijk dat ze de zaak achter ge sloten deuren wilde laten behan delen. Ze wilde niet dat de pers er bij was. Tijdens de inhoudelijke behandeling heeft ze gezegd dat ze bang was en zich zorgen maakte over haar familie als het zou uit komen. De buitenwereld mocht niet weten dat ze ongehuwd zwanger was. Tijdens de zitting was haar familie ook niet aanwe zig om haar te steunen.'' Sondermeijer: ,,Ze heeft erover nagedacht waar ze de baby zou neerleggen. Ze wilde dat niet bij de moskee doen, of het politiebu reau waar camera's hangen en koos voor het Sloterpark.'' Sondermeijer: ,,De tas is aange troffen langs de oever van de Slo- terplas. Er zaten waterplantjes, waterdieren en kroos in de tas. Ze had duidelijk het oogmerk het weg te maken, zoals ik in mijn re quisitoir heb gezegd. Daardoor heeft ze de samenleving een dege lijk onderzoek naar de dood van het baby'tje onthouden.'' Sondermeijer: ,,Ze werd aange houden op verdenking van be trokkenheid bij de dood van het kindje en het wegmaken van het lijkje. Ze is daarop enkele weken in bewaring gesteld. Uit het sectie rapport kon echter niet worden vastgesteld dat het kind geleefd had. Voor kindermoord zijn dus geen aanwijzingen.'' Uiterwijk: ,,Ze had wel gevoel voor haar kindje. Ze had hem een naam gegeven en een speentje met zijn naam erop gekocht.'' Uiterwijk: ,,Tijdens het onderzoek kreeg ik de indruk dat het beter met haar ging.'' Sondermeijer: ,,Ik heb geëist dat ze een ambulante psychologische behandeling krijgt. Ze is kwets baar en niet de sterkste persoon, stellen deskundigen. Ze heeft hulp nodig, opdat ze steviger in haar schoenen komt te staan.'' Oud en nieuw Sauerland Kerstreis Ahrdal en Moezel Kerst en Oud en Nieuw Zwitserse Alpen met bus en trein Kerstreis Weimar, Q Kerstreis Kerst Leipzig en Dresden in Vlaanderen woensdag 9 oktober 2019 GO IF x - J :-X I I - 'I In de weken na de vondst vraagt de politie medewerking van mensen die in de buurt van de vindplaats van de baby zijn geweest. Op het graf van het kindje, op Sint Barbara, legt de politie na een jaar een brief met een oproep aan de moeder. fotos anp, maarten brante Wat kwamen jullie tegen tijdens de opsporing? Bij de uitvaart waren ook re chercheurs. Een van hen las een tekst voor. Het onderzoek heeft sommigen van hen persoonlijk geraakt. - Sylvia Sondermeijer, officier van justitie In het requisitoir sprak u, me vrouw Sondermeijer, van een berekenende vrouw. De moeder zei tijdens de zitting dat zij de tas 12 meter van de vindplaats had gelegd, op een plek in het zicht van voorbijgan gers. Zij zei dat ze had gewild dat het kind werd gevonden en begraven. Maar u eiste tegen de vrouw, die volgens deskundigen deels verminderd toerekenings vatbaar is, vijftien maanden cel waarvan vijf voorwaardelijk we gens het verbergen van een kinderlijkje. U gelooft dat ver haal niet? Op de tenlastelegging stond, tot kort voor de zitting nog, dat de vrouw werd verdacht van kindermoord. Er zijn foto's van de baby aange troffen op de telefoon van de moeder. Sprak ze liefdevol of af standelijk over haar zoontje? De rechter doet vandaag uit spraak in deze zaak. Weet u hoe het met de moeder gaat? ALL INCLUSIVE ALL INCLUSIVE ALL incLusive Vertrek: 29 dec ALL incLusive Vertrek: 23 dec Ontbjjt en diner Vertrek: 22 dec Ontbjjt en diner Ontbjjt en diner Vertrek: 22 dec Vertrek: 23 dec Alle Fouten voorbehouden. Excl. reserveringskosten en CalamiteitenFonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13