Kabinet: superstreng met medische gegevens 12 NIEUWS woensdag 9 oktober 2019 Toen in 2016 bij de Sloterplas een dode baby werd gevonden, leek de moeder niet te vinden. Het lukte toch. Politieman Ton Uiterwijk en officier van justitie Sylvia Sondermeijer vertellen hoe. De rechter doet vandaag uitspraak. Hanneioes Pen Het is 8 juni 2016, kwart over zes in de avond. Een wandelaar met hond vindt een oranje sporttas aan de oever van de Sloterplas. Ze denkt het hoofdje van een baby te zien en belt meteen de politie. Het pasgeboren jongetje is overleden. Ton Uiterwijk, onderzoeksleider van het Team Grootschalige Op sporing, dat zich bezighoudt met zware misdrijven als liquidaties, maar ook met zaken die veel maat schappelijke onrust met zich mee brengen, wordt op de zaak gezet. Dat het geen gemakkelijk onder zoek zou worden, werd al snel dui delijk. Uiterwijk: ,,De zaken waarbij babylijkjes ergens buiten worden gevonden, worden bijna nooit op gelost. De moeder is meestal on vindbaar. Dat bepaalde meteen voor ons de strategie. We hebben daarom direct veel informatie naar buiten gebracht. Het rompertje, de sjaals en de sporttas waarin het baby'tje lag, werden in de media getoond. Wij moesten de moeder van dit jongetje vinden.'' Uiterwijk: ,,Het was ontzettend ingewikkeld. Uit het eerste sectie- verslag van het lichaampje bleek dat niet kon worden vastgesteld of het jongetje, dat 1700 gram woog, had geleefd. Ook niet wanneer het was overleden en geboren, of op welk moment het was achtergela ten. We moesten in een tijdvak van enkele weken gaan zoeken.'' Officier van justitie Sylvia Son- dermeijer: ,,We wisten niet wat er gebeurd was. Was het een vrouw in nood? Moest zij direct geholpen worden? Was zij slachtoffer van een zedendelict?'' Uiterwijk: ,,Je schrijft alle scena rio's op. Is het kindje weggelegd door de moeder, of door een an der? Is dit kindje dood of levend geboren? Is de vrouw slachtoffer van mensenhandel? We houden overal rekening mee. Allerlei sce nario's kap je weg, zodat je één scenario overhoudt. Maar het ging allemaal niet zo vlug.'' Uiterwijk: ,,De tips gingen bij- voorbeeld over vrouwen die zwan ger waren, maar van wie nog nooit een baby'tje was gezien. Ze kwa men uit medische hoek, van fami lieleden of kennissen van deze zwangere vrouwen. We zijn ze al lemaal nagelopen en hebben ook vaak dna afgenomen. Maar er kwam niets uit.'' Voor dit onderzoek zijn neona tologen, gespecialiseerd in vroeg geboorte, ingeschakeld. Zij vertel den over het verschijnsel neonati- cide: vrouwen die uit angst ont kennen dat ze zwanger zijn en het kind doden. Volgens hen heeft de vindplaats van de baby zeer waar schijnlijk een relatie met de moe der of de vader van het kind. Het politieteam heeft daarom grondig de omgeving van de Sloterplas on derzocht. Alle verloskundigen in die buurt zijn benaderd. Verder zijn ook alle mensen nagetrokken die rond die tijd een rompertje bij Primark hadden gekocht. Uiterwijk: ,,De gegevens van De afgelopen tijd zijn de uiterst ge voelige medische gegevens van honderdduizenden Nederlanders in stilte verhuisd naar de cloud van Google. Ziekenhuizen zijn daarvan op de hoogte, maar patiënten niet. Databedrijf MRDM verwerkt deze gegevens voor ziekenhuizen en stelde vanwege de veiligheid en ca paciteit Google te hebben gekozen. Kenners en Kamerleden reageer den bezorgd, zij vrezen dat hackers of de Amerikaanse opsporings diensten ze alsnog kunnen be machtigen. Ook zou Google de data zelf kunnen ontsleutelen. Het kabinet reageerde ook verrast op de onthulling, minister Bruno Bruins (Medische Zorg, VVD) gaf meteen opdracht tot een onafhan kelijk onderzoek naar de wenselijk heid van cloudopslag door Google en andere techbedrijven. Gisteren stuurde hij de uitkomsten naar de Tweede Kamer. In een lijvig rapport concludeert het adviesbureau ICTRecht dat medische gegevens in principe wel bij Google en andere buitenlandse techbedrijven mogen worden opgeslagen, maar alleen onder stringente voorwaarden. Zo moeten de data altijd op Neder landse- of EU-bodem blijven, zodat de privacywet AVG geldt. Ook moeten de gegevens versleuteld worden vóórdat ze naar de cloud We moeten data beschermen tegen onrechtmatig gebruik gaan. Deze regels zijn nodig, omdat grote bedrijven als Google vaak on der de wetten en regels van meer dere landen opereren en dus voor dilemma's kunnen komen te staan als autoriteiten informatie vra gen: ,,Dan is er de keuze om óf de AVG na te leven óf de wetgeving die verplicht tot het verstrekken van data aan autoriteiten.'' Ook moeten de aanbieders van dataopslag rekening houden met het Nederlandse verschonings recht: zorgverleners kunnen niet gedwongen worden medische data te verstrekken aan derden, dat mag alleen met toestemming van de pa tiënt. Dit recht moet worden vast gelegd in de overeenkomsten, vin den de onderzoekers. Ook zou mi- nister Bruins daarover afspraken moeten maken met andere landen, zodat zij 'het recht van de Neder landse patiënt respecteren'. Bruins schrijft dat het kabinet alle aanbevelingen overneemt. ,,Zo worden de data beschermd tegen onrechtmatig gebruik en kan nale ving van de AVG effectief worden afgedwongen. Ik zal de zorginstel lingen hierop wijzen.'' Hoewel het rapport cloudopslag in principe goedkeurt, zien de on derzoekers wel een belangrijk ri sico: de bescherming van gegevens door het strenge akkoord Privacy Shield tussen de EU en de VS is on zeker, omdat de rechter zich daar momenteel over buigt. Dat kan her ziening noodzakelijk maken. GO Hoe verliep het onderzoek? Toch kwamen binnen enkele da gen meer dan 125 tips binnen. Als het baby'tje op 8 juni 2016 wordt gevon den, begint de politie meteen een intensief onderzoek. FOTO MAARTEN BRANTE De medische gegevens van Nederlandse ziekenhuisbezoe kers mogen alleen onder zeer strenge voorwaarden door Ame rikaanse techbedrijven worden opgeslagen. Dat adviseert het kabinet na onderzoek naar de massale opslag van patiëntge gevens bij Google, eerder dit jaar onthuld door deze krant. David Bremmer Niels Klaassen Rotterdam - Bruno Bruins, minister

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 12